La Zagreb au fost discutate modalitățile de fortificare a relației moldo-croate
Chişinău, 17 dec. /MOLDPRES/. În programul de la Zagreb, ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Nicu Popescu, a avut întrevederi cu Tomo Medved, viceprim-ministrul, ministrul pentru Afacerile Veteranilor al Croației, Željko Reiner, vicepreședinte al Parlamentului croat și membru al comisiei pentru afaceri externe și Domagoj Hajduković, președinte al comisiei pentru afaceri europene. Împreună cu oficialii croați, ministrul Nicu Popescu a discutat despre modalitățile de fortificare a relației moldo-croate, în special în contextul aspirațiilor europene ale țării noastre, a relatat pentru MOLDPRES Biroul de presă al MAEIE.
Șeful diplomației de la Chișinău a apreciat sprijinul ferm și continuu pentru Republica Moldova în atingerea obiectivului de integrare europeană și deschiderea pentru preluarea bunelor practici acumulate de Croația în procesul de negocieri care ne așteaptă în viitor. În calitate de cel mai recent membru al UE, Croația este un exemplu pentru țara noastră.
„Am mai discutat amplu și situația din regiune, în special consecințele războiului brutal al Federației Ruse în Ucraina, implicațiile pe care le generează în plan european și internațional și impactul devastator în domeniul securității, în plan energetic și umanitar. Am descris acțiunile pe care le realizăm la Chișinău, reformele ample de combatere a corupției, asigurarea statului de drept, capacitarea instituțiilor statului și reforma sectorului de justiție. Am mulțumit interlocutorilor pentru susținerea fermă a integrității teritoriale și suveranității țării noastre în cadrul granițelor recunoscute pe plan internațional.
De asemenea, am avut onoarea să particip la Ceremonia de depunere a coroanei de flori din numele Republicii Moldova în fața Monumentului Patriei din Zagreb și să acord un interviu postului public de televiziune din Croația”, a spus vicepremierul Nicu Popescu.
Foto: MAEIE
Relansarea concursului pentru selectarea reprezentanților societății civile în Comitetul de coordonare pentru guvernare deschisă
Președinta Maia Sandu participă la Antalya Diplomacy Forum, la invitația Președintelui Turciei, Recep Tayyip Erdoğan
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu fostul Președinte al Poloniei, Aleksander Kwaśniewski
Reprezentanții politici în procesul de negocieri pentru reglementarea transnistreană s-au întrunit în a doua reuniune de lucru din anul 2026
Dialog dintre autoritățile centrale și cele locale, la Comrat: „Doar prin cooperare și respect reciproc vom putea să asigurăm dezvoltarea durabilă a regiunii și întregii țări”
Șefa statului, la evenimentul de comemorare a victimelor foametei din 1946–1947: „Când adevărul este spus, chiar și după decenii, aduce dreptate”
Mesajul Președintei Maia Sandu la evenimentul de comemorare a victimelor foametei din 1946–1947
Premierul Alexandru Munteanu a adus un omagiu maestrului Gheorghe Urschi: „Îi mulțumim pentru tot ce ne-a dăruit - umorul prin care ne-a unit, gândurile care ne-au făcut mai conștienți, lumina pe care a adus-o în sufletele noastre”
Republica Moldova își consolidează mecanismul de implementare a sancțiunilor internaționale, cu sprijinul Uniunii Europene
Guvernul accelerează dezvoltarea infrastructurii regionale de gestionare a deșeurilor
Programul guvernamental „Capitala Tineretului”, aprobat de Executiv
Repartizarea locuințelor pentru participanții la lichidarea consecințelor avariei de la Cernobîl - proces mai clar și mai echitabil
Acces sporit la resurse educaționale digitale: vor fi stocate pe o platformă națională modernă
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu delegația Ministerului Afacerilor Externe al Republicii Estonia
Problemele din agricultură, discutate cu reprezentanții Forței Fermierilor
Dorin Junghietu: „Sectorul energetic se află într-un proces accelerat de transformare şi are nevoie de o nouă generație de specialiști”
VIDEO // Nicușor Dan vorbește de un consens la nivel european pentru susținerea Republicii Moldova și Ucrainei, în pofida nuanțelor privind ritmul aderării la UE
Centrul Chișinăului se închide în acest weekend pentru a doua ediție a Half Marathon
O nouă promoție de viitori judecători și procurori a absolvit Institutul Național al Justiției
Președinta Maia Sandu: „Ceea ce nu este permis offline nu poate fi permis online”
Omor violent într-un bloc din Chișinău: două femei ar fi fost ucise de vecinul lor
Alegeri locale noi la Cairaclia: locuitorii își vor alege primarul pe 1 noiembrie 2026
Polițiștii de la Inspectoratul de Poliție Botanica au fost plasați în arest pentru 30 de zile
Marcela Nistor, la Salonul Internațional de Carte pentru Copii și Tineret: secretara de stat a citit o poveste despre curaj și familie
Rusia și Ucraina au efectuat un nou schimb de prizonieri
MAE explică noile proceduri Schengen în contextul cazurilor de refuz semnalate la intrare în Franța și Germania
Foști lideri teritoriali ai Partidului „Șor”, condamnați pentru finanțare ilegală din partea unui grup criminal organizat
Putin ar putea fi înlăturat de apropiați, iar negocierile de pace - purtate de un succesor, susține ministrul polonez de externe
Comercianții vor afișa obligatoriu țara de origine a produselor alimentare
BTA: Bulgaria avansează conform planului în pregătirile pentru startul Giro d’Italia 2026