ro

 

Oficial
24 Ianuarie, 2026 / 10:01
/ 03 Noiembrie, 2021

Instituțiile statului nu vor mai fi păzite de companiile private

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 3 nov. /MOLDPRES/. Instituțiile de stat nu vor mai putea fi păzite de companiile particulare de pază. Guvernul a avizat astăzi pozitiv proiectul ce prevede asigurarea cu pază a obiectivelor de importanță strategică doar de către întreprinderile de stat. Dintre acestea fac parte ÎS „Servicii Pază", fondată de Ministerul Afacerilor Interne, ÎS „Detașamentul Paza Paramilitară" și ÎS „Scutul Energetic", ambele fondate de Agenția Proprietății Publice, a relatat agenției MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Executivului.

Astfel, de pază particulară nu vor putea beneficia ministerele, autorităţile administrative centrale subordonate Guvernului, autoritățile publice autonome, instituțiile publice fondate de Executiv, întreprinderile de stat şi societățile comerciale cu capital de stat. De asemenea, vor fi păzite doar de către întreprinderile de stat instanțele judecătorești, Procuratura, obiectivele de păstrare şi depozitare a armelor și munițiilor, precum și obiectivele de păstrare a substanțelor narcotice și psihotrope, cu excepția instituțiilor medicale şi farmaciilor private. 

Prin urmare, instituțiile vor încheia contracte cu una din întreprindere de stat care prestează servicii de pază. Contractele urmează a fi încheiate prin procedura de achiziție, cu asigurarea principiului concurenței.

Documentul urmează a fi transmis Parlamentului pentru examinare și aprobare.

Foto: noi.md


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la Davos: „Republica Moldova a ales să iasă din zona gri a geografiei și să se alăture eforturilor europene de apărare a democrației, libertății și păcii”

/ Acum 2 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu s-a întâlnit, la Davos, cu Valdis Dombrovskis, Comisarul UE pentru Economie și Productivitate, Implementare și Simplificare

/ Acum 3 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la întrevederea cu delegația României la Davos: „Construim punți de legătură care depășesc frontierele geografice”

/ Acum 3 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la întrevederea cu oficialii ucraineni: „Ne unește același deziderat - o viață în libertate și pace pentru cetățenii noștri”

/ Acum 3 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu omologul său croat, Andrej Plenković

/ Acum 3 zile

Premierul Alexandru Munteanu, discuții cu prim-ministra Principatului Liechtenstein, Brigitte Haas, despre dezvoltarea unui parteneriat economic durabil

/ Acum 3 zile

Guvernul începe consultări largi pentru reforma administrației publice locale: Primării puternice pentru comunități dezvoltate

/ Acum 3 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu omologul său luxemburghez, Luc Frieden

/ Acum 3 zile

Cetățenia Republicii Moldova, deținută de majoritatea populației din stânga Nistrului

/ Acum 4 zile

Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu directorul Biroului de Cooperare al Elveției în Republica Moldova

/ Acum 4 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în dialog cu șefa interimară a Misiunii OSCE în Moldova, Izabela Sylwia Hartmann

/ Acum 4 zile

Președintele Parlamentului a discutat cu președintele Republicii Albania despre obiectivul integrării europene

/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu va reprezenta Republica Moldova la Forumul Economic Mondial de la Davos

/ Acum 4 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadorul Regatului Belgiei în Republica Moldova, Evert Marechal