Controlul asupra spectrului de frecvențe radio cu utilizare civilă va fi preluat de ANRCETI, iar termenul de valabilitate a licențelor radio se va majora
Chişinău, 5 iul. /MOLDPRES/. Spectrul de frecvențe radio cu utilizare civilă va fi gestionat de către Agenția Națională pentru Reglementare în Comunicații Electronice și Tehnologia Informației (ANRCETI), iar termenul de valabilitate a licențelor radio, eliberate prin concurs, va fi majorat de la 15 la 25 de ani. De asemenea, va fi posibilă prelungirea licențelor respective, fiind exclusă obligația de a achita taxa de portabilitate.
Modificările menționate au fost aprobate de Guvern, la inițiativa Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării, în scopul diminuării poverii administrative asupra furnizorilor de rețele publice de comunicații electronice, a relatat agenției MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Executivului.
„Vom îmbunătăți, astfel, mediul de afaceri pentru furnizorii de servicii de comunicații electronice, vom stimula investițiile în infrastructură și vom asigura servicii mai calitative și mai accesibile pentru utilizatorii finali”, a declarat vicepremierul, ministrul dezvoltării economice și digitalizării, Dumitru Alaiba.
Prin obținerea statutului de țară candidat la aderarea în Uniunea Europeană, Republica Moldova și-a asumat angajamentul de a dezvolta societatea informațională în beneficiul cetățenilor și al întreprinderilor și de a îmbunătăți calitatea serviciilor în acest domeniu, la prețuri rezonabile.
Foto: Guvern
Valeriu Chiveri:„ Reglementarea transnistreană și integrarea europeană trebuie tratate ca două procese distincte”
Germania reconfirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova
Igor Grosu, la întrevederea cu Ministrul de stat pentru Europa al Germaniei: „Susținerea voastră contează foarte mult pentru procesul nostru de aderare la UE”
Președinta Maia Sandu efectuează vizite la Parlamentul European, în Țările de Jos și va participa la conferința Globsec de la Praga
Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru la Tallinn: „Estonia este un prieten de nădejde și un susținător al parcursului european al Republicii Moldova, de la care avem multe de învățat"
Președinta Republicii Moldova va efectua o vizită de lucru în Republica Estonia
Reprezentanții autorităților locale și regionale din Letonia, în vizită la Guvern pentru schimb de experiență privind reforma APL
Președinta a purtat discuții cu Gunther Krichbaum, ministru de stat pentru Europa în cadrul Ministerului Federal de Externe al Germaniei
Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu secretarul de stat parlamentar al Ministerului Afacerilor Externe al Letoniei, Artjoms Uršuļskis
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu oficialii britanici Yvette Cooper, Secretarul afacerilor externe, și Richard Hermer, Procurorul General
Satul meu - primăria noastră: Au fost adoptate 512 decizii de amalgamare voluntară
Șefa statului, la Sesiunea Ministerială a Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei: „Extinderea Uniunii Europene și apărarea vieții democratice europene sunt unul și același act de rezistență”
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu reprezentantul special al Președinției în exercițiu a OSCE pentru procesul de reglementare transnistreană
Președinta a purtat discuții cu miniștrii Afacerilor Externe ai Elveției și Norvegiei și cu ministrul delegat pentru Afaceri Europene al Franței
ARMENPRESS: Poliția din Armenia înființează un laborator cibernetic cu sprijinul SUA pentru combaterea criminalității informatice
Specialiști din opt țări participă la conferința internațională de endourologie de la Chișinău
Vicepremierul Valeriu Chiveri în dialog cu unii reprezentanți permanenți și diplomați la OSCE
Produsele moldovenești, promovate pe piața chineză. Vicepremierul Mihai Popșoi și ministrul Zhang Zhu au discutat despre extinderea exporturilor
Președinta Maia Sandu, premiată la Forumul GLOBSEC de la Praga: „Este o onoare să reprezint cetățenii Republicii Moldova”
Guvernul investește peste 24 de milioane de lei în drumurile turistice din raionul Călărași
VIDEO // O tânără din Letonia și un bărbat din capitală, reținuți după ce au înșelat o femeie cu 250 000 de lei
Un nou drum de ocolire și trotuare moderne vor fi construite în municipiul Hâncești în următoarele 12 luni
Moldova își va consolida expertiza în controlul medicamentelor
Meteorologii au emis un nou Cod galben de instabilitate atmosferică
GLOBSEC // Maia Sandu respinge scenariile pesimiste privind aderarea Republicii Moldova la UE: „Decizia trebuie luată la Bruxelles, nu la Moscova”
GALERIE FOTO // Parteneriatul dintre Legislativ și societatea civilă, reconfirmat la conferința anuală de la Chișinău
Doina Gherman: „Cooperarea dintre Parlament și societate civilă este esențială pentru parcursul european al Republicii Moldova”
Explozie puternică la cea mai mare uzină petrochimică din Ungaria: o persoană a murit
Experiența Moldovei în contracararea războiului hibrid a fost prezentată de Maia Sandu la forumul GLOBSEC
BITEI 2026 a fost inaugurat la Chișinău. Cristian Jardan: „Un eveniment important în viața culturală a Chișinăului și a R. Moldova”