ro

 

Oficial
17 Iunie, 2026 / 11:11
/ 10 Septembrie, 2020

Funcționarea regimului fără vize a R. Moldova cu UE a fost discutată la Bruxelles

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 10 sep. /MOLDPRES/. Șeful diplomației moldovenești Oleg Țulea a avut astăzi o întrevedere cu Ylva Johansson, comisar european pentru afaceri interne, relatează MOLDPRES.

Potrivit Serviciului de presă al MAEIE, discuția a fost centrată pe subiectul funcționării regimului fără vize în contextul restricțiilor introduse din cauza pandemiei. Oficialul moldovean a mai comunicat interlocutorului interesul autorităților de la Chișinău pentru consolidarea interacțiunii cu mecanismele de cooperare existente ale Uniunii Europene în sfera migrației și supravegherii frontierelor.

Ministrul Oleg Țulea a pledat pentru întreprinderea eforturilor comune în vederea restabilirii treptate a liberei circulații în cadrul regimului fără vize cu Uniunea Europeană, care rămâne a fi afectată de restricțiile de călătorie impuse de COVID-19. Comisarul Ylva Johansson s-a expus în favoarea unei abordări coordonate din partea UE privind ridicarea restricțiilor introduse în contextul pandemiei, bazată pe criterii obiective și în special pe evoluția situației epidemiologice din statele terțe.

Diplomatul moldovean a confirmat angajamentul ferm al autorităților pentru îndeplinirea condiționalităților asumate și recomandărilor Comisiei Europene publicate la începutul lunii iulie în cel de-al treilea Raport privind Mecanismul de suspendare a regimului fără vize.

Oleg Țulea și Ylva Johansson au discutat și despre activizarea cooperării în cadrul Parteneriatului de Mobilitate, fiind exprimată speranța că lansarea, în perspectivă, a unor noi inițiative precum Pactul european privind migrație și azil va contribui la aprofundarea cooperării în sfera migrației.

În perioada 2014 – 2020, peste 2 milioane de cetățeni ai Republicii Moldova au efectuat călătorii în statele din spațiul Schengen, înregistrând în total peste 6 milioane de călătorii. Potrivit Agenției Europene pentru Poliția de Frontieră și Garda de Coastă (Frontex), numărul de refuzuri de intrare constituie în medie 0.3%, iar numărul cazurilor de ședere ilegală este în medie de 0.5%. Posibilitatea de a călători fără viză în UE este deschisă din anul 2014 pentru aproximativ 2.5 milioane de posesori ai pașapoartelor biometrice, inclusiv pentru mai mult de 200 000 de cetățeni moldoveni care locuiesc în regiunea transnistreană a Republicii Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Prim-ministrul Bulgariei, Rumen Radev

/ Acum 6 zile

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadorul Canadei

/ Acum 7 zile

Secretarul general adjunct al Guvernului, Alexandru Iacub, participă, la Strasbourg, la reuniunea Comitetului Director pentru Democrație al Consiliului Europei

/ Acum 7 zile

Întrevederea Viceprim-ministrului pentru reintegrare cu senatorii francezi

/ Acum 7 zile

Igor Grosu a mulțumit reprezentantei UNICEF în Republica Moldova, Maha Damaj, pentru sprijinul acordat reformelor sociale și protecției copilului

/ 05 Iunie, 2026

Maia Sandu, la 24 de ani de la înființarea CNA: „Republica Moldova este astăzi mai puternică, mai rezilientă, mai determinată să își apere democrația și să își urmeze drumul european.”

/ 05 Iunie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, la Moldova Digital Summit 2026: „Ambiția noastră nu este doar să aderăm la UE, ci să contribuim la construirea viitorului digital al Europei”

/ 04 Iunie, 2026

Peste 1 miliard de euro în noi parteneriate investiționale și finanțări anunțate pentru Republica Moldova

/ 04 Iunie, 2026

Probleme de actualitate abordate în cadrul Comisiei Unificate de Control

/ 04 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu și Comisara Marta Kos au discutat despre reforme și pașii următori în procesul de aderare

/ 04 Iunie, 2026

Republica Moldova își consolidează capacitățile instituționale de combatere a amenințărilor hibride, cu sprijinul Misiunii de Parteneriat a Uniunii Europene în Republica Moldova

/ 04 Iunie, 2026

Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Comisara Europeană pentru extindere, Marta Kos.

/ 04 Iunie, 2026

Maia Sandu, mesaj pentru investitorii europeni: „Când investiți în Moldova, investiți într-o țară al cărei viitor este ancorat în Europa"

/ 04 Iunie, 2026

Investiții de peste 1 miliard de euro, anunțate la Conferința investițională Republica Moldova – Uniunea Europeană. Premierul Alexandru Munteanu: „Moldova nu se mai pregătește pentru economia europeană. Moldova devine parte a economiei europene”

 


 
/ Acum 13 ore

Locuri noi de muncă și investiții de 139 de milioane de lei în economie: ODA a desemnat 131 de companii beneficiare de granturi

/ Acum 14 ore

Două localități din Republica Moldova vor beneficia de sprijin din partea UE prin Programul „Portofolii orientate pe misiune”

/ Acum 14 ore

Medalii de aur, argint și bronz, cucerite de elevi din Republica Moldova la Olimpiada Europeană de Fizică

/ Acum 14 ore

Cer variabil și izolat ploi de scurtă durată, prognozate de meteorologi pentru ziua de miercuri

/ Acum 15 ore

Comunele Geamăna, Zolotievca și Ochiul Roș din Anenii Noi se unesc pentru a forma o primărie puternică: stimulente de 13 milioane de lei oferite de Guvern

/ Acum 15 ore

Secția chirurgie urgentă a Institutului Mamei și Copilului a fost inaugurată după renovare: investiții de 4,9 milioane de lei

/ Acum 16 ore

VIDEO // Investiții de peste 19 miliarde de lei, realizate în ultimii ani de antreprenori prin intermediul programelor ODA. Eugeniu Osmochescu: „Împreună construim o economie mai puternică și un viitor european”

/ Acum 17 ore

Sprijinul pentru aderarea Republicii Moldova la UE, reconfirmat printr-o declarație comună adoptată de Adunarea Parlamentară Moldova-Polonia

/ Acum 17 ore

Un militar în termen a fost rănit în timpul activităților de instruire

/ Acum 18 ore

Ministrul Dorin Junghietu, în vizită la Stația electrică Chișinău: „Monitorizăm respectarea termenelor, pentru ca la sfârșitul lunii iunie să putem începe procesul de energizare a stației”

Vezi mai multe