ro

 

Oficial
25 Iunie, 2026 / 13:46
/ 19 Octombrie, 2022

Legislatori americani au apreciat determinarea autorităților de la Chișinău de a accelera reformele

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 19 oct. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit astăzi cu câțiva membri ai Camerei Reprezentanților din Congresul SUA, care se află în vizită de lucru la Chișinău. Discuția a vizat securitatea regională și relațiile moldo-americane, transmite MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al Președinției.

Șefa statului a menționat că țara noastră a condamnat chiar din prima zi războiul Rusiei contra Ucrainei și că este nevoie de eforturi internaționale continue pentru a restabili pacea în Europa. Președintele Maia Sandu a mai spus că Republica Moldova contează pe sprijinul SUA pentru a-și reduce din dependența energetică prin dezvoltarea sectorului energiei regenerabile și pentru a-și ajuta cetățenii să facă față prețurilor mari la energie în iarna ce vine.

Legislatorii americani au apreciat determinarea autorităților de la Chișinău de a accelera reformele și de a păși pe calea europeană. Șefa statului a subliniat că se pune accent pe reforma justiției și combaterea corupției. De asemenea, se mizează pe colaborarea strânsă cu Statele Unite pentru a-i aduce în fața legii pe cei care au fraudat bugetul țării, iar azi se ascund de justiția moldovenească pe teritoriul SUA.

Foto: Președinție

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu grup de fermieri, la Guvern: „Cele mai bune decizii se iau atunci când stăm la aceeași masă și vorbim deschis”

/ Acum 5 zile

Peste 60 de milioane de euro pentru școli moderne și spitale eficiente energetic, cu sprijinul BEI și UE. Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare proiect este încă un pas spre o Moldova în care serviciile publice sunt mai bune”

/ Acum 5 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare a adus un omagiu participanților la acțiunile de apărare a independenței și integrității teritoriale a Republicii Moldova

/ Acum 6 zile

Reprezentanții Cancelariei de Stat au participat la reuniunile Comitetelor Programului Interreg Europe

/ Acum 6 zile

Studiul de fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”

/ Acum 6 zile

Studiul de pre-fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”

/ Acum 6 zile

Proiectele prioritare în domeniul energetic, discutate de Prim-ministrul Alexandru Munteanu și reprezentanții Grupului Băncii Mondiale

/ Acum 6 zile

Delegația Republicii Moldova a abordat circumstanțele care tensionează activitatea Comisiei Unificate de Control

/ Acum 7 zile

Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu directoarea Biroului Fundației Konrad Adenauer Stiftung din Republica Moldova

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu delegația Comisiei de Monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei

/ 17 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu va participa la Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană de la Bruxelles

/ 17 Iunie, 2026

Noi măsuri pentru prevenirea fraudelor telefonice: Cartelele SIM vor putea fi activate doar în baza unui act de identitate

/ 17 Iunie, 2026

Primul inventar forestier din istoria țării - Republica Moldova începe procesul de inventariere națională a pădurilor 

/ 17 Iunie, 2026

Sistem financiar mai sigur: Guvernul consolidează măsurile de prevenire a spălării banilor