ro

 

Oficial
06 Iunie, 2026 / 10:58
/ 08 Octombrie, 2020

Guvernul are în atenție sporită incidentele privind răpirea cetățenilor moldoveni de către structurile nerecunoscute din regiunea transnistreană

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 8 oct. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Ion Chicu a convocat o ședință de lucru în cazul acțiunilor de răpire a unui ofițer din cadrul Inspectoratului de Poliție Florești și altor persoane civile de către structurile de forță nerecunoscute din regiunea transnistreană, eveniment care s-a produs în data de 7 octombrie curent, a relatat pentru MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Executivului.

Aceste acțiuni concertate ale structurilor de facto din regiune constituie o violare incontestabilă a drepturilor fundamentale ale omului și o provocare la adresa securității statului și ordinii de drept.

Toate autoritățile competente ale statului au întreprins imediat și pro-activ măsuri pentru a elucida toate circumstanțele cazului și a interveni pe canalele aflate la dispoziție pentru eliberarea acestora.

În acest sens, Guvernul a mobilizat toate forțele sale pentru identificarea locului aflării persoanelor, pornirea unor investigații în conformitate cu legislația penală și de procedură penală, comunicarea cu membrii familiei și celor apropiați pentru a le oferi sprijin, informarea actorilor în formatul 5+2, partenerilor de dezvoltare și organizațiilor internaționale în materie de protecție a drepturilor omului.

În cadrul ședinței de lucru, s-a decis crearea unui Grup de lucru interinstituțional pentru elucidarea tuturor circumstanțelor evenimentelor produse, sub conducerea Procuraturii Generale.

Astăzi, în cadrul reuniunii Comitetului permanent al OSCE de la Viena, delegația Republicii Moldova va aborda problema violării constante a drepturilor omului, inclusiv informarea tuturor statelor-membre ale organizației despre acțiunile de degradare a drepturilor omului.

Guvernul și autoritățile de drept nu vor tolera abuzurile în adresa cetățenilor moldoveni și va activa toate instrumentele legale, politice și instituționale pentru contracararea fenomenului de violare a drepturilor constituționale și destabilizarea situației în țară în contextul evenimentelor ce țin de scrutinul electoral.

Facem apel către parteneri naționali și locali de a se solidariza cu acțiunile întreprinse de Guvernul Republicii Moldova pentru remedierea situației drepturilor omului.

Sursă foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

De Ziua Copilului, Maia Sandu a fost alături de copiii din Stăuceni și a vizitat noua Primărie a localității

/ Acum 5 zile

De Ziua Nistrului, șefa statului a participat la Festivalul „Dansul Vetrelor Nistrene” din Ștefan Vodă

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la „Marele Cor al Copiilor”: „Vrem ca fiecare copil să știe că are un loc la masa celor mari, că vocea lui contează”

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu l-a primit pe Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, la Chișinău

/ Acum 7 zile

A răsunat „Ultimul sunet” în școlile cu predare în limba română din stânga Nistrului

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu, la întâlnirea cu primarii din Republica Moldova: „Reforma administrației publice locale este o clacă între sate – ne unim forțele pentru a face viața tuturor mai bună”

/ Acum 7 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la evenimentul „Primării Puternice. Localități Dezvoltate”

/ Acum 7 zile

Primării Puternice – Localități Dezvoltate: Circa 400 de primari din localitățile care au inițiat procesul de amalgamare voluntară s-au reunit la Guvern

/ 29 Mai, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu l-a primit la Chișinău pe premierul României, Ilie Bolojan: Proiectele comune și reziliența regională, priorități ale cooperării bilaterale

/ 28 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu senatorul american Mark Kelly

/ 28 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu conducerea Fundației Konrad Adenauer

/ 28 Mai, 2026

Mai puține taxe pentru investițiile în energie verde: Guvernul susține facilități pentru baterii de stocare și turbine eoliene

/ 27 Mai, 2026

Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu președintele Comitetului pentru apărare națională din cadrul Riigikogu

/ 27 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Salomé Zourabichvili și i-a înmânat „Ordinul Republicii"