Delegația Republicii Moldova pledează pentru transparența activității Comisiei Unificate de Control
Chişinău, 16 feb. /MOLDPRES/. La ședința de astăzi a Comisiei Unificate de Control s-a discutat despre refuzul Centrului de presă al CUC de a acorda acreditare unui jurnalist de la Chișinău, care a solicitat-o în modul stabilit, informează MOLDPRES cu referire la Biroul politici de reintegrare.
Copreședinții CUC din partea Federației Ruse și Tiraspolului la fel au respins soluționarea pozitivă a problemei.
Delegația Republicii Moldova apreciază această poziție drept tratament discriminatoriu în raport cu mass-media de pe malul drept al Nistrului.
Acreditarea jurnalistului, precum și cazul minorului răpit la Bender la 20 ianuarie, vor rămâne printre subiectele prioritare la ședința următoare a Comisiei.
Guvernul a aprobat un sistem mai riguros de prevenire și control al bolilor animale
Reguli noi pentru produse nealimentare mai sigure pe piață: de la jucării la cosmetică și electrocasnice
Produsele din pește vor fi mai sigure: Guvernul introduce reguli sanitare noi
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy
Trei acorduri semnate la Kyiv: cooperare pentru protecția copiilor, înființarea punctului de trecere Cosăuți-Yampil și integrare profesională
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, după întrevederea cu omologul său ucrainean: „Republica Moldova și Ucraina sunt parteneri de încredere uniți prin valori democratice și aspirații europene”
Discuții cu reprezentanții partidelor extraparlamentare cu privire la reforma administrației publice locale
Declarațiile de presă ale Prim-ministrului Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, după întrevederea cu șefa Guvernului de la Kyiv, Yuliia Svyrydenko
Republica Moldova și Ucraina acționează în cooperare strânsă pentru integrarea europeană. Premierul Alexandru Munteanu: „Avem aceleași obiective: pace și viață mai bună pentru cetățenii noștri”
Progresele în implementarea reformei administrației publice, discutate la Guvern
Premierul Alexandru Munteanu a depus flori la Zidul Memoriei Apărătorilor Căzuți ai Ucrainei: „Sacrificiul lor ne reamintește cât de prețioase sunt viața umană, pacea și libertatea”
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadorul Canadei în Republica Moldova
Prim-ministrul Alexandru Munteanu întreprinde o vizită oficială la Kyiv, Ucraina
Președinta Maia Sandu, de Ziua Internațională a Siguranței pe Internet: „Trebuie să avem grijă de copii și în sfera virtuală”
Afacerile din horticultură se aliniază noilor reguli fiscale: instruire pentru antreprenoare la Moldova Fruct
Antreprenori și experți de pe malul stâng al Nistrului au studiat în Estonia modele moderne de eficiență energetică și digitalizare a afacerilor
Cod portocaliu și galben de ninsori. Salvatorii îndeamnă cetățenii să evite deplasările neesențiale și să respecte măsurile de siguranță
Toți consumatorii afectați de chiciura din 15–16 februarie au fost reconectați la rețeaua electrică. Avertizare pentru populație înaintea noului episod de vreme severă
MEC organizează testarea materialelor de examene pentru elevii din învățământul primar, gimnazial și liceal
Angajata unui centru de plasament din Bălți, condamnată pentru transferuri ilegale de bani de pe cardul unei persoane
Peste 16 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână
Cărțile donate în cadrul Campaniei „Biblioteca de sub brad”, ediția 2025, au ajuns în bibliotecile din toată țara
Istanbulul valorifică moștenirea romană prin deschiderea Muzeului Mozaicurilor din Zeytinburnu
Aşteptările sunt scăzute pentru ultimele negocieri mediate de SUA între Rusia şi Ucraina
Integrarea europeană a Republicii Moldova, discutată la o dezbatere internațională în Irlanda
Veniturile din chirii declarate la Fisc au crescut cu peste 18% în ianuarie 2026
Uniunea Scriitorilor a lansat proiectul cultural „Cafeneaua literară”, un spațiu de dialog și lectură poetică
Circulație în condiții de iarnă pe drumurile naționale. S-a intervenit pe mai multe sectoare afectate de precipitații și polei
Republica Moldova găzduiește Reuniunea Biroului Congresului Autorităților Locale și Regionale al Consiliului Europei
Dolarul se ieftinește ușor, iar euro își menține valoarea