Natalia Gavrilița a avut o întrevedere cu membrii AmCham de la București
Chişinău, 13 sep. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Natalia Gavrilița a avut o discuție cu reprezentanții companiilor membre ale Camerei de Comerț Americane (AmCham) la București. Șefa Executivului le-a vorbit oamenilor de afaceri prezenți la eveniment despre contextul curent din domeniul politic și cel economic al Republicii Moldova și a expus și viziunile Cabinetului de miniștri pentru perioada următoare, informează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Natalia Gavrilița a declarat că, în prezent, se depun eforturi însemnate pentru a spori reziliența țării în fața crizelor de orice gen. Mai mult, prim-ministrul s-a arătat convinsă de faptul că, în pofida dificultăților generate de conflictul armat din Ucraina, există oportunități și speranțe reale de relansare economică. În acest sens, Executivul se preocupă intens de crearea condițiilor prielnice și predictibile pentru investitori.
„Vrem să facilităm, pe cât de mult posibil, atragerea investițiilor în țara noastră. Am reușit să facem modificări esențiale la Codul muncii pentru a înlesni angajarea și demiterea personalului. Depunem eforturi de reformare și curățare a domeniului justiției, de eradicare a corupției, de avansare a agendei de digitalizare și de lansare a proiectelor care să facă politica fiscală mai atractivă. De asemenea, suntem ancorați într-o serie de proiecte de stimulare a industriilor emergente și esențiale, de simplificare a interacțiunii mediului de afaceri cu statul - prin crearea Organizației pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului, iar săptămâna viitoare vom lansa un instrument inovativ de finanțare a proiectelor lansate de IMM-uri”, a adăugat șefa Executivului.
Prim-ministrul a răspuns la întrebările oamenilor de afaceri și, împreună, au analizat oportunitățile deschise de statutul de țară candidată la UE, obținut de Republica Moldova în vara acestui an, cum ar fi aprofundarea relațiilor comerciale, sporirea potențialului investițional, dar și accesul la resurse financiare suplimentare.
Foto: Guvern
Guvernul va acorda ajutor financiar familiilor polițiștilor decedați la Sângerei
Angajații din educație, care activează în instituții reorganizate, vor beneficia de transport
Igor Grosu, în discuție cu omologii săi cehi – Președintele Senatului, Miloš Vystrčil, și Președintele Camerei Deputaților, Tomio Okamura
Președinta Maia Sandu, de Ziua Suveranității: ,,Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, și-a început vizita oficială în Republica Cehă cu întrevederi dedicate cooperării și dezvoltării locale
Declarație comună în urma celui de-al doilea Summit Republica Moldova – UE
Maia Sandu la Summitul UE – Moldova: „Moldova își face datoria. Contăm pe sprijinul celor 27 de state membre”
Discursul Președintei Maia Sandu la Summitul UE - Republica Moldova
Premierul Alexandru Munteanu, la Festivalul „DescOperă”: „O țară care investește în cultură, investește, de fapt, în ceea ce va rămâne după noi”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, va efectua o vizită oficială în Republica Cehă
Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu grup de fermieri, la Guvern: „Cele mai bune decizii se iau atunci când stăm la aceeași masă și vorbim deschis”
Peste 60 de milioane de euro pentru școli moderne și spitale eficiente energetic, cu sprijinul BEI și UE. Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare proiect este încă un pas spre o Moldova în care serviciile publice sunt mai bune”
Viceprim-ministrul pentru reintegrare a adus un omagiu participanților la acțiunile de apărare a independenței și integrității teritoriale a Republicii Moldova
Reprezentanții Cancelariei de Stat au participat la reuniunile Comitetelor Programului Interreg Europe
VIDEO // Ministrul Mediului: „Aproape 90% dintre puieții plantați la Mihailovca s-au prins”
Educație digitală, voluntariat și dialog între generații pentru seniorii din Hârjauca
Efectivul-limită al CNA va crește cu 150 de unități
Comisia de evaluare a contestat decizia CSP în cazul lui Vasile Plevan
Parlamentul instituie un mecanism de identificare a utilizatorilor serviciilor mobile preplătite: cartelele SIM vor putea fi activate doar în baza unui act de identitate
Prima reuniune a Subcomitetului Republica Moldova – Uniunea Europeană privind reforma administrației publice a avut loc la Chișinău
Temperaturile caniculare pot fi periculoase. Ce recomandă Ministerul Sănătății
Deținut decedat după o tentativă de evadare la Judecătoria Strășeni
Contractul pentru construcția Liniei Bălți–Suceava, semnat la Chișinău. Ministrul Dorin Junghietu: „Este o investiție care consolidează independența și reziliența sistemului nostru electroenergetic”
Ambasadorul Republicii Moldova la Moscova a fost convocat la MAE a Federației Ruse. Diplomatul a primit o notă de protest
Investiții de 9 milioane de lei într-un nou sistem de irigare la Mărculești, cu sprijinul IFAD
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, explică reforma salarizării: „Se pune capăt disparităților dintre instituții și se stabilește o ierarhie clară a salariilor”
14 proiecte media vor primi finanțare din Fondul de subvenționare a mass-mediei
Europarlamentarul Siegfried Mureșan, propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier: „România are nevoie de un guvern competent și realmente pro-european”
Parlamentul a votat integrarea Republicii Moldova în sistemul european de coordonare a securității sociale
Reguli noi pentru prestatorii de servicii de plată nebancari: Parlamentul consolidează cadrul legal de supraveghere