ro

 

Oficial
20 Ianuarie, 2026 / 05:08
/ 30 Martie, 2022

Executivul a aprobat noi prevederi în domeniul serviciilor electronice

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 30 mar. /MOLDPRES/. Cabinetul de miniștri a aprobat astăzi proiectul de lege privind identificarea electronică și serviciile de încredere. Documentul vine să impulsioneze dezvoltarea serviciilor electronice și să sporească încrederea în tranzacțiile efectuate între cetățeni, întreprinderi și autorități publice, contribuind la creșterea eficienței serviciilor online în sectorul public și privat, a activității economice și a comerțului electronic, relatează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului. 

Legea reglementează noi servicii aferente semnăturii electronice, care la moment nu se regăsesc în legislația națională, cum ar fi: identificarea electronică, mărci temporale electronice, certificate de securitate pentru pagini web, sigilii electronice. Prin urmare, sigiliul va putea fi aplicat pe documente electronice de către persoanele juridice și va putea fi eliberat pentru utilizare în cadrul sistemelor informaționale automatizate.  

De asemenea, documentul stabilește cadrul juridic pentru semnăturile electronice și conține prevederi ce țin de activitatea prestatorului de servicii de încredere, depunerea cererii de certificare a cheii publice, termenul de valabilitate a certificatului cheii publice, suspendarea şi revocarea acestuia.  

Noile prevederi urmăresc alinierea legislației naționale în domeniul semnăturii electronice la normele europene. Totodată, stabilirea între Republica Moldova și Uniunea Europeană a unui mecanism unic de funcționare a serviciilor de certificare a cheilor publice va facilita dezvoltarea cooperării internaționale în domeniul comerțului electronic. 

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Guvernul a aprobat reguli noi de igienă pentru instituțiile medicale

/ Acum 5 zile

Programul de voluntariat internațional în întreprindere va fi implementat în Republica Moldova

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu, comandantul suprem al Armatei Naționale, a inspectat lucrările de construcție a unei noi unități militare

/ Acum 5 zile

Proiectele de asistență promovate pe ambele maluri ale Nistrului au fost trecute în revistă la întrevederea cu directorul Biroului de Cooperare al Elveției în Republica Moldova

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Letoniei în Republica Moldova

/ Acum 6 zile

Agenții economici din regiunea transnistreană continuă să exporte preponderent pe piața Uniunii Europene

/ Acum 7 zile

„Biblioteca de sub brad”, ediția a patra: Au fost colectate circa 8000 de cărți

/ 07 Ianuarie, 2026

Președinta Maia Sandu a participat la inaugurarea oficială a Președinției cipriote a Consiliului Uniunii Europene

/ 07 Ianuarie, 2026

Șefa statului, Maia Sandu, va participa la deschiderea oficială a Președinției cipriote a Consiliului Uniunii Europene

/ 05 Ianuarie, 2026

655 diplome de model neutru au fost apostilate de către autoritățile competente ale Republicii Moldova pe parcursul ultimilor 8 ani

/ 01 Ianuarie, 2026

Președinta Maia Sandu, la trecerea dintre ani: „Să avem grijă unii de alții și să avem grijă de țară. Sunt cele mai prețioase lucruri”

/ 30 Decembrie, 2025

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu veteranii de război din Republica Moldova

/ 30 Decembrie, 2025

Evoluția parcursului de integrare europeană al Republicii Moldova, discutată cu noii ambasadori ai Germaniei și Chinei

/ 30 Decembrie, 2025

Președinta Maia Sandu: Trebuie să mergem înainte cu măsuri mai ferme, astfel încât să avem o justiție integră și eficientă, iar combaterea corupției să producă rezultate.