În 2021 Guvernul va aloca bani pentru restabilirea sistemelor de irigare
Chişinău, 13 aug. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Ion Chicu a efectuat astăzi o vizită de lucru în raionul Ștefan Vodă, la invitația producătorilor agricoli. Discuția s-a axat pe situația actuală din sectorul agrar, ca urmare a secetei severe și ploilor cu grindină din acest an, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Al doilea an consecutiv, sectorul agrar din raionul Ștefan Vodă suferă pierderi din cauza calamităților naturale. Numai în 2020 au fost afectate peste 23 mii de hectare de teren agricol, iar suma pierderilor depășește 185 milioane lei. Cel mai mult au suferit culturile de grâu, orz și rapiță. Statul a aprobat alocarea compensațiilor pentru 141 de producători din raion, în valoare totală de peste 25 milioane lei.
Restabilirea sistemelor de irigare este una din cele mai stringente necesități ale agricultorilor. Ion Chicu a asigurat că începând cu anul viitor Guvernul va investi semnificativ în aceste proiecte: „Anul viitor vom aloca bani din buget pentru restabilirea sistemelor de irigare din raioanele Ștefan Vodă și Căușeni. În caz contrar, va trebui să alocăm zeci de milioane de lei pentru compensarea pierderilor în fiecare an”.
Evaluarea tehnică a Guvernului arată că sunt necesare cca 135 mln euro pentru revitalizarea sistemelor de irigare din Republica Moldova.
Prim-ministrul a discutat cu agricultorii despre măsurile de sprijin întreprinse de Executiv la această etapă. Pentru compensarea pierderilor la culturile cerealiere de grupa I, Guvernul a alocat 200 milioane lei, prin intermediul AIPA, ceea ce va permite subvenționarea, în medie, de 1050 lei/1 ha.
„Alocarea acestor bani, în condițiile anului 2020, înseamnă reducerea investițiilor planificate pentru alte sectoare importante. Pentru compensarea pierderilor la culturile de grupa I, Guvernul nu va aloca mai multe mijloace, în condițiile când avem un deficit bugetar de 18 miliarde de lei în acest an. Urmează să venim în scurt timp cu un alt pachet de măsuri de sprijin pentru agricultori”, a spus Ion Chicu.
Prim-ministrul a îndemnat agricultorii să aplice rapid pentru a beneficia de subvenții și să abordeze o cooperare constructivă în dialog cu autoritățile. El a menționat că protestele organizate în ultimele zile și „blocarea traseelor” nu este o soluție.
Șeful Guvernului a solicitat să fie efectuată cât mai rapid evaluarea pierderilor pentru culturile din grupa a II-a. Pe parcursul săptămânii viitoare, reprezentantul MADRM se va afla în raionul Ștefan Vodă, unde vor fi organizate ședințe de lucru cu APL și producătorii agricoli, în scopul identificării soluțiilor necesare pentru reducerea riscurilor și pierderilor fermierilor.
Din anul 2019 până în prezent, în raionul Ștefan Vodă, AIPA a investit peste 240 milioane de lei în diverse domenii ale agriculturii. Cel mai mult s-a investit în dotarea cu tehnică și utilajul agricol – 96 de producători au beneficiat de subvenții în sumă de 13,2 mln lei.
De Ziua Copilului, Maia Sandu a fost alături de copiii din Stăuceni și a vizitat noua Primărie a localității
De Ziua Nistrului, șefa statului a participat la Festivalul „Dansul Vetrelor Nistrene” din Ștefan Vodă
Premierul Alexandru Munteanu, la „Marele Cor al Copiilor”: „Vrem ca fiecare copil să știe că are un loc la masa celor mari, că vocea lui contează”
Președinta Maia Sandu l-a primit pe Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, la Chișinău
A răsunat „Ultimul sunet” în școlile cu predare în limba română din stânga Nistrului
Președinta Maia Sandu, la întâlnirea cu primarii din Republica Moldova: „Reforma administrației publice locale este o clacă între sate – ne unim forțele pentru a face viața tuturor mai bună”
Discursul Președintei Maia Sandu la evenimentul „Primării Puternice. Localități Dezvoltate”
Primării Puternice – Localități Dezvoltate: Circa 400 de primari din localitățile care au inițiat procesul de amalgamare voluntară s-au reunit la Guvern
Prim-ministrul Alexandru Munteanu l-a primit la Chișinău pe premierul României, Ilie Bolojan: Proiectele comune și reziliența regională, priorități ale cooperării bilaterale
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu senatorul american Mark Kelly
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu conducerea Fundației Konrad Adenauer
Mai puține taxe pentru investițiile în energie verde: Guvernul susține facilități pentru baterii de stocare și turbine eoliene
Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu președintele Comitetului pentru apărare națională din cadrul Riigikogu
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Salomé Zourabichvili și i-a înmânat „Ordinul Republicii"
MEC a dispus investigații după publicarea unor imagini care ar conține subiecte de la examenul la Istorie, susținut de absolvenții de gimnaziu
Expoziția „Republica Moldova prezintă”, inaugurată la Vaslui: produsele moldovenești, promovate în România de 60 de companii autohtone
Peste 150 de experți internaționali, reuniți la Chișinău pentru prevenirea bolilor netransmisibile
VIDEO // Căpșuni de la 45 de lei kilogramul și cireșe de la 40 de lei. Ce prețuri găsesc cumpărătorii în piețele din Chișinău
Ucraina afirmă că drona explodată la Constanța îi aparține și că a fost perturbată de sistemele de război electronic rusești
Energocom a procurat în luna mai energie electrică la un preț mediu de 119 euro/MWh
Președinta Maia Sandu, de Ziua Mondială a Mediului: „Fiecare trebuie să contribuie la protejarea naturii, pentru a lăsa generațiilor următoare o țară mai verde și mai sănătoasă”
Expoziția „Ziua Fructelor” 2026, organizată la Corlăteni, Rîșcani: 42 de companii au prezentat soluții moderne pentru livada viitorului
Igor Grosu, după întrevederea cu comisara europeană pentru extindere Marta Kos: „Următorii ani vor fi decisivi pentru viitorul european al Moldovei”
Curtea de Apel a menținut condamnarea Marinei Tauber la 7 ani și 6 luni de închisoare
Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică
Maia Sandu, la 24 de ani de la înființarea CNA: „Republica Moldova este astăzi mai puternică, mai rezilientă, mai determinată să își apere democrația și să își urmeze drumul european.”
Macron: Franța își menține sprijinul militar pentru România și își adaptează postura în funcție de amenințări
SUA: Camera Reprezentanților a aprobat un pachet de ajutor pentru Ucraina
VIDEO // Explozie în Portul Constanța: o dronă maritimă s-a autodetonat; autoritățile evacuează zona de risc
Prejudiciu de un milion de lei într-o zi din cauza fraudelor telefonice