ro

 

Oficial
14 Februarie, 2026 / 04:02
/ 10 Noiembrie, 2022

Inițiativele de consolidare a rezilienței R. Moldova au fost examinate de președintele Parlamentului cu experți BERD

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 10 nov. /MOLDPRES/. Republica Moldova va continua să beneficieze de sprijin financiar din partea Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare. Prioritățile BERD pentru țara noastră au fost examinate de președintele Parlamentului, Igor Grosu, cu delegația experților instituției financiare, condusă de Stephen Ostrowski, director asociat, consilier principal pentru strategie și coordonare a politicilor, relatează MOLDPRES cu referire la Direcția comunicare și relații publice a Legislativului.

În cadrul întrevederii oficialii au vorbit despre consolidarea rezilienței R. Moldova și acțiunile de reducere a vulnerabilității energetice a populației. Discuțiile s-au referit și la inițiativele care promovează securitatea energetică, diversificarea surselor de energie și sporirea eficienței energetice a țării noastre. Interlocutorii au făcut un schimb de opinii despre modificările legislative în domeniul energetic, aprobate de Parlament și importanța atragerii investitorilor străini în domeniul energiei regenerabile din Moldova. Pe agenda discuțiilor s-au regăsit și subiecte ce țin de sprijinirea sectorului privat și îmbunătățirea climatului de afaceri.

„Am remarcat că solicitarea autorităților de a economisi energia electrică și termică a fost auzită atât de agenții economici, cât și de consumatorii casnici, care, pe parcursul lunii trecute, au redus consumul cu 30%. Acest lucru ne dă de înțeles că lumea rezonează cu obiectivul nostru de a diversifica sursele de energie”, a menționat Igor Grosu, precizând că și Parlamentul a redus consumul la energie electrică cu 30,3% luna trecută.

Președintele Parlamentului le-a mulțumit experților europeni pentru sprijinul financiar de care beneficiază R. Moldova din partea BERD, în cadrul numeroaselor proiecte desfășurate în țara noastră, în special pentru a sprijini infrastructura. De la începutul activității în Moldova, BERD a investit aproape 18 miliarde de euro și a desfășurat 158 de proiecte.

Foto: Parlament


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Progresele în implementarea reformei administrației publice, discutate la Guvern

/ Acum 3 zile

Premierul Alexandru Munteanu a depus flori la Zidul Memoriei Apărătorilor Căzuți ai Ucrainei: „Sacrificiul lor ne reamintește cât de prețioase sunt viața umană, pacea și libertatea”

/ Acum 3 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadorul Canadei în Republica Moldova

/ Acum 3 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu întreprinde o vizită oficială la Kyiv, Ucraina

/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu, de Ziua Internațională a Siguranței pe Internet: „Trebuie să avem grijă de copii și în sfera virtuală”

/ Acum 4 zile

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare Valeriu Chiveri cu ambasadorul Republicii Polone în Republica Moldova

/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere de rămas-bun cu Ambasadorul Regatului Arabiei Saudite, Dr. Mohammed Abdulghani M. Khayat

/ Acum 4 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Tilman Kuban, deputat în Bundestagul german 

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ministrul Afacerilor Externe al Republicii Lituania, Kęstutis Budrys

/ Acum 7 zile

Reforma administrației publice locale, consultată cu fracțiunile parlamentare

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu l-a primit pe Ministrul Afacerilor Externe al Lituaniei, Kęstutis Budrys

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu: „Industria ușoară din Republica Moldova are viitor, atunci când investim în oameni, în creativitatea și curajul lor de a inova”

/ Acum 7 zile

Un nou sprijin pentru agricultorii moldoveni: Tarifele pentru actele fitosanitare la export și reexport, eliminate

/ 05 Februarie, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu locuitorii satului Cărpineni, din raionul Hîncești: „Când ne unim eforturile, reușim pentru întreaga comunitate”