Ministrul de Externe Oleg Țulea a avut o întrevedere cu președintele Comisiei pentru politică externă a Parlamentului European
Chişinău, 9 sep. /MOLDPRES/. În debutul vizitei la Bruxelles, ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Oleg Țulea, a avut o întrevedere cu David McAllister, președintele Comisiei pentru politică externă a Parlamentului European, a relatat pentru MOLDPRES Serviciul de presă al MAEIE.
Interlocutorii au abordat agenda inter-parlamentară, procesul de implementare a Acordului de Asociere, subiectele de actualitate în dialogul politic cu Uniunea Europeană și prioritățile de cooperare în cadrul Parteneriatului Estic.
Șeful diplomației moldovenești a subliniat importanța menținerii unui rol activ al Uniunii Europene în raport cu țările din vecinătatea estică, Comisiei prezidate de David McAllister revenindu-i un rol esențial în acest sens.
A fost apreciat interesul și susținerea Parlamentului European pentru agenda de integrare europeană a Republicii Moldova, precum și exprimate mulțumirile autorităților pentru asistența din partea UE în depășirea consecințelor pandemiei COVID-19.
Un subiect distinct al discuției cu demnitarul european l-a constituit viitoarele alegeri prezidențiale din Republica Moldova. În acest sens, Oleg Țulea a confirmat angajamentul ferm de a asigura desfășurarea scrutinului electoral conform standardelor internaționale, fiind lansată și invitația de a delega observatori din partea Parlamentului European.
Concomitent, oficialul moldovean a relatat partenerilor europeni despre măsurile întreprinse în vederea organizării alegerilor în condițiile pandemiei și asigurarea conformă a dreptului de vot pentru cetățenii aflați peste hotare.
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu echipa de experți a FMI
Prim-ministrul Alexandru Munteanu întreprinde o vizită de lucru în municipiul Bălți
Vicepremierul pentru reintegrare a participat la reuniunea Comitetului politic și de securitate al Consiliului Uniunii Europene
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Secretara de Stat a Carolinei de Nord, Elaine Marshall, la Chișinău
Toți copiii cu dizabilități vor beneficia de un ajutor anual de 3000 de lei de 1 iunie
Combaterea corupției la nivel înalt și a fraudelor financiare va fi realizată mai operativ și mai eficient
Proceduri simplificate pentru dezvoltarea rețelelor de comunicații electronice în Republica Moldova
Instituții mai puternice în domeniul mediului, pentru o gestionare mai bună, control mai eficient și prevenirea încălcărilor
Grupurile de lucru pentru economie s-au întrunit la Chișinău
La Copenhaga, Președintele Parlamentului a avut întrevederi cu omologi din mai multe state europene
Maia Sandu a participat la reuniunea Coaliției Europene împotriva Drogurilor în cadrul Comunității Politice Europene de la Erevan
Viitorul european al Republicii Moldova în centrul atenției unei reuniuni la nivel înalt la Erevan
Amalgamare voluntară la Rezina: nouă primării se unesc și vor primi stimulente în valoare de 85 milioane de lei
Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Reziliența națională se construiește prin responsabilitate comună, coordonare și pregătire”
Volumul de gaze naturale consumate în luna aprilie, în scădere
FOTO // Parlamentul a găzduit vizita unei delegații a membrilor Comisiei pentru afaceri externe a Seimului Republicii Polone
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu șefii misiunilor diplomatice ale statelor membre ale Uniunii Europene
Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Internațională a Asistenților Medicali: „Vă mulțumesc pentru munca pe care o faceți zi de zi, cu răbdare și grijă”
FOTO // Tehnologia revoluționează agricultura: dronele devin instrumente esențiale în cercetarea agricolă
A început testarea națională în învățământul primar. Peste 32 de mii de elevi vor susține probele
FOTO // Președintele Senatului României, Mircea Abrudean, a avut o întrevedere cu speakerul Igor Grosu, la București: „România rămâne alături de Republica Moldova, așa cum a fost de fiecare dată”
Vernisajul Vinului de Primăvară. Producătorii din Republica Moldova se vor reuni, pe 15 mai, la degustarea vinurilor noi
SUA vor oferi Republicii Moldova 8 milioane de dolari pentru consolidarea securității cibernetice
În Republica Moldova este marcată Ziua internațională a asistenților medicali
Cronica ARHIVELOR // Liviu Deleanu: poet, traducător și voce a modernismului basarabean
Speakerul Igor Grosu oferă detalii despre consultările privind deblocarea situației legate de organizarea alegerilor pentru Adunarea Populară a UTA Găgăuzia: „Ne propunem ca anul acesta să avem alegeri”
Admiterea 2026: Candidații la Pedagogie și master vor avea nevoie de media minimă 7
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Izvorul „La Pristol” din Cosăuți, locul unde legenda și credința izvorăsc din stâncă
Pe drumurile din țară se circulă în condiții de ploaie. IGP recomandă șoferilor să conducă cu prudență
ANRE introduce reguli noi pentru selectarea furnizorilor de energie electrică