Maia Sandu susține că proiectele realizate cu sprijinul UE contribuie la modernizarea țării
Chişinău, 22 mai. /MOLDPRES/. Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a participat în seara de sâmbătă la celebrarea Zilei Europei în orașul Edineț. Șefa statului a făcut, împreună cu primarul Constantin Cojocaru și cu Ambasadorul UE, Janis Mazeiks, turul Orășelului European și a discutat cu oamenii prezenți la eveniment, relatează MOLDPRES cu referire la Serviciul de presă al Președinției.
„M-am bucurat să întâlnesc oameni cu inima deschisă și cu încredere în viitorul nostru european. Le-am mulțumit pentru că, datorită bunătății cu care îi ajută pe refugiații din Ucraina, astăzi o lume întreagă știe că Moldova este o țară cu oameni generoși. Este și mesajul pe care l-au transmis cetățenilor noștri toți cei cu care am vorbit în aceste zile la Bruxelles”, a spus Președintele Maia Sandu.
Potrivit șefei statului, Uniunea Europeană este, întâi de toate, un proiect de pace - și pacea este lucrul pe care îl prețuim cel mai mult în aceste zile. „Uniunea Europeană este și un proiect de prosperitate. Proiectele economice și de infrastructură, realizate cu sprijinul UE la Edineț și în alte localități din Moldova, contribuie la modernizarea țării noastre”, a menționat ea, adresându-se celor prezenți.
Evenimentul s-a încheiat cu un concert al Moldovan Youth Orchestra. Președintele Maia Sandu i-a aplaudat pe instrumentiștii conduși de Andriano Marian și pe soliștii Ana Cernicova, Felicia Dunaf, Ștefan Albu și Adriana Babin, și le-a mulțumit pentru că și prin muzică ne aduc mai aproape de Europa.
Foto: Președinție
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu membrii Consiliului Moldova IT Park: „Guvernul va fi un aliat al industriei IT”
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Ambasadorii acreditați în Republica Moldova: „Vrem să transformăm sprijinul extern în investiții și oportunități pentru cetățeni”
Circa 130 de milioane de euro vor fi investite în modernizarea infrastructurii de irigare
„Independența care ne unește”: Programul de evenimente dedicate celor 35 de ani de independență, aprobat de Guvern
Reguli noi pentru autorizarea proiectelor strategice de infrastructură de transport
Mai multe oportunități de investiții și modernizare a agriculturii, prin proiectul „Livada Moldovei II”
Noi măsuri pentru renovarea energetică a blocurilor de locuit
Statul va acoperi jumătate din cheltuielile companiilor care pregătesc elevi prin învățământul dual
Stocurile de medicamente vor fi monitorizate zilnic, la nivel național
Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ambasadorul Ucrainei în Republica Moldova, Paun Rohovei
Prim-ministrul Vasile Tofan a avut o întrevedere cu Ambasadoarea Uniunii Europene în Republica Moldova, Iwona Piórko
Prim-ministrul Vasile Tofan va efectua o vizită oficială la București
Parteneriatul moldo-român și parcursul european al Republicii Moldova, discutate de Premierul Vasile Tofan și ambasadorul României, Cristian-Leon Țurcanu
Premierul Vasile Tofan, după ședința CNMC: „Vom interveni înainte ca problemele să se transforme în crize mai mari, vom proteja oamenii și vom asigura continuitatea serviciilor”
Republica Moldova va avea prima bancă de lapte uman pentru copiii prematuri
Cronica ARHIVELOR // Pantelimon Halippa - unul dintre cei mai importanți reprezentanți ai generației Unirii Basarabiei cu România din 27 martie 1918
Peste 3 600 de șoferi, documentați în zilele de odihnă pentru încălcări comise în traficul rutier
Guvernul a pregătit transmiterea a încă patru motopompe către Primăria Capitalei și SA Apă Canal
Aneta Gonța a fost aleasă președintă a Consiliului Audiovizualului
IGP a înregistrat patru cazuri de escrocherie telefonică. O femeie din Briceni, prejudiciată cu aproape 115 000 de lei
FOTO // Echipa de pompieri din Republica Moldova a intervenit la un incendiu de vegetație în Grecia
Clasamentul instituțiilor de învățământ, după media obținută la BAC: 129 de licee teoretice au o rată de promovare de 100%
FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi a onorat, la Kiev, memoria celor căzuți pentru libertatea Ucrainei: „Acest război trebuie să înceteze”
Geniștii Armatei Naționale au executat 11 misiuni de deminare în iulie. O dronă Gheran-2, printre obiectele neutralizate
Zeci de hectare de vegetație, mistuite de flăcări. Pompierii au avut 41 de intervenții într-o zi
FOTO // O grădiniță din Chișinău va fi modernizată cu sprijinul Băncii Mondiale
Peste 70 de accidente rutiere cu implicarea trotinetelor, înregistrate de la începutul anului. Poliția îndeamnă conducătorii să respecte regulile de circulație
Cea mai lungă eclipsă totală de Soare a secolului va avea loc în 2027. În Republica Moldova, Soarele va fi acoperit în proporție de până la 44%
Liliana Vițu a demisionat din funcția de președintă a Consiliului Audiovizualului
Serviciul Vamal a încasat peste 988 de milioane de lei în ultima săptămână