Maia Sandu a discutat cu Antony J. Blinken, Secretarul de stat al SUA
Chişinău, 18 feb. /MOLDPRES/. Președintele Maia Sandu s-a întâlnit la Conferința de Securitate de la München cu Antony J. Blinken, Secretarul de stat al Statelor Unite ale Americii, relatează MOLDPRES.
Serviciul prezidențial de presă a comunicat agenției că discuțiile dintre cei doi au vizat mai multe subiecte importante printre care și provocările de securitate.
„Am vorbit despre provocările de securitate cu care ne confruntăm noi și întreaga regiune dar și despre eforturile depuse de către autoritățile de la Chișinău pentru consolidarea statului de drept, modernizarea economiei și asigurarea securității cetățenilor noștri”, a spus președintele Maia Sandu.
Totodată, șefa statului a mulțumit Statelor Unite pentru asistența cuprinzătoare pe care o primim. „Suntem recunoscători poporului american pentru contribuția consecventă la dezvoltarea democrației, a instituțiilor publice și pentru sprijinul pe care ni l-a oferit în aceste vremuri complicate pentru a deveni mai rezilienți economic și energetic, dar și mai performanți în domeniul securității”, a punctat președintele Maia Sandu.
În perioada 17-19 februarie, șefa statului, Maia Sandu, participă la Conferința de Securitate de la München. În cadrul evenimentului internațional din Germania, agenda președintelui R. Moldova prevede întrevederi cu lideri de stat și de și guverne, înalți oficiali europeni, dar și cu unii șefi de organizații internaționale.
Foto: Președinție
Statul va acoperi jumătate din cheltuielile companiilor care pregătesc elevi prin învățământul dual
Stocurile de medicamente vor fi monitorizate zilnic, la nivel național
Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ambasadorul Ucrainei în Republica Moldova, Paun Rohovei
Prim-ministrul Vasile Tofan a avut o întrevedere cu Ambasadoarea Uniunii Europene în Republica Moldova, Iwona Piórko
Prim-ministrul Vasile Tofan va efectua o vizită oficială la București
Parteneriatul moldo-român și parcursul european al Republicii Moldova, discutate de Premierul Vasile Tofan și ambasadorul României, Cristian-Leon Țurcanu
Premierul Vasile Tofan, după ședința CNMC: „Vom interveni înainte ca problemele să se transforme în crize mai mari, vom proteja oamenii și vom asigura continuitatea serviciilor”
Prim-ministrul Vasile Tofan a discutat cu participanții la piața de carburanți despre măsurile de asigurare a pieței interne
Guvernul a instituit starea de alertă în sectoarele energetic și hidrologic, pentru 30 de zile
Premierul Vasile Tofan, la ședința CNIE: „Integrarea europeană este prioritatea zero a Guvernului”
Președinta Maia Sandu a prezidat ședința Comisiei Naționale pentru Integrare Europeană
Amalgamarea voluntară, susținută financiar de Guvern: 81 de primării au beneficiat de primul stimulent
Măsuri suplimentare pentru asigurarea pieței cu motorină
Viceprim-ministrul pentru reintegrare în discuții cu Ambasadorul României în Republica Moldova
Republica Moldova își aliniază regulile de ocupare a forței de muncă la standardele UE: noi drepturi pentru șomeri și lucrătorii transfrontalieri
Condamnații nu vor mai putea fugi de pedeapsă: Parlamentul înăsprește regulile și extinde monitorizarea electronică
Votat de Parlament: pedepse mai dure și închisoare pentru promovarea substanțelor interzise pe rețelele sociale
Parlamentul obligă furnizorul de gaze din regiunea transnistreană să creeze stocuri strategice
FOTO // Mitropolia Basarabiei a marcat 24 de ani de la recunoașterea oficială. Mitropolitul Antonie: „A fost reafirmat un adevăr istoric, canonic și spiritual”
Codul electoral, modificat în prima lectură: noi reguli pentru alegerile din Găgăuzia. Igor Grosu: „Nu putem opri procesul”
Rusia îl include pe Pavel Durov, fondatorul Telegram, pe lista teroriștilor și extremiștilor
Justiția se aliniază standardelor europene: bilanțul realizărilor pe calea aderării la UE
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit, la București, cu membrii Clubului Oamenilor de Afaceri Basarabeni
Consolidarea parteneriatului moldo-român, discutată cu liderii Parlamentului României
Parlamentul a ratificat în prima lectură Convenția Consiliului Europei privind coproducția de opere audiovizuale sub formă de seriale
R. Moldova va beneficia de un grant de 350 000 de dolari pentru implementarea sistemului „Registrul garanțiilor reale mobiliare”
Agricultura din Republica Moldova se aliniază standardelor europene prin investiții în ferme, infrastructură și siguranța alimentelor
De la poduri de flori, la poduri de capital. Daniel Vodă, despre miza primei vizite a premierului Tofan la București: „Prutul devine o axă comună de energie și transport”
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere de rămas bun cu Guido Beltrani, directorul Biroului de Cooperare al Elveției în Republica Moldova
Un ghid nou va ajuta antreprenorii din Moldova să integreze principiile economiei verzi în afaceri