ro

 

Oficial
19 Mai, 2026 / 18:41
/ 06 Octombrie, 2021

Domeniile de competență ale conducerii Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale vor fi extinse

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 6 oct. /MOLDPRES/. Funcțiile de conducere din cadrul Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM) vor putea fi ocupate și de către persoanele cu studii în domeniul dispozitivelor medicale și/sau ingineriei biomedicale, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Executivului.

Guvernul a votat astăzi proiectul ce prevede excluderea limitelor de angajare la nivel managerial în cadrul instituției. Până în prezent, la aceste funcții erau acceptați doar candidații cu studii în domeniul medicinii și/sau farmaceutic.

Modificările operate au drept scop fortificarea capacităților AMDM și îmbunătățirea proceselor de management în toate domeniile de competență. Astfel, prin excluderea limitelor de angajare, conducătorilor li se oferă atribuții mai largi nu doar în domeniul medico-farmaceutic, dar și în domeniul dispozitivelor medicale.

Agenția Medicamentului și Dispozitivelor Medicale, fiind autoritatea competentă de reglementare în domeniul dispozitivelor medicale, este necesar ca organizarea activității acesteia, la nivel de management, să poată asigura consolidarea statutului cu expertiza și încrederea în informațiile exacte și furnizate la timp, în toate domeniile de competență, inclusiv în domeniul dispozitivelor medicale, se arată în documentul aprobat astăzi de membrii Executivului.

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Libera circulație și accesul presei în Zona de Securitate discutate în cadrul Comisiei Unificate de Control

/ Acum 5 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ministrul afacerilor externe al Regatului Norvegiei, Espen Barth Eide

/ Acum 5 zile

Subiecte actuale privind actele de stare civilă și documentarea populației discutate în cadrul ședinței grupurilor de lucru

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu oficialii OSCE

/ Acum 5 zile

Mesajul Președintei Maia Sandu la recepția organizată cu ocazia Zilei Europei

/ Acum 5 zile

Maia Sandu, la Nisporeni: întâlniri cu cetățenii și autoritățile locale

/ Acum 6 zile

Libera circulație, starea drumurilor și plățile ilegal aplicate – pe agenda grupurilor de lucru pentru dezvoltarea transportului auto și infrastructurii drumurilor

/ Acum 6 zile

Finanțare de 60 de milioane de euro pentru modernizarea infrastructurii de irigare din Republica Moldova

/ Acum 6 zile

Mai multă siguranță rutieră – vehiculele ce nu corespund cerințelor tehnice vor avea înmatricularea suspendată automat

/ Acum 6 zile

Particip.gov.md – platforma unică pentru consultările publice, modernizată de Guvern, pentru ca cetățenii să vină mai ușor și mai rapid cu propuneri

/ Acum 6 zile

Taberele de vară pentru copii și adolescenți, în pregătiri pentru sezonul estival 2026

/ Acum 6 zile

Guvernul alocă 50 de milioane de lei pentru fermierii afectați de seceta din 2025

/ Acum 6 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a participat la Forumul de securitate din regiunea Mării Negre și a Balcanilor, desfășurat la București

/ Acum 6 zile

Igor Grosu, la București: „Republica Moldova și România sunt legate printr-o relație specială, dar și printr-un parteneriat puternic”