ro

 

Oficial
11 Mai, 2026 / 05:28
/ 03 Septembrie, 2021

Dragoș Guțu a fost numit director al Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 3 sep. /MOLDPRES/. Dragoș Guțu a fost numit astăzi, de Cabinetul de miniștri, în funcția de director al Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale. Noul director este expert în domeniul gestionării afacerilor, managementului proiectelor și echipelor, a relatat agenției MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.

Între 2016-2018, Dragoș Guțu a fost director comercial MENA/CIS (Africa de Nord, Orientul Mijlociu și CSI), responsabil de elaborarea și implementarea strategiei comerciale regionale (în 34 țări), în cadrul GlaxoSmithKline Turcia (Istanbul). În perioada ianuarie 2015-aprilie 2016, el a deținut funcția de director general (pentru Kazahstan și Asia Mijlocie/Mongolia) în cadrul aceleiași companii. În perioada aprilie 2013-ianuarie 2015, a fost responsabil de elaborarea și implementarea strategiilor de promovare a portofoliului de produse și lansarea produselor noi, în cadrul GlaxoSmithKline Rusia.

Este absolvent al Universității de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” (1997), iar în 2008 a absolvit Universitatea Chicago, SUA, Școala de Business Booth.

Foto: Guvern

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Vicepremierul pentru reintegrare a participat la reuniunea Comitetului politic și de securitate al Consiliului Uniunii Europene

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Secretara de Stat a Carolinei de Nord, Elaine Marshall, la Chișinău

/ Acum 4 zile

Toți copiii cu dizabilități vor beneficia de un ajutor anual de 3000 de lei de 1 iunie

/ Acum 4 zile

Combaterea corupției la nivel înalt și a fraudelor financiare va fi realizată mai operativ și mai eficient

/ Acum 4 zile

Proceduri simplificate pentru dezvoltarea rețelelor de comunicații electronice în Republica Moldova

/ Acum 4 zile

Instituții mai puternice în domeniul mediului, pentru o gestionare mai bună, control mai eficient și prevenirea încălcărilor 

/ Acum 5 zile

Grupurile de lucru pentru economie s-au întrunit la Chișinău

/ Acum 5 zile

La Copenhaga, Președintele Parlamentului a avut întrevederi cu omologi din mai multe state europene

/ Acum 6 zile

Maia Sandu a participat la reuniunea Coaliției Europene împotriva Drogurilor în cadrul Comunității Politice Europene de la Erevan

/ Acum 6 zile

Viitorul european al Republicii Moldova în centrul atenției unei reuniuni la nivel înalt la Erevan

/ Acum 6 zile

Amalgamare voluntară la Rezina: nouă primării se unesc și vor primi stimulente în valoare de 85 milioane de lei

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Reziliența națională se construiește prin responsabilitate comună, coordonare și pregătire”

/ 02 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu a primit delegația japoneză condusă de Ministrul Afacerilor Interne și Comunicațiilor, Hayashi Yoshimasa

/ 02 Mai, 2026

Igor Grosu va participa la Conferința președinților Parlamentelor din Uniunea Europeană