ro

 

Oficial
13 August, 2026 / 11:26
/ 27 Aprilie, 2021

Consiliul Suprem de Securitate propune un set de măsuri imediate pentru a remedia situația la CFM

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 27 apr. /MOLDPRES/. Situația de la Calea Ferată din Moldova a fost subiectul discutat astăzi în cadrul Consiliului Suprem de Securitate, convocat de către președintele Maia Sandu. „Este un subiect urgent și important, care afectează mii de oameni și economia țării”, a argumentat șefa statului abordarea prioritară a acestei probleme la CSS, comunică MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al instituției prezidențiale.

Potrivit președintelui țării, informațiile prezentate în cadrul ședinței de astăzi a CSS arată că situația este dramatică: conducerea CFM a dus întreprinderea conștient pe calea falimentului, prin scheme de corupție, achiziții trucate, acțiuni de fraudare și de sustragere în proporții deosebit de mari. Corupția și administrarea defectuoasă a întreprinderii sunt, totodată, cauza neplății salariilor angajaților.

 „În timp ce un grup de hoți fură ani la rând întreprinderea CFM, aproape 7000 de oameni nu și-au primit salariile de mai bine de patru luni. În tot acest timp, când oamenii au ajuns să nu aibă cu ce-și întreține familiile, dosarele deschise stau în aer, iar buzunarele unora se umplu cu bani ilegali pe spatele cetățenilor”, a menționat președintele Maia Sandu în contextul discuției despre Calea Ferată.

Pentru a remedia situația la Calea Ferată din Moldova, membrii CSS au agreat câteva lucruri ce trebuie întreprinse urgent, și anume:

Agenția Proprietății Publice (APP) să prezinte CSS, în termen de zece zile, un plan operativ pentru remedierea situației la întreprindere, care să prevadă inclusiv acțiuni de reeșalonare a datoriilor și prioritizarea plăților salariilor.

Guvernul să identifice în regim de urgență surse pentru plata salariilor angajaților.

Guvernul (APP) să suspende contractele de muncă cu administrația CFM, în special cu directorul interimar al CFM, Adrian Onceanu, reieșind din performanța proastă și managementul defectuos din ultima perioadă.
Agenția Proprietății Publice să organizeze un concurs transparent și corect pentru selectarea noului director general al CFM.

CNA să se autosesizeze și să întreprindă măsurile necesare pentru investigarea activității fostei și actualei conduceri a CFM sub aspect de corupție; Procuratura Generală să accelereze urmărirea penală în cadrul dosarelor deschise pe aceste fraude.

CFM să implementeze imediat recomandările Curții de Conturi făcute încă prin decizia din 17 decembrie 2020.

foto: presedinte.md


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Consolidarea parteneriatului moldo-suedez, discutată de Prim-ministrul Vasile Tofan și Ambasadoarea Suediei, Petra Lärke

/ Acum 5 zile

Întrevederea șefului Biroului politici de reintegrare Alin Gvidiani cu reprezentanții Misiunii Comitetului Internațional al Crucii Roșii în Moldova

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan a discutat cu omologul său bulgar, Rumen Radev

/ Acum 6 zile

Politica fiscală pentru anul 2027, prezentată de Prim-ministrul Vasile Tofan: Reducerea poverii pe muncă, stimularea investițiilor și o taxare mai echitabilă

/ Acum 6 zile

Discursul Prim-ministrului Vasile Tofan referitor la principalele prevederi ale politicii fiscale pentru anul 2027

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan a avut o întrevedere cu Ambasadoarea Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Fern Horine

/ Acum 7 zile

Bunurile și banii confiscați vor fi utilizați în scopuri sociale și în interes public

/ 05 August, 2026

Un parc fotovoltaic de 30 MW, cu sistem de stocare de 60 MWh, va fi construit la Vadul lui Vodă

/ 05 August, 2026

Sistemul de apărare al Republicii Moldova va fi modernizat, în baza Programului de implementare a Strategiei Naționale de Apărare

/ 05 August, 2026

Șefa statului a numit-o pe Liliana Vițu în funcția de directoare a Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării

/ 04 August, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu participanții la APEX Maths Chișinău

/ 04 August, 2026

Siguranța podurilor, activitatea punctelor de înmatriculare a mijloacelor de transport și acreditarea școlilor auto, discutate în cadrul reuniunii experților de profil de pe ambele maluri ale Nistrului

/ 04 August, 2026

Guvernul va pune la dispoziția localităților amalgamate 6,5 miliarde de lei. Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Banii sunt disponibili. Acum este important ca primăriile să finalizeze procesul de amalgamare și să pregătească proiecte clare, m

/ 03 August, 2026

Președinta Maia Sandu a avut astăzi o întrevedere cu ministra afacerilor externe a Letoniei, Baiba Braže