Instituțiile medicale din țară vor fi dotate cu echipamente performante
Chişinău, 17 feb. /MOLDPRES/. Guvernul Republicii Moldova anunță că mai multe dispozitive medicale, necesare pentru acordarea serviciilor de reabilitare post-COVID, precum și echipamente de imagistică prin rezonanță magnetică vor fi procurate pentru instituțiile medicale din țară. De asemenea, urmează a fi îmbunătățită infrastructura Agenției Naționale pentru Sănătate Publică, informează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
În acest sens, Executivul a aprobat, la propunerea Ministerului Sănătății, amendarea acordurilor de finanțare dintre Republica Moldova și Asociația Internațională pentru Dezvoltare, semnate la 28 aprilie 2020 și 9 august 2021. Astfel, mijloacele financiare vor fi redirecționate spre acoperirea necesităților imediate ale sistemului de sănătate, în scopul consolidării capacităților acestuia.
Respectiv, 10,3 milioane de euro vor fi realocate pentru transport, echipamente pentru spital și echipamente de protecție personală.
De asemenea, termenul de implementare a proiectelor va fi extins cu 11 luni, având în vedere timpul necesar pentru realizarea noilor activități planificate.
Foto: Guvern
Guvernul a lansat Conceptul reformei administrației publice locale
Guvernul menține starea de urgență în domeniul energetic. Premierul Alexandru Munteanu: Situația de pe piețele externe rămâne volatilă
Reguli noi la comercializarea ouălor: Informații mai exacte pe ambalaj și evidență mai strictă a produselor
Guvernul simplifică raportarea accidentelor de muncă și îmbunătățește colectarea datelor
Acces mai bun la tratamente: Guvernul modernizează sistemul de autorizare a medicamentelor
Implicarea autorităților naționale în procesul de programare pe Interreg în contextul noului cadru financiar multianual al UE pentru perioada 2028-2034
INTERVIU MOLDPRES │Valeriu Chiveri: „Reintegrarea graduală în diferite domenii reprezintă calea spre o soluționare durabilă a conflictului transnistrean”.
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu șeful Misiunii Comitetului Internațional al Crucii Roșii
Șefa statului va întreprinde o vizită oficială în Irlanda, țară care va deține din iulie președinția rotativă a Consiliului Uniunii Europene
Agenția Moody's îmbunătățește ratingul Republicii Moldova la B2, cel mai bun nivel din ultimii 25 de ani
Autoritățile intensifică măsurile de prevenire și intervenție pe Nistru, în contextul unui nou val de poluare anticipat
Premierul Alexandru Munteanu, în ajunul Zilei Salvatorului: „Dincolo de cifre și intervenții, există ceva ce nu poate fi măsurat: încrederea oamenilor că, în cel mai greu moment, cineva va veni”
Experții pentru ocrotirea mediului s-au întrunit într-o nouă ședință de lucru
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a discutat cu ambasadorul Republicii Federale Germania în Republica Moldova
Guvernul, reacție la nemulțumirile MAN cu privire la conceptul reformei administrației publice locale: „Dacă nu intervenim, satele nu se salvează singure, ci vor pierde în continuare oameni și oportunități”
Circa 3000 de tone de benzină și motorină, importate joi în Republica Moldova
DOC // Ministerul Justiției activează mecanismul de lichidare a unor partide politice
Poliția anunță că procedura de exhumare în cazul Vartic nu implică cheltuieli din partea familiei
FOTO // Ministerul Mediului a populat lacul Costești–Stânca cu 2,5 tone de pește. Acțiunea va deveni o tradiție
Loturi de salată și ceapă verde alterate, distruse după controalele ANSA
Un avocat stagiar din capitală a fost reținut de CNA după ce ar fi cerut 32.000 de euro pentru influențarea unor judecători
Alertă de sezon: ANSP anunță creșterea riscului de mușcături de căpușe în Republica Moldova
Igor Grosu anunță audieri parlamentare pe cazul Vartic: „Este o lecție prea dură şi scumpă”
Peste 138 de milioane de lei au fost achitate de CNAM pentru îngrijiri medicale comunitare în 2025
Relansarea concursului pentru selectarea reprezentanților societății civile în Comitetul de coordonare pentru guvernare deschisă
Alegeri locale 2026: aproape 70 de mii de alegători sunt înregistrați în 12 localități
Un bărbat a fost condamnat la 9 ani de închisoare după ce a înșelat o femeie din Germania
Deficitul de cadre didactice în învățământul general, în scădere în ultimii ani
Premierul ucrainean Iulia Sviridenko spune că se simte mai încrezătoare în sprijinul SUA după o vizită la Washington
Șeful Legislativului Igor Grosu, despre problema transnistreană: „Formatul 5+2 este mort, nu mai acceptăm discuții fără sens”