ro

 

Oficial
09 Mai, 2026 / 15:15
/ 10 August, 2022

Executivul a aprobat redistribuirea de alocații în bugetul de stat pentru finanțarea compensațiilor ,,Prima Casă”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 10 aug. /MOLDPRES/. Cabinetul de miniștri a fost aprobat astăzi decizia privind redistribuirea unor alocații prevăzute în Legea bugetului de stat pentru anul 2022, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.

Astfel, din alocațiile bugetare aprobate pentru serviciul datoriei de stat interne, 7,9 milioane de lei se repartizează programului protecție în domeniul asigurării cu locuințe, pentru implementarea Programului de stat „Prima Casă”.

Mijloacele financiare alocate suplimentar Programului „Prima Casă” sunt destinate finanțării cererilor de compensații acceptate în cadrul acestuia. Măsura este necesară pentru a evita suspendarea finanțării cererilor de compensații acceptate în program și pentru a asigura dreptul de a beneficia de compensații bănești, tuturor beneficiarilor de credite ipotecare în cadrul Programului de stat „Prima Casă”.

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Proceduri simplificate pentru dezvoltarea rețelelor de comunicații electronice în Republica Moldova

/ Acum 3 zile

Instituții mai puternice în domeniul mediului, pentru o gestionare mai bună, control mai eficient și prevenirea încălcărilor 

/ Acum 3 zile

Grupurile de lucru pentru economie s-au întrunit la Chișinău

/ Acum 4 zile

La Copenhaga, Președintele Parlamentului a avut întrevederi cu omologi din mai multe state europene

/ Acum 4 zile

Maia Sandu a participat la reuniunea Coaliției Europene împotriva Drogurilor în cadrul Comunității Politice Europene de la Erevan

/ Acum 4 zile

Viitorul european al Republicii Moldova în centrul atenției unei reuniuni la nivel înalt la Erevan

/ Acum 4 zile

Amalgamare voluntară la Rezina: nouă primării se unesc și vor primi stimulente în valoare de 85 milioane de lei

/ Acum 4 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Reziliența națională se construiește prin responsabilitate comună, coordonare și pregătire”

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu a primit delegația japoneză condusă de Ministrul Afacerilor Interne și Comunicațiilor, Hayashi Yoshimasa

/ Acum 7 zile

Igor Grosu va participa la Conferința președinților Parlamentelor din Uniunea Europeană

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu va participa la Summitul Comunității Politice Europene de la Erevan

/ 30 Aprilie, 2026

Șefa statului a continuat, la Bălți, dialogul despre siguranța copiilor în mediul online

/ 30 Aprilie, 2026

Stagiile plătite în serviciul public: Tinerii sunt invitați să aplice pentru ediția 6.1 a programului

/ 30 Aprilie, 2026

VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul Național al Pieței Muncii și Dialogului Social: „Tehnologia nu ne înlocuiește, dar ne obligă să fim mai buni, mai adaptați și mai pregătiți”