Japonia va oferi un nou grant, de 100 mln yeni, pentru sistemul de sănătate din Republica Moldova
Chişinău, 19 aug. /MOLDPRES/. Republica Moldova va obține, în perioada următoare, un nou grant din partea Japoniei, în valoare de 100 milioane de yeni japonezi, echivalentul a circa 800 mii de euro. Banii vor fi folosiți pentru achiziționarea și furnizarea echipamentului medical în cadrul Programului de dezvoltare economică și socială, informează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Astăzi, Executivul a aprobat proiectul de lege privind ratificarea Acordului de grant, întocmit prin schimb de note, între cele două Guverne, semnat la finele anului 2020. Grantul oferit de Guvernul japonez va contribui la fortificarea capacităților sistemului de sănătate al Republicii Moldova, prin procurarea echipamentelor, produselor sau serviciilor medicale necesare, în baza unei liste prestabilite.
La implementarea tratatului se vor aplica facilitățile fiscale și vamale aferente realizării proiectelor de asistență tehnică și investițională în derulare, care cad sub incidența tratatelor internaționale la care țara noastră este parte.
Foto: Guvern
Combaterea corupției la nivel înalt și a fraudelor financiare va fi realizată mai operativ și mai eficient
Proceduri simplificate pentru dezvoltarea rețelelor de comunicații electronice în Republica Moldova
Instituții mai puternice în domeniul mediului, pentru o gestionare mai bună, control mai eficient și prevenirea încălcărilor
Grupurile de lucru pentru economie s-au întrunit la Chișinău
La Copenhaga, Președintele Parlamentului a avut întrevederi cu omologi din mai multe state europene
Maia Sandu a participat la reuniunea Coaliției Europene împotriva Drogurilor în cadrul Comunității Politice Europene de la Erevan
Viitorul european al Republicii Moldova în centrul atenției unei reuniuni la nivel înalt la Erevan
Amalgamare voluntară la Rezina: nouă primării se unesc și vor primi stimulente în valoare de 85 milioane de lei
Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Reziliența națională se construiește prin responsabilitate comună, coordonare și pregătire”
Președinta Maia Sandu a primit delegația japoneză condusă de Ministrul Afacerilor Interne și Comunicațiilor, Hayashi Yoshimasa
Igor Grosu va participa la Conferința președinților Parlamentelor din Uniunea Europeană
Președinta Maia Sandu va participa la Summitul Comunității Politice Europene de la Erevan
Șefa statului a continuat, la Bălți, dialogul despre siguranța copiilor în mediul online
Stagiile plătite în serviciul public: Tinerii sunt invitați să aplice pentru ediția 6.1 a programului
BTA: Etapa a doua a Giro d’Italia începe la Burgas, după retragerea lui Matteo Moschetti din cursă
Președinta Maia Sandu, la conferința dedicată zilei de 9 mai: „Apărarea adevărului ține de reziliența democratică și de securitatea națională”
Rusia folosește memoria celui de-al Doilea Război Mondial pentru a justifica agresiunea. Ambasadorul Paun Rohovey: „Ucraina luptă pentru libertate”
Aproximativ 200 de sportivi au participat la Campionatul Național de Lupte
ZIUA EUROPEI // Inspirată de poezia lui Vieru în lupta pentru libertate, Letonia îndeamnă moldovenii să preia din experiența letonienilor în drumul spre UE. Ambasadorul Edgard Bondars: „Viitorul nostru este împreună”
Hantavirus / Șase cazuri confirmate până acum, potrivit OMS
Conferința științifică „9 MAI: Comemorare, Reconciliere și Unitate Europeană”. Maia Sandu: „Viitorul european al Republicii Moldova înseamnă asumarea trecutului, așa cum înseamnă alegerea adevărului în locul propagandei”
76 de ani de unitate și de solidaritate europeană și 20 de ani de marcare a Zilei Europei în Republica Moldova
ZIUA EUROPEI // Ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „Priviți cu încredere spre viitor. România este alături”
Discursul Președintei Maia Sandu la la Conferința științifică națională „9 MAI: Comemorare, Reconciliere și Unitate Europeană
O femeie din Strășeni a adus pe lume o fetiță cu o greutate impresionantă de aproape 5 kg
Conducerea țării a depus flori la Complexul memorial „Eternitate”
Peste 190 de elevi din întreaga țară participă la Olimpiada Republicană la Istoria românilor și universală
Trafic sporit de călători la postul vamal Sculeni, pe sensul de ieșire din țară
VIDEO // Președintele Consiliului European, António Costa, mesaj de Ziua Europei: „Viitorul Moldovei este în UE. Se depun multe eforturi pentru ca acest lucru să devină realitate”
Chișinăuienii pot beneficia de consultații gratuite de Ziua Europei