ro

 

Oficial
16 Martie, 2026 / 01:29
/ 14 Mai, 2023

La Guvern au continuat discuțiile cu fermierii, companiile producătoare de cereale, exportatorii și asociațiile de profil

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 14 mai /MOLDPRES/. La Guvern au continuat discuțiile cu reprezentanții companiilor producătoare de cereale, exportatorii și asociațiile de fermieri din țară, prezidate de prim-ministrul Dorin Recean. Oficialul a vorbit despre acțiunile întreprinse de Executiv și măsurile de ordin economic necesare pentru a sprijini financiar agricultorii, a deschide noi căi temporare de transport și pentru a identifica mai multe destinații de export, informează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.

La rândul său, vicepremierul, ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Vladimir Bolea, a vorbit despre mecanismul de monitorizare a importurilor și a prezentat datele statistice care relevă faptul că, în ultimele zile, nu s-a constatat niciun aflux de cereale în Republica Moldova. 

„Principala problemă pe care trebuie să ne concentrăm acum este situația financiară a agricultorilor. De aceea, deblocăm cât mai curând situația existentă la AIPA, prin suplinirea cu 75% a angajaților care evaluează dosarele fermierilor, ca să acoperim o parte din cheltuielile companiilor prin subvenții, utilizarea TVA-ului și a accizului. Examinăm și deschiderea unui terminal de stocare a cerealelor la Ungheni”, a declarat prim-ministrul Dorin Recean. 

În finalul discuției, s-a convenit menținerea dialogului permanent între Guvern și fermieri prin organizarea unor noi ședințe de evaluare a rezultatelor monitorizării importurilor și de identificare a soluțiilor la problemele cu care se confruntă producătorii.

Foto: Guvern 


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

A fost stabilită componența nominală a grupului de lucru parlamentar privind Găgăuzia

/ Acum 5 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut întrevederi la București cu oficiali ai Ministerului Afacerilor Externe și ai Administrației Prezidențiale a României

/ Acum 5 zile

Cancelaria de Stat a obținut certificatul de utilizator CAF, consolidând angajamentul pentru excelență în managementul organizațional

/ Acum 5 zile

Președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda, distins cu „Ordinul Republicii”

/ Acum 5 zile

Discursul președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda.

/ Acum 5 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ministra afacerilor externe a României, Oana Țoiu

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu importatorii de produse petroliere: „Prioritatea noastră este menținerea aprovizionării stabile cu combustibil pentru cetățeni, economie și serviciile esențiale ale statului”

/ Acum 6 zile

Dosarul transnistrean discutat cu cercetători din Statele Unite ale Americii

/ Acum 6 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri: „Reintegrarea este un proces complicat, de durată, cu multe necunoscute”

/ Acum 7 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri: „Prezența trupelor rusești în stânga Nistrului reprezintă un impediment major în procesul de reglementare transnistreană”

/ Acum 7 zile

Președinta Republicii Moldova va efectua o vizită oficială în Republica Lituania

/ Acum 7 zile

Guvernare Deschisă // Cancelaria de Stat lansează un sondaj pentru stabilirea priorităților 2026-2028

/ 06 Martie, 2026

Sănătatea, în centrul vizitei efectuate de președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, în sudul țării

/ 06 Martie, 2026

Guvernul propune simplificarea procedurii de amalgamare voluntară