ro

 

Oficial
09 Martie, 2026 / 07:41
/ 22 Martie, 2023

Ministrul de Externe a avut o întrevedere cu o delegație poloneză

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 22 mar. /MOLDPRES/. Vicepremierul Nicu Popescu a discutat cu Paweł Kowal, membru al Parlamentului polonez, vicepreședintele Comisiei politică externă, Jacek Czaputowicz, fost ministru de Externe al Poloniei, Karol Przywara, șeful fundației Caucaz, Bartłomiej Kot, director de program, Forumul de Securitate din Varșovia, Ihor Havrylyuk, asistent de advocacy, Fundația Pulaski, Tomasz Smura, director de cercetare la aceeași Fundație, comunică MOLDPRES cu referire la Biroul de presă al MAEIE. 

Ministrul Nicu Popescu a adresat mulțumiri autorităților poloneze pentru sprijinul acordat procesului nostru de aderare la Uniunea Europeană. Republica Moldova și Polonia sunt țări apropiate iar consolidarea dialogului, pe toate domeniile de cooperare, este preocuparea constantă a diplomațiilor țărilor noastre. 

Oficialii au discutat și despre pregătirile pentru Summit-ul Comunității Politice Europene, care va fi găzduit de țara noastă pe 1 iunie.

Foto: MAEIE


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Președinta Maia Sandu, la 34 de ani de la războiul de pe Nistru: „În numele celor care au căzut și au luptat, ne asumăm să păstrăm vie flacăra libertății. În fiecare zi”

/ Acum 6 zile

Mesajul Președintei Maia Sandu la ceremonia dedicată Zilei Memoriei și Recunoștinței

/ Acum 6 zile

FOTO // Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a efectuat o vizită de lucru în raionul Criuleni

/ Acum 7 zile

Președinta Republicii Moldova a participat la inaugurarea Festivalului Internațional de Muzică „Mărțișor”

/ 27 Februarie, 2026

Reforma administrației publice locale a fost consultată deja în 26 de raioane ale Republicii Moldova

/ 27 Februarie, 2026

Lansarea proiectului „Facilitarea procesului de Aderare la Uniunea Europeană prin Coordonare și Implicare în Moldova”, sprijinit de Germania

/ 27 Februarie, 2026

ATENȚIE! Termenul-limită de prezentare a propunerilor de proiecte ce urmează a fi finanțate prin Programul activităților de reintegrare a țării pentru anul 2026 a fost prelungit până în data de 6 martie 2026

/ 27 Februarie, 2026

Viceprim-ministrul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, în vizită de lucru la instituțiile de învățământ cu predare în limba română din Tiraspol și Bender

/ 26 Februarie, 2026

O nouă reuniune de lucru a reprezentanților politici în procesul de negocieri pentru reglementarea transnistreană, după o pauză de peste 15 luni

/ 26 Februarie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu a discutat cu antreprenorii din Nisporeni: „Guvernul vrea să fie un partener pentru oamenii de afaceri din Moldova”

/ 26 Februarie, 2026

Programul oficial al manifestărilor consacrate Zilei Memoriei și Recunoștinței

/ 26 Februarie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, în dialog cu primarii din Nisporeni: „Necesitățile firești ale oamenilor trebuie să fie o normalitate, nu un privilegiu”

/ 26 Februarie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, în comuna Iurceni, cunoscută pentru promovarea artei olăritului: „Guvernul va continua să investească în dezvoltarea culturii”

/ 26 Februarie, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu va efectua o vizită de lucru în raionul Nisporeni