ro

 

Oficial
08 Mai, 2026 / 11:59
/ 01 Martie, 2022

CSE a decis facilitarea procedurii de angajare în câmpul muncii pentru cetățenii ucraineni

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 1 mar. /MOLDPRES/. Membrii Comisiei pentru Situații Excepționale au decis astăzi că, pe perioada stării de urgență, cetățenii ucraineni vor avea dreptul de a munci pe teritoriul Republicii Moldova fără obținerea dreptului de ședere provizorie în scop de muncă, informează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului. 

Angajarea acestora se va face pe perioada stării de urgență în baza contractului individual de muncă cu durată determinată și în baza numărului de identitate atribuit cetățenilor ucraineni la trecerea frontierei și a copiei actului de identitate. Angajatorul va notifica Agenția Națională de Ocupare a Forței Muncă în termen de 5 zile de la data angajării. 

Membrii CSE au mai decis să permită deducerea în scopuri fiscale a cheltuielilor aferente donațiilor în scopuri de plasament temporar și pentru gestionarea fluxului refugiaților, efectuate către autoritățile publice, instituțiile publice sau organizațiile necomerciale specificate.

O altă decizie a CSE se referă la simplificarea procedurii de deschidere a conturilor bancare pentru persoanele fizice care au intrat pe teritoriul Republicii Moldova din Ucraina, începând cu data de 23 februarie 2022. Băncile comerciale vor aplica măsuri de precauție simplificată până la 10.000 euro per client.

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Reziliența națională se construiește prin responsabilitate comună, coordonare și pregătire”

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu a primit delegația japoneză condusă de Ministrul Afacerilor Interne și Comunicațiilor, Hayashi Yoshimasa

/ Acum 6 zile

Igor Grosu va participa la Conferința președinților Parlamentelor din Uniunea Europeană

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu va participa la Summitul Comunității Politice Europene de la Erevan

/ Acum 7 zile

Șefa statului a continuat, la Bălți, dialogul despre siguranța copiilor în mediul online

/ Acum 7 zile

Stagiile plătite în serviciul public: Tinerii sunt invitați să aplice pentru ediția 6.1 a programului

/ Acum 7 zile

VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul Național al Pieței Muncii și Dialogului Social: „Tehnologia nu ne înlocuiește, dar ne obligă să fim mai buni, mai adaptați și mai pregătiți”

/ 30 Aprilie, 2026

Președinta Maia Sandu, la învestirea Procurorului General: „Aveți tot sprijinul meu pentru un stat de drept autentic, care să servească strict interesele cetățenilor și statului Republica Moldova”

/ 30 Aprilie, 2026

Șefa statului a semnat Decretul de numire în funcție a noului Procuror General al Republicii Moldova

/ 29 Aprilie, 2026

Fermierii vor beneficia de compensarea parțială a accizei la motorină pentru perioada 1 martie-31 mai 2026: Guvernul alocă 110 milioane de lei

/ 29 Aprilie, 2026

Instituirea punctului de trecere a frontierei „Ungheni–Ungheni”, aprobată de Guvern

/ 29 Aprilie, 2026

Accidentele rutiere vor fi înregistrate și analizate într-un sistem modernizat

/ 29 Aprilie, 2026

Guvernul a aprobat reguli noi pentru cultivarea, procesarea și comercializarea cânepii industriale

/ 29 Aprilie, 2026

Șefa statului i-a urat succes interpretului Satoshi înainte de participarea la Eurovision 2026