ro

 

Oficial
30 Iunie, 2026 / 22:12
/ 24 August, 2020

Conducerea ţării a depus flori la „Focul Veșnic”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 24 aug. /MOLDPRES/. Preşedintele Republicii Moldova, Igor Dodon, împreună cu președintele Parlamentului, Zinaida Greceanîi, prim-ministrul Ion Chicu, reprezentanți ai corpului diplomatic, au depus astăzi flori la „Focul Veșnic” de la Complexul Memorial „Eternitate”, cu prilejul celei de-a 76-a aniversare a eliberării Moldovei de fasciști, comunică MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al Președinției.

Pe 24 august 1944, trupele sovietice au obținut victorie în Operațiunea Iași-Chișinău și au eliberat definitiv, după trei ani de ocupație fascistă, teritoriul RSS Moldovenești. În această zi, sute de mii de soldați și ofițeri ne-au redat libertatea Patriei.

Operațiunea Iași-Chișinău este cunoscută ca una dintre cele mai mari și mai crâncene operațiuni militare din anii celui de-al Doilea Război Mondial. Şeful statului a subliniat că este de datoria noastră sfântă ca în fiecare an să evocăm împreună una dintre cele mai glorioase pagini ale istoriei noastre și să exprimăm nesfârșită recunoștință eliberatorilor, veteranilor și ostașilor care au căzut în această operațiune.

„Vom păstra mereu vie amintirea sacrificiului eroilor noștri care au plătit cu propria viaţă pentru eliberarea țării noastre. Veșnică memorie eroilor!", a remarcat Igor Dodon.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la întrevedere cu Premierul Poloniei, Donald Tusk: „Polonia este partenerul nostru de încredere pe calea aderării la Uniunea Europeană”

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu participă la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei de la Gdańsk, Polonia

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu membrii Consiliului de Administrație al BERD

/ Acum 6 zile

Guvernul a aprobat Programul Național de Dezvoltare a Turismului „Turism 2029”

/ Acum 6 zile

Planul de digitalizare a serviciilor esențiale pentru antreprenori pentru 2026 - aprobat de Guvern

/ Acum 6 zile

Mașinile dotate cu sistemul eCall vor apela automat 112 în cazul accidentelor rutiere grave

/ Acum 6 zile

Zgomotul produs de trafic, aeroporturi și industrie va fi monitorizat și redus

/ Acum 6 zile

Proiectul „Livada Moldovei II”: 150 de milioane de euro pentru modernizarea sectorului agroalimentar

/ Acum 6 zile

Control mai strict al calității în construcții: noi măsuri pentru clădiri mai sigure 

/ Acum 6 zile

Guvernul va acorda ajutor financiar familiilor polițiștilor decedați la Sângerei

/ Acum 6 zile

Angajații din educație, care activează în instituții reorganizate, vor beneficia de transport

/ Acum 6 zile

Igor Grosu, în discuție cu omologii săi cehi – Președintele Senatului, Miloš Vystrčil, și Președintele Camerei Deputaților, Tomio Okamura

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu, de Ziua Suveranității: ,,Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”

/ Acum 7 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, și-a început vizita oficială în Republica Cehă cu întrevederi dedicate cooperării și dezvoltării locale