În perioada Sărbătorilor Pascale va fi asigurată libera circulație între ambele maluri ale Nistrului
Chişinău, 23 apr. /MOLDPRES/. În perioada 30 aprilie - 10 mai 2021, va fi asigurată libera circulație a persoanelor și a mijloacelor de transport în și dinspre localitățile, amplasate în stânga Nistrului și municipiului Bender, comunică MOLDPRES cu referire la Biroul politici de reintegrare.
Acest fapt a fost confirmat urmare a corespondenței recent purtate la nivelul reprezentanților politici în procesul de negocieri privind reglementarea transnistreană.
În apelul său către Tiraspol, Chișinăul a reiterat propunerea prelungirii ulterioare a acestei abordări și în perioadele următoare, ținând cont de recomandările OMS și evoluția procesului de imunizare a populației.
S-a reiterat că relansarea circulației nestingherite între ambele maluri este în interesul cetățenilor și va primi o percepție pozitivă în societate.
Astfel, în răspunsul recepționat de la Tiraspol, autoritățile de la Chișinău au fost informate că, în perioada 30 aprilie-10 mai 2021, trecerea prin așa-numitele puncte de control transnistrene va fi permisă fără impunerea restricțiilor anterior menținute și în lipsa coordonărilor efectuate cu „centrele de criză” locale.
De asemenea, în răspunsul de la Tiraspol se menționează că în eventualitatea urmăririi unei tendințe descendente de infectare cu COVID-19, se va examina posibilitatea revenirii la mecanismul de circulație al cetățenilor, aplicat până la perioada instituirii regimului de carantină.
Despre evoluțiilor ulterioare în acest sens, Biroul politici de reintegrare va informa adițional.
foto: Biroul politici de reintegrare
Viceprim-ministrul pentru reintegrare a adus un omagiu participanților la acțiunile de apărare a independenței și integrității teritoriale a Republicii Moldova
Reprezentanții Cancelariei de Stat au participat la reuniunile Comitetelor Programului Interreg Europe
Studiul de fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”
Studiul de pre-fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”
Proiectele prioritare în domeniul energetic, discutate de Prim-ministrul Alexandru Munteanu și reprezentanții Grupului Băncii Mondiale
Delegația Republicii Moldova a abordat circumstanțele care tensionează activitatea Comisiei Unificate de Control
Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu directoarea Biroului Fundației Konrad Adenauer Stiftung din Republica Moldova
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu delegația Comisiei de Monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei
Președinta Maia Sandu va participa la Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană de la Bruxelles
Noi măsuri pentru prevenirea fraudelor telefonice: Cartelele SIM vor putea fi activate doar în baza unui act de identitate
Primul inventar forestier din istoria țării - Republica Moldova începe procesul de inventariere națională a pădurilor
Sistem financiar mai sigur: Guvernul consolidează măsurile de prevenire a spălării banilor
Guvernul alocă compensații de 1,8 milioane de lei pentru victime ale represiunilor politice
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu coraportorii comisiei de monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei
Prim-ministrul Alexandru Munteanu participă la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei de la Gdańsk, Polonia
Deputații se întrunesc vineri în ședință plenară. Noi reguli pentru cartelele SIM și protecție sporită pentru salariați, printre subiectele examinate
Aplicarea TVA de 20 la sută la medicamente va fi amânată. Andrian Gavriliță: „Propunerea este să facem ordine, iar banii să fie direcționați înapoi în sănătate”
ARMENPRESS: UE ia în considerare modelul Synopsys Armenia pentru instruirea în domeniul proiectării cipurilor
Un cetățean al Israelului a murit, iar alți patru au fost răniți într-un accident produs la Criuleni
Rezultat istoric la tenis de masă pentru Republica Moldova: Alexandra Chiriacova a cucerit medalia de bronz la Campionatele Europene
VIDEO // Un bărbat din capitală, reținut pentru circulația ilegală a substanțelor narcotice
Un grup de militari din Armata Națională au participat la instruiri în județul Neamț din România
Autoritățile de la Chișinău au propus Tiraspolului organizarea unei reuniuni în formatul „1+1”
Republica Moldova va putea dezvolta mai rapid interconectările energetice cu UE: proiect aprobat de Guvern
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu membrii Consiliului de Administrație al BERD
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu reprezentanți ai BERD: „Viitorul economiei Republicii Moldova se construiește prin reforme, investiții și încrederea partenerilor”
Ministra Agriculturii, Ludmila Catlabuga: „Discutăm cu fermierii pentru a identifica soluții și o poziție comună care vizează politica fiscală”
VIDEO // Un autocamion cu combustibil a luat foc la Sângerei. Alte două mașini s-au ciocnit în fumul dens
Garanții noi în muncă pentru părinți și îngrijitori de familie
Un lot de ouă de găină, retras de pe piață. Consumatorii sunt îndemnați să returneze produsul în magazine