ro

 

Oficial
17 Martie, 2026 / 19:39
/ Acum 1 oră

Consolidarea capacităților profesionale ale inspectorilor din cadrul organelor de control în contextul integrării în Uniunea Europeană

Guvernul Republicii Moldova
gov.md

Cancelaria de Stat, cu suportul Institutului pentru Inovație, Implementare și Eficacitate în Reglementare (IRIDE) al Organizației Europene de Drept Public și a Oficiului de implementare a proiectelor Băncii Mondiale de ameliorare a Competitivității, a organizat cursul de formare profesională dedicat inspectorilor și responsabililor de planificare din cadrul organelor de control cu tematica „Reforma controalelor de stat în contextul integrării în Uniunea Europeană – Îmbunătățiri ale abordărilor bazate pe riscuri utilizând instrumente digitale”.

Dna Lilia Dabija, secretar general adjunct al Guvernului, a deschis evenimentul și a menționat despre importanța reformei controalelor de stat în procesul de integrare în Uniunea Europeană, ajustarea cadrului normativ în domeniu și utilizarea instrumentelor digitale moderne.

Dl Florentin Blanc, director al IRIDE, expert de talie internațională, a moderat cursul de instruire  și a prezentat aspecte privind abordările controalelor de stat bazate pe riscuri în contextul integrării în Uniunea Europeană, cu exemple din practica țărilor europene. 

De asemenea, dl Blanc s-a referit la importanța utilizării instrumentelor digitale pentru evaluarea riscurilor și planificarea controalelor de stat, în scopul asigurării transparenței și obiectivității acțiunilor de control.

Cursul de formare profesională desfășurat este în concordanță cu obiectivele Programului de dezvoltare a domeniului controlului de stat pentru anii 2025-2028, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 286/2025, care prevede formarea profesională continuă pentru dezvoltarea abilităților inspectorilor din cadrul organelor de control.


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Guvernul sprijină agricultorii: Noi facilități la restituirea TVA și pregătiri pentru rambursarea accizei la motorină

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu, în plenul Parlamentului Lituaniei: „Ne-ați oferit un exemplu în 1990. Vă rog, ajutați-ne să îl urmăm acum."

/ Acum 6 zile

Discursul Președintei Maia Sandu în Parlamentul Lituaniei, de Ziua Restaurării Independenței

/ Acum 6 zile

Reguli mai stricte la utilizarea medicamentelor veterinare, pentru siguranța alimentelor

/ Acum 6 zile

Republica Moldova și Coreea vor dezvolta cooperarea economică, în baza unui nou Acord

/ Acum 6 zile

Guvernul inițiază retragerea Republicii Moldova din organele statutare ale CSI

/ Acum 6 zile

Reguli mai clare pentru sancționarea încălcărilor rutiere comise cu vehicule înmatriculate în alte țări

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu, întrevederi cu conducerea de vârf a Republicii Lituania

/ Acum 7 zile

A fost stabilită componența nominală a grupului de lucru parlamentar privind Găgăuzia

/ Acum 7 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut întrevederi la București cu oficiali ai Ministerului Afacerilor Externe și ai Administrației Prezidențiale a României

/ Acum 7 zile

Cancelaria de Stat a obținut certificatul de utilizator CAF, consolidând angajamentul pentru excelență în managementul organizațional

/ Acum 7 zile

Președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda, distins cu „Ordinul Republicii”

/ Acum 7 zile

Discursul președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda.

/ Acum 7 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ministra afacerilor externe a României, Oana Țoiu

 


 
/ Acum 3 ore

Viceprim-ministrul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „Partenerii europeni așteaptă din partea Chișinăului un Plan de reintegrare - autoritățile lucrează la realizarea documentului”

/ Acum 3 ore

Prima ședință din anul curent a grupurilor de lucru pentru dezvoltarea transportului auto și infrastructurii drumurilor

/ Acum 3 ore

FOTO, VIDEO // Gestionarea crizei apei la Bălți: şeful CNMC, Sergiu Diaconu, a inspectat punctele de distribuție și a asigurat continuitatea fluxului de asistență

/ Acum 4 ore

Braconaj piscicol de amploare la Costești–Stânca: prejudiciu de peste un sfert de milion de lei cauzat de un pescar

/ Acum 4 ore

Transformările generate de digitalizare și impactul lor asupra drepturilor consumatorilor, analizate la Chișinău

/ Acum 4 ore

Dronă depistată la Ștefan Vodă. MAE: „Condamnăm incidentele care pun în pericol securitatea cetățenilor”

/ Acum 4 ore

VIDEO // Securitatea sănătății publice şi manipulare politică: Ministerul Mediului explică riscurile contaminării Nistrului și refuză pomparea apei poluate în rețeaua municipiului Bălți

/ Acum 4 ore

Serghei Şoigu afirmă că nicio regiune din Rusia nu este în siguranță împotriva atacurilor ucrainene

/ Acum 5 ore

FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi la conferința Secretariatului Executiv al ICE: „Extinderea UE reprezintă o alegere strategică pentru stabilitatea și prosperitatea continentului”

/ Acum 5 ore

Standarde elvețiene pentru fructele moldovenești: calitatea nu mai este suficientă fără certificări sociale

Vezi mai multe