ro

 

Oficial
01 Ianuarie, 2026 / 04:46
/ 05 Ianuarie, 2021

Încasările Serviciului Vamal în anul 2020: peste 22,5 miliarde de lei colectate la bugetul de stat

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 5 ian. /MOLDPRES/.Datorită activității agenților economici și a colaborării eficiente între mediul de afaceri și Serviciul Vamal, în luna decembrie 2020 au crescut veniturile la bugetul de stat administrate de organul vamal. Astfel, în ultima lună a anului 2020, au fost înregistrate încasări de peste 2,4 miliarde lei, cu 5% mai mult comparativ cu luna decembrie 2019. 

Totodată, în anul 2020, veniturile încasate la bugetul de stat se ridică la peste 22,5 miliarde lei, fiind atestată o creștere de 1.7% față de sarcina bugetară stabilită (cifra de control).

În continuare, ponderea cea mai mare o dețin plățile provenite din administrarea TVA, urmate de accize și taxe vamale. Referitor la categoriile de mărfuri supuse accizelor, cel mai mare contribuabil rămâne a fi sectorul petrolier, cu o pondere de 41.7%, urmat de produsele din tutun, care generează 35% și autovehicule, cu o cotă de 16.3%.

Situația pandemică din țară a influențat nivelul de încasare a veniturilor vamale. Dacă până la declararea stării de urgență naționale s-a constatat o tendință de creștere a veniturilor (+17%) față de anul 2019, în luna aprilie 2020, încasările au scăzut drastic, fiind atestat un declin de 35% (-697,9 mil.lei) față de perioada analogică a anului 2019.

Grație agenților economici implicați în comerțul internațional, situația s-a ameliorat treptat, astfel că în ultimele două luni din anul 2020, veniturile administrate de Serviciul Vamal s-au majorat cu circa 5 %, comparativ cu aceeași perioadă a anului 2019.

Serviciul Vamal mulțumește agenților economici pentru cooperare și atitudine responsabilă.


 
Ultimele Știri
/ 22 Decembrie, 2025

Igor Grosu, la reuniunea șefilor misiunilor diplomatice și oficiilor consulare ale Republicii Moldova din străinătate: „Voi sunteți promotorii țării și ai dezideratului nostru de integrare europeană”

/ 22 Decembrie, 2025

Președinta Maia Sandu a discutat cu reprezentanții diasporei despre întoarcerea și reintegrarea cetățenilor acasă

/ 22 Decembrie, 2025

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ministra Afacerilor Externe a României, Oana-Silvia Țoiu

/ 22 Decembrie, 2025

Prima reuniune din acest an a experților din domeniul ocrotirii sănătății a avut loc la Bender

/ 22 Decembrie, 2025

Sprijinul Poloniei pentru dezvoltarea Republicii Moldova și parcursul european, discutate de Premierul Alexandru Munteanu și Ambasadorul Poloniei, Tomasz Kobzdej

/ 22 Decembrie, 2025

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu Ambasadoarea Chinei, Zhihua Dong, despre beneficiile concrete pentru cetățeni aduse de colaborarea dintre cele două state 

/ 22 Decembrie, 2025

Președinta Maia Sandu a trasat prioritățile politicii externe pentru anul 2026 la reuniunea ambasadorilor Republicii Moldova

/ 19 Decembrie, 2025

Pomul de Crăciun, inaugurat la Președinție: vizitatorii sunt bineveniți

/ 19 Decembrie, 2025

Premierul Alexandru Munteanu, despre realizările din sectorul financiar-bancar: „Prin aderarea la SEPA și MIA, Europa a devenit „Acasă” și pentru plățile moldovenești”

/ 19 Decembrie, 2025

Oportunitățile de colaborare dintre Republica Moldova și BERD, discutate de Premierul Alexandru Munteanu și Președinta BERD, Odile Renaud-Basso

/ 19 Decembrie, 2025

Șefa statului și Președinta BERD au discutat despre proiecte de dezvoltare și atragerea investițiilor în economia moldovenească

/ 19 Decembrie, 2025

Funcționarii din Secretariatul Parlamentului au participat la schimburi de experiență cu omologii lor din Parlamentul European și din parlamentele Austriei și Albaniei

/ 18 Decembrie, 2025

Președinta Maia Sandu, de Ziua Poliției Naționale:„Poliția a fost în prima linie pentru apărarea democrației și a suveranității Republicii Moldova”

/ 18 Decembrie, 2025

Mesajul Președintei Maia Sandu de Ziua Poliției Naționale