Guvernul a aprobat ratificarea Acordurilor în domeniul securității sociale cu Italia și Grecia
Chişinău, 3 nov. /MOLDPRES/. Cabinetul de miniștri a aprobat proiectul de lege pentru ratificarea Acordului dintre Republica Moldova și Republica Italiană în domeniul securității sociale, semnat la Roma pe 18 iunie 2021 și a Acordului în domeniul securității sociale cu Republica Elenă, semnat pe 8 septembrie 2021, a relatat pentru MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Documentele stabilesc un cadru de garanţii de securitate socială pentru lucrătorii migranţi din Republica Moldova, care desfășoară sau au desfășurat o activitate de muncă pe teritoriul Republicii Italiene sau a Republicii Elene.
În baza acordurilor cu cele două țări, persoanele îndreptățite vor beneficia de pensii pentru limită de vârstă, pensii de dizabilitate cauzată de afecţiuni generale, pensii şi indemnizații de dizabilitate în urma accidentelor de muncă sau cauzate de boli profesionale, pensii de urmaș.
Conform prevederilor stipulate, fiecare stat contractant va achita partea de pensie calculată proporțional perioadei de asigurare realizate pe teritoriul propriu. Astfel, persoana va beneficia de prestaţiile dobândite în statele în care şi-a desfăşurat activitatea, pe teritoriul statului de domiciliu.
După aprobarea de către Guvern, proiectele vor fi prezentat spre examinare Președinției Republicii Moldova. Până în prezent, Republica Moldova a semnat acorduri de securitate socială cu 16 state, dintre care 14 sunt aplicate cu succes.
Foto: Guvern
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit, la București, cu membrii Clubului Oamenilor de Afaceri Basarabeni
Consolidarea parteneriatului moldo-român, discutată cu liderii Parlamentului României
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere de rămas bun cu Guido Beltrani, directorul Biroului de Cooperare al Elveției în Republica Moldova
Prim-ministrul Vasile Tofan a discutat cu omologul său irlandez, Micheál Martin
Președinta Maia Sandu îl va găzdui pe Prim-ministrul landului Bavaria, Markus Söder
Premierul Vasile Tofan, după întrevederea cu omologul său român, Ilie Bolojan: „Ne dorim să transformăm apropierea dintre țările noastre în mai multe investiții și oportunități pentru oameni”
Mesaje de apreciere din partea vicepremierului pentru reintegrare la adresa celor responsabili din partea Republicii Moldova de menținerea păcii și ordinii de drept în perimetrul Zonei de Securitate
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Președintele României, Nicușor Dan
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu membrii Consiliului Moldova IT Park: „Guvernul va fi un aliat al industriei IT”
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Ambasadorii acreditați în Republica Moldova: „Vrem să transformăm sprijinul extern în investiții și oportunități pentru cetățeni”
Circa 130 de milioane de euro vor fi investite în modernizarea infrastructurii de irigare
„Independența care ne unește”: Programul de evenimente dedicate celor 35 de ani de independență, aprobat de Guvern
Reguli noi pentru autorizarea proiectelor strategice de infrastructură de transport
Mai multe oportunități de investiții și modernizare a agriculturii, prin proiectul „Livada Moldovei II”
Peste 60 de persoane au fost afectate într-un focar de salmoneloză la Chișinău. ANSP anunță rezultatele anchetei
Curtea de Apel Centru a dispus limitarea activității Partidului Republican „Inima Moldovei” pentru un an
ARMENPRESS // SUA majorează finanțarea Fondului TRIPP+ Enterprise pentru Armenia la 402 milioane de dolari
Republica Moldova s-ar putea confrunta în această seară cu deficit de energie din cauza situației din regiune. Autoritățile îndeamnă cetățenii să economisească electricitatea
Siguranța podurilor, activitatea punctelor de înmatriculare a mijloacelor de transport și acreditarea școlilor auto, discutate în cadrul reuniunii experților de profil de pe ambele maluri ale Nistrului
Investițiile false continuă să facă victime. IGP anunță șase cazuri de escrocherie soldate cu un prejudiciu de peste 1,2 milioane de lei
CEC va propune Curții Constituționale validarea unui mandat de deputat de pe lista PAS
SUA şi Iranul ar putea încheia un acord în vederea redeschiderii Strâmtorii Ormuz până miercuri, anunţă secretarul american al Trezoreriei
VIDEO // Doi tineri, documentați după ce ar fi spart mai multe mașini în sectorul Râșcani al capitalei
VIDEO // Noi focare de pestă porcină africană și rabie, confirmate în mai multe raioane ale țării
Peste 11 mii de elevi au fost admiși la studii liceale în urma primei etape a concursului
Circa 20 de monede presupuse a fi din aur, depistate într-un bagaj la vama Aeroport
Localitățile amalgamate voluntar vor beneficia de sprijin pentru crearea Centrelor unificate de prestare a serviciilor
Sancțiuni de peste 2,3 milioane de lei aplicate de Fisc în urma controalelor desfășurate în luna iulie
Parlamentul a examinat 60 de proiecte legislative și a adoptat 52 de acte în luna iulie
Republica Moldova va dezvolta un nou instrument de garantare a creditelor pentru investițiile în sisteme de stocare a energiei