ro

 

Oficial
18 Februarie, 2026 / 04:58
/ 01 Decembrie, 2020

Kazahstanul va avea Ambasadă în R. Moldova

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 1 dec. /MOLDPRES/. Ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Aureliu Ciocoi, l-a primit astăzi în audiență pe Yerlan Mukashev, consulul general al Republicii Kazahstan în Republica Moldova, transmite MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al MAEIE.

În cadrul întrevederii, diplomatul kazah a informat pe șeful diplomației moldovene despre decizia autorităților kazahe privind avansarea statutului Consulatului General al Republicii Kazahstan cu sediul la Chișinău la rang de Ambasadă până la sfârșitul anului curent.

Ministrul de Externe Aureliu Ciocoi a salutat această decizie, exprimându-și convingerea că, în spiritul bunelor relații bilaterale, activitatea la Chișinău a misiunii diplomatice kazahe va contribui în mod semnificativ la promovarea și dezvoltarea continuă a relațiilor între cele două state atât în plan politic, comercial-economic, cât și cultural.

În acest context, interlocutorii au efectuat un schimb de opinii asupra modalităților de intensificare a cooperării reciproc avantajoase, fiind propusă organizarea în timpul apropiat în format de videoconferință a consultărilor politice interministeriale moldo-kazahe între ministerele de externe la nivelul de secretar de stat/viceministru, precum și examinată posibilitatea convocării următoarei ședințe a Comisiei interguvernamentale moldo-kazahe pentru colaborare comercial-economică.

foto: MAEIE


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la expoziția „Fabricat în Moldova”: „Prin fiecare produs autohton pe care îl cumpărăm, susținem economia națională”

/ Acum 4 zile

Aproape 14 mii de locuitori din regiunea transnistreană sunt angajați oficial în câmpul muncii pe malul drept al Nistrului

/ Acum 5 zile

34 de proiecte de dezvoltare durabilă au fost implementate în anul 2025 prin intermediul Programului activităților de reintegrare a țării

/ Acum 5 zile

Autorizat de Comisia Europeană: Carnea proaspătă și produsele din carne de pasăre pot fi exportate în UE de pe întreg teritoriul Republicii Moldova

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu va participa la Conferința de Securitate de la München

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Guvernul acționează pentru a îndeplini cele 3 obiective majore – creșterea economică, accelerarea aderării la UE, pace și securitate acasă”

/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu, la Universitatea din Comrat: „Una din prioritățile universității - și ale întregii autonomii - trebuie să fie păstrarea limbii și culturii găgăuze”

/ Acum 6 zile

Mesajul Președintei Maia Sandu la evenimentul de celebrare a activității Universității de Stat din Comrat

/ Acum 6 zile

Guvernul a aprobat un sistem mai riguros de prevenire și control al bolilor animale 

/ Acum 6 zile

Reguli noi pentru produse nealimentare mai sigure pe piață: de la jucării la cosmetică și electrocasnice

/ Acum 6 zile

Produsele din pește vor fi mai sigure: Guvernul introduce reguli sanitare noi

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy

/ Acum 7 zile

Trei acorduri semnate la Kyiv: cooperare pentru protecția copiilor, înființarea punctului de trecere Cosăuți-Yampil și integrare profesională

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, după întrevederea cu omologul său ucrainean: „Republica Moldova și Ucraina sunt parteneri de încredere uniți prin valori democratice și aspirații europene”