La Ștefan Vodă a fost inaugurată o nouă Unitate de Salvatori și Pompieri
Chişinău, 21 dec. /MOLDPRES/. În sudul țării a fost deschisă o nouă Unitate de salvatori și pompieri a Inspectoratului General pentru Situații de Urgență al MAI. La evenimentul de inaugurare a sediului au participat prim-ministrul Natalia Gavrilița, ministrul Afacerilor Interne, Ana Revenco, șefa-adjunctă a Misiunii diplomatice a SUA la Chișinău, Laura Hruby, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Executivului.
Unitatea, a cărei construcție a durat un an și jumătate, se întinde pe o suprafață de peste 0,4 ha și cuprinde birouri administrative, trei boxe spațioase pentru amplasarea tehnicii de intervenție, un teren de mini-fotbal și o pistă pentru aterizarea elicopterelor SMURD.
„Sper că această clădire va fi nu doar un punct de pornire a autospecialelor la chemări, dar și un punct de atracție pentru cetățenii de toate vârstele, care vor fi implicați în măsuri de educare și antrenament pentru a ridica nivelul de protecție civilă a cetățenilor. Pentru că ne confruntăm deseori cu tot felul de cataclisme naturale în această regiune, este extrem de important ca oamenii să știe cum să acționeze în caz de criză. La fel cum este important să avem voluntari bine instruiți care, la necesitate, să poată susține salvatorii și pompierii”, a declarat Natalia Gavrilița.
Unitatea a fost construită cu sprijinul Departamentului de Apărare al Statelor Unite ale Americii, dar și cu o contribuție consistentă a Guvernului Republicii Moldova și a Consiliului raional Ștefan Vodă.
Aici vor activa 23 de salvatori și pompieri, care vor asigura securitatea a circa 65 de mii de locuitori din 26 de localități ale raionului Ștefan Vodă.
Foto: Guvern
Satul meu - primăria noastră: Peste 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară
Președinta Maia Sandu, la 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste: „Comemorarea deportărilor este despre memoria trecutului și viitorul democratic pe care îl construim împreună”
Lucrările de construcție la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate - stația este pregătită pentru energizare
Programul „DAR 1+3”: 33 de localități vor primi finanțare pentru dezvoltare și proiecte de infrastructură
Politica fiscală pentru 2027 - propusă spre consultări publice: Sistem fiscal mai simplu, mai competitiv și mai ușor de administrat
Investiții de 50 de milioane de euro în modernizarea a 20 de școli-model din Republica Moldova
Guvernul consolidează stocurile de gaze naturale pentru consumatorii de pe ambele maluri ale Nistrului
Comisia Unificată de Control s-a întrunit la Bender
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu președinta Republicii Slovenia, Natasa Pirc Musar
Premierul Alexandru Munteanu, în dialog cu Prim-ministrul Serbiei, Djuro Macut
Premierul Alexandru Munteanu, la Summitul Procesului de Cooperare în Europa de Sud-Est: „Aspirația noastră este clară și neclintită - să devenim stat membru al UE și să contribuim la o Europă unită, sigură, prosperă și pașnică”
Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Prim-ministrul Bulgariei, Rumen Radev
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadorul Canadei
Secretarul general adjunct al Guvernului, Alexandru Iacub, participă, la Strasbourg, la reuniunea Comitetului Director pentru Democrație al Consiliului Europei
Ultima probă din sesiunea de bacalaureat 2026. Circa 400 de elevi susțin proba la limba maternă
Dolarul adaugă 21 de bani într-o singură zi
Studiul de fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”
Agenda evenimentelor, vineri, 19 iunie
Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță: „Impactul reformei TVA nu va depăși 200 de lei lunar pentru 80% dintre cetățeni”
Igor Grosu: „Escrocheriile telefonice sunt coordonate din afara țării. Autoritățile analizează soluții pentru identificarea apelurilor frauduloase”
Reforma sistemului de salarizare în sectorul bugetar, propusă spre consultări publice: beneficii pentru angajați și creșteri ale veniturilor
Reforma „Restart în educație”, discutată cu autoritățile raionale și municipale. Dan Perciun: „Schimbările sunt necesare pentru a reduce diferențele privind calitatea educației”
Noi oportunități de dezvoltare a sectorului turistic al Republicii Moldova: creșterea cu 30 la sută a numărului de turiști și susținerea întreprinderilor din sector
Traficul rutier va fi suspendat pe mai multe străzi din capitală
FOTO // Circulație mai sigură pe trei drumuri regionale din raionul Hîncești
SUA și Republica Moldova avansează proiectul „Liberty Line”. Alexandru Munteanu: „Interesul investitorilor americani este în creștere”
GALERIE FOTO // Seara dedicată poeziei de dragoste la Muzeul Literaturii Române
Parlamentul consolidează cadrul legal privind identificarea și înregistrarea animalelor
Studiul de pre-fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”
Încă doi magistrați au picat evaluarea externă