
Executivul a aprobat inițierea negocierilor pentru control mixt la traversarea frontierei „Leușeni – Albița”
Chişinău, 13 iul. /MOLDPRES/. Traversarea frontierei de stat „Leușeni – Albița” va fi facilitată, iar timpul de așteptare în vamă va fi redus prin efectuarea controlului comun moldo-român, în baza principiului „oprire unică”. Cabinetul de miniștri a aprobat, astăzi, inițierea negocierilor asupra proiectului Acordului între Guvernul Republicii Moldova şi cel al României, privind controlul coordonat în punctul rutier de trecere a frontierei de stat „Leușeni – Albița”, pe sensul de intrare în România, a relatat pentru MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Executivului.
Scopul proiectului constă în dezvoltarea relaţiilor de cooperare între structurile cu atribuții la frontierele Republicii Moldova şi României, în domeniul gestionării integrate a frontierelor. De asemenea, realizarea activității comune va ajuta la sporirea capacităţilor instituţionale ale autorităţilor de frontieră, precum şi la armonizarea procedurilor de control la standardele Uniunii Europene.
Totodată, Acordul va contribui la garantarea securității frontierei dintre Republica Moldova și România, care este granița externă a Uniunii Europene, precum și la asigurarea securității naționale, bunăstării economice a ambelor state, prevenirea și lupta împotriva criminalității transfrontaliere organizate și terorismului internațional.
Foto: Guvern
Ala Nemerenco: „Republica Moldova renunță la specialitatea de medic narcolog”
Ministerul Mediului: Terenurile cu o rată mică de prindere a puieților plantați în campania de împădurire vor fi completate cu alții noi
Președinta Maia Sandu la Gala „Pedagogul Anului 2025”: „Educația este cea mai mare garanție că Moldova va reuși”
Comisia pentru decernarea Premiului Național a desemnat laureații ediției 2025
Președinta Maia Sandu, la summitul Comunității Politice Europene de la Copenhaga: „Vom continua să muncim împreună pentru ca Moldova să devină parte a Uniunii Europene”
Președinta Maia Sandu de Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice: „Respectul și grija pentru seniori ne fac o societate mai puternică și mai unită”
Ziua Națională a Vinului 2025: Marele Premiu pentru merite deosebite în vitivinicultură va fi decernat la Chișinău
Președinta Maia Sandu va participa la Summitul Comunității Politice Europene de la Copenhaga
Guvernul va implementa 11 proiecte noi de dezvoltare în localitățile din țară
Consolidarea securității energetice regionale și accelerarea integrării Moldovei în piața energetică europeană, discutată de Dorin Junghietu cu mai mulți oficiali la Luxemburg
Șapte procurori au depus jurământul de învestire în funcții. Veronica Mihailov-Moraru: „Cetățenii mizează pe obiectivitate, profesionalism și încredere”
Victoria Belous, despre amânarea aplicării TVA la importul autovehiculelor: „Vrem să creăm un proces clar și sigur”
Vladimir Plahotniuc a primit 30 de zile de arest în dosarele aflate la faza de urmărire penală
Caldarâmul de pe strada 31 August 1989 rămâne închis. Ministerul Culturii: „Nu reparăm drumuri”; Primăria: „Avem proiect de reabilitare”
Doi judecători de la Curtea de Apel Sud au picat evaluarea externă
Ministra Finanțelor, Victoria Belous, şi-a prezentat raportul de activitate: „A fost o perioadă în care s-a lucrat intens și s-a ținut cont de interesul cetățenilor”
Rusia respinge planul lui Donald Trump privind încetarea focului de-a lungul liniei frontului din Ucraina
Toate obligaţiunile Primăriei Costeşti au fost vândute. Comunitatea are suficienţi bani pentru finalizarea staţiei de epurare din localitate
Indemnizaţiile acordate la oficiile poștale trebuie ridicate în termen de trei luni pentru a evita stoparea plăţilor
Sergiu Prodan, pe final de mandat: „Am învățat din mers și am transformat Ministerul Culturii într-o instituție puternică”
Moldovenii preferă să țină economiile în lei. Depozitele atrase în moneda națională au ajuns la 3,4 miliarde de lei în septembrie
Restricții de circulație în sectorul Buiucani al capitalei
În trei localități din nordul țării va fi instituită funcția de mediator educațional, pentru a facilita integrarea copiilor de etnie romă
ANSA lansează o nouă campanie de vaccinare antirabică a vulpilor sălbatice
Limba română studiată de copiii refugiați din Ucraina. „Este o acțiune esențială pentru integrarea elevilor atât în școală, cât și în societate”