ro

 

Oficial
19 Mai, 2026 / 15:17
/ 23 Noiembrie, 2020

Ion Chicu: Bugetul pentru 2021 va fi bazat pe investiții masive în infrastructură și plăți sociale majorate

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 23 nov. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Ion Chicu a participat astăzi la ședința tradițională cu președintele în exercițiu al țării, Igor Dodon și președintele Parlamentului, Zinaida Greceanîi, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.

Oficialii au discutat prioritățile setate în agendă pentru următoarele patru săptămâni, în special pe dimensiunea bugetar-fiscală. „Până la sfârșitul anului, avem stringentă necesitate de a aproba în Parlament proiectul de politică bugetar fiscală pentru 2021 și proiectele Bugetelor anuale. Noi vom depune toate eforturile ca cel târziu pe 1 decembrie aceste proiecte să fie aprobate în Guvern. Imediat vor merge la Parlament pentru examinare și votare în primă lectură, ca ulterior, către 20-21 decembrie să fie aprobate în lectură finală. Bugetul pentru 2021 a fost elaborat având la bază aceeași abordare ca în anul 2020, cu investiții masive în infrastructură și cu nivel majorat de plăți sociale", a spus prim-ministrul.

Ion Chicu a remarcat că pentru 2021, în Fondul Rutier vor fi alocate, preventiv, 1,7 miliarde de lei, la fel ca anul curent. De asemenea, va continua și implementarea proiectului „Drumuri Bune", pentru care sunt prevăzute 900 milioane lei.

Pentru anul 2021, în Fondul Ecologic Național vor fi alocate cu 200 milioane de lei mai mult decât în acest an, adică 500 milioane de lei. Mijloacele vor fi utilizate pentru proiectele de aprovizionare cu apă și canalizare a localităților.

Totodată, din 2021, vor fi majorate salariile pentru toate categoriile de angajați în sectorul bugetar. Personalul medical, majoritatea fiind finanțat din Fondul Național de Asigurări în Medicină, va avea un salariu mai mare cu 30%.

Respectiv, către Autoritățile Publice Locale vor fi transferate mijloacele reieșind din modificările menționate. „Este important să fie finalizate și aprobate până la sfârșitul anului, astfel încât de la 1 ianuarie țara să aibă acoperire legală pentru aceste cheltuieli", a reiterat Ion Chicu.

foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Mesajul Președintei Maia Sandu la recepția organizată cu ocazia Zilei Europei

/ Acum 5 zile

Maia Sandu, la Nisporeni: întâlniri cu cetățenii și autoritățile locale

/ Acum 6 zile

Libera circulație, starea drumurilor și plățile ilegal aplicate – pe agenda grupurilor de lucru pentru dezvoltarea transportului auto și infrastructurii drumurilor

/ Acum 6 zile

Finanțare de 60 de milioane de euro pentru modernizarea infrastructurii de irigare din Republica Moldova

/ Acum 6 zile

Mai multă siguranță rutieră – vehiculele ce nu corespund cerințelor tehnice vor avea înmatricularea suspendată automat

/ Acum 6 zile

Particip.gov.md – platforma unică pentru consultările publice, modernizată de Guvern, pentru ca cetățenii să vină mai ușor și mai rapid cu propuneri

/ Acum 6 zile

Taberele de vară pentru copii și adolescenți, în pregătiri pentru sezonul estival 2026

/ Acum 6 zile

Guvernul alocă 50 de milioane de lei pentru fermierii afectați de seceta din 2025

/ Acum 6 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a participat la Forumul de securitate din regiunea Mării Negre și a Balcanilor, desfășurat la București

/ Acum 6 zile

Igor Grosu, la București: „Republica Moldova și România sunt legate printr-o relație specială, dar și printr-un parteneriat puternic”

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu va efectua o vizită de lucru în raionul Nisporeni

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu a prezidat ședința Comisiei Naționale pentru Integrare Europeană

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu șefii misiunilor diplomatice ale statelor membre ale Uniunii Europene

/ Acum 7 zile

Consultări la Președinție privind organizarea alegerilor în Adunarea Populară a Găgăuziei