La Parlament s-a desfășurat un eveniment de consemnare a Zilei de 27 martie 1918
Chişinău, 27 mar. /MOLDPRES/. La inițiativa deputatului neafiliat Octavian Țîcu, în Sala Europa a Parlamentului s-a desfășurat astăzi o ședință solemnă de consemnare a Zilei de 27 martie 1918, cu genericul ”103 ani de la Unirea Basarabiei cu România”. Evenimentul a fost organizat cu susținerea și cu participarea deputaților din fracțiunile ACUM PLATFORMA DA, PAS, Blocul ACUM şi PDM, informează MOLDPRES cu referire la Direcția generală comunicare și relații publice a Legislativului.
Cu un cuvânt de salut au venit, de la distanță, Ion Tighineanu, președintele Academiei de Științe a Moldovei, și Ioan Aurel Pop, președintele Academiei Române.
La ceremonie a participat Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al României în Republica Moldova, Daniel Ioniță. Diplomatul a venit cu un discurs în fața participanților.
Prezenți la eveniment, mai mulți parlamentari au adresat mesaje de salut prilejuite de consemnarea Zilei de 27 martie 1918, inclusiv deputații Maria Ciobanu și Iurie Reniță – Fracțiunea ACUM PLATFORMA DA, deputații Virgiliu Pâslariuc și Petru Frunze – din partea Fracțiunii PAS, Blocul ACUM, deputații Monica Babuc și Ion Leucă – din partea Fracțiunii PDM.
La eveniment au mai participat oameni de știință, deputați în primul Parlament al Republicii Moldova, primari ai unor localități și politicieni din România, care la fel s-au adresat cu mesaje privind evenimentele din 27 martie 1918.
În încheierea ceremoniei, Octavian Țîcu a dat citire Declarației ședinței solemne de consemnare a Zilei de 27 martie 1918.
foto: Parlament
Igor Grosu a mulțumit reprezentantei UNICEF în Republica Moldova, Maha Damaj, pentru sprijinul acordat reformelor sociale și protecției copilului
Maia Sandu, la 24 de ani de la înființarea CNA: „Republica Moldova este astăzi mai puternică, mai rezilientă, mai determinată să își apere democrația și să își urmeze drumul european.”
Premierul Alexandru Munteanu, la Moldova Digital Summit 2026: „Ambiția noastră nu este doar să aderăm la UE, ci să contribuim la construirea viitorului digital al Europei”
Peste 1 miliard de euro în noi parteneriate investiționale și finanțări anunțate pentru Republica Moldova
Probleme de actualitate abordate în cadrul Comisiei Unificate de Control
Președinta Maia Sandu și Comisara Marta Kos au discutat despre reforme și pașii următori în procesul de aderare
Republica Moldova își consolidează capacitățile instituționale de combatere a amenințărilor hibride, cu sprijinul Misiunii de Parteneriat a Uniunii Europene în Republica Moldova
Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Comisara Europeană pentru extindere, Marta Kos.
Maia Sandu, mesaj pentru investitorii europeni: „Când investiți în Moldova, investiți într-o țară al cărei viitor este ancorat în Europa"
Investiții de peste 1 miliard de euro, anunțate la Conferința investițională Republica Moldova – Uniunea Europeană. Premierul Alexandru Munteanu: „Moldova nu se mai pregătește pentru economia europeană. Moldova devine parte a economiei europene”
Mesaje de susținere de la Bruxelles. Delegația Parlamentului Republicii Moldova a discutat cu reprezentanții instituțiilor europene despre procesul de integrare europeană
Marta Kos, Comisara Europeană pentru extindere, în vizită oficială la Chișinău
Republica Moldova a finalizat etapa de eliberare a terenului fostului Stadion Republican și trece la transmiterea acestuia către Guvernul SUA
Subvenționarea agriculturii în următorii 5 ani: Mai multă competitivitate, reziliență climatică, valoare adăugată și dezvoltare rurală
VIDEO // Ziua Mondială a Donatorului de Sânge: fiecare donare poate salva până la trei vieți
Trafic intens la punctul de trecere Giurgiulești-Galați. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative
Expoziție dedicată costumului tradițional românesc, deschisă la Biblioteca Națională
Breaking news
Eugen Tomac și-a depus mandatul. Adrian Veștea a fost desemnat pentru funcția de premier al României
FOTO // Parlamentul, vizitat de elevi, cititori și tineri din mai multe state europene
GALERIE FOTO // Zilele Chinei la Chișinău, în obiectivul MOLDPRES
Gusturi, tradiții și tehnologie la „Zilele Chinei”. Ambasadoarea Dong Zhihua: „Nimic nu poate înlocui comunicarea directă”
Donald Trump afirmă că SUA și Iranul ar putea semna un acord pe 14 iunie
Atenție, călători! Punctul de trecere a frontierei Palanca-Maiaki-Udobnoe și-a sistat temporar activitatea
Premierul pakistanez afirmă că semnarea acordului de pace SUA-Iran este așteptată în 24 de ore
MEC și ANCE vor analiza petiția privind examenul de Bacalaureat la Matematică
Traficul intens la PTF Sculeni a fost fluidizat
VIDEO // Ministerul Culturii îi îndeamnă pe cetățeni să lase telefonul și să descopere arta
Republica Moldova a inaugurat un Consulat Onorific în Danemarca
Șase cetățeni moldoveni au decedat în accidentul din Ungaria
O familie de antreprenori din Boscana transformă pasiunea pentru flori într-o afacere de succes