ro

 

Oficial
08 Aprilie, 2026 / 21:02
/ 09 Iunie, 2022

Mai multe produse agricole moldovenești vor ajunge pe piețele europene fără taxe vamale

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 9 iun. /MOLDPRES/. Merele, prunele, strugurii și alte produse agricole moldovenești vor ajunge în curând pe piețele europene fără taxe vamale. Comisia Europeană a propus astăzi un regulament care să permită îmbunătățirea temporară a accesului pe piață pentru produse agricole din Republica Moldova, informează MOLDPRES. 

Potrivit Direcţiei comunicare și protocol a Executivului, măsurile propuse vizează șapte produse pentru care exporturile din Moldova în UE nu sunt încă complet liberalizate: prune, struguri de masă, mere, roșii, usturoi, cireșe și suc de struguri. Regulamentul dublează, pentru o perioadă de un an, cantitatea acestor produse care poate fi importată fără taxe vamale din Moldova în UE. 

În urma implementării acestor măsuri, aproape toate produsele moldovenești vor intra în UE deja fără taxe vamale, în cadrul Zonei de liber schimb aprofundat și cuprinzător UE - Moldova.

Guvernul Republicii Moldova va continua să depună toate eforturile pentru a susține agricultorii și antreprenorii moldoveni în a depăși mai ușor crizele și pierderile de piață pe care le-au suferit ca urmare a războiului Rusiei împotriva Ucrainei. 

Propunerea comisiei urmează a fi examinată și aprobată de Parlamentul European și de Consiliul Uniunii Europene.

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Ședința săptămânală a Comisiei Unificate de Control din 2 aprilie 2026

/ Acum 6 zile

Întrevedere vicepremierului pentru reintegrare cu Ambasadorul României în Republica Moldova

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu primarii din raionul Ocnița despre dezvoltarea localităților și regiunii de nord a țării

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Dîngeni, raionul Ocnița, unde 260 de gospodării beneficiază de acces la apă, cu sprijinul Guvernului 

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu efectuează o vizită de lucru în raionul Ocnița

/ Acum 7 zile

Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Reforma administrației publice locale este una dintre cele mai importante pentru Republica Moldova”

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu, la Riga: „Letonia știe ce înseamnă să îți recâștigi libertatea. De aceea vocea ei contează”

/ Acum 7 zile

Discursul Președintei Maia Sandu în Parlamentul Letoniei

/ Acum 7 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadoarea Suediei în Republica Moldova

/ Acum 7 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Președintele Republicii Letonia, Edgars Rinkēvičs

/ Acum 7 zile

Noi reguli pentru protejarea sănătății lucrătorilor expuși riscurilor profesionale

/ Acum 7 zile

Cazurile de violență vor fi monitorizate unitar la nivel național, pentru prevenție timpurie și intervenție mai eficientă

/ Acum 7 zile

Guvernul înăsprește pedepsele pentru infracțiunile legate de droguri

/ Acum 7 zile

Permisele de conducere moldovenești vor fi recunoscute în Irlanda