ro

 

Oficial
27 Mai, 2026 / 23:34
/ 12 Aprilie, 2022

Natalia Gavrilița a discutat cu eurodeputata Iratxe Garcia

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 12 apr. /MOLDPRES/. Optica consecințelor economice, cauzate de războiul din Ucraina, dar și impactul acestuia asupra cetățenilor, în special femeilor și copiilor, au fost analizate astăzi, în cadrul unei întrevederi a prim-ministrului Natalia Gavrilița cu eurodeputata spaniolă, Iratxe Garcia, aflată într-o vizită oficială în țara noastră. La ședință au mai participat eurodeputatul Dan Nica și Ambasadorul UE la Chișinău, Janis Mažeiks, a relatat pentru MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Executivului.

În cadrul ședinței, părțile au exprimat poziția critică față de acțiunile militare din Ucraina și susținerea deciziei de suspendare calității de membru al Federației Ruse în Consiliul Europei și al Consiliului ONU pentru drepturile omului. 

„Republica Moldova își ține în continuare frontierele și casele deschise, pentru a primi refugiați ucraineni, chiar dacă acest război lovește dur economia țării noastre. Ne confruntăm cu o serie de provocări în lanț - criză umanitară, energetică, economică, și în acest context susținerea partenerilor din cadrul UE este esențială pentru Republica Moldova”, a menționat Natalia Gavrilița.

În același timp, premierul a vorbit despre acțiunile întreprinse de Executiv în vederea diminuării consecințelor războiului din țara vecină, menționând aici măsurile de susținere și integrare socială  a refugiaților în țara noastră și asigurarea accesului la educație a celor peste 47 000 de copii ucraineni.  

La rândul ei, eurodeputata spaniolă Iratxe Garcia a reiterat sprijinul Uniunii Europene în gestionarea crizei refugiaților și a felicitat autoritățile din Republica Moldova pentru progresele înregistrate în procesul de integrare în UE. 

Oficialii au mai discutat despre procesul de implementare al  Agendei de dezvoltare durabilă 2030 și a politicilor de gen, în contextul reformelor inițiate de Guvern.

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Vicepremierul Valeriu Chiveri în dialog cu unii reprezentanți permanenți și diplomați la OSCE

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu a participat la Forumul GLOBSEC de la Praga

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a participat la evenimentul dedicat Zilei Internaționale a Cămășii Ucrainene „Vyshyvanka”

/ Acum 6 zile

Participarea viceprim-ministrului pentru reintegrare la reuniunea Consiliului permanent al OSCE

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la aniversarea Confederației Naționale a Patronatului: „Vrem ca Republica Moldova să devină o economie mai competitivă, mai atractivă pentru investiții și mai bine conectată la standardele europene”

/ Acum 7 zile

Republica Moldova și FMI au ajuns la un acord privind un nou program de cooperare pentru următorii 3 ani

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru în Țările de Jos: aprofundarea parteneriatului bilateral și sprijin pentru aderarea la UE

/ Acum 7 zile

Proiectele realizate cu sprijinul Băncii Europene de Investiții, evaluate în cadrul unei reuniuni la Guvern

/ Acum 7 zile

Indemnizații mai mari pentru tinerii profesori. Sprijinul acordat la angajare, la disciplinele STEM, va crește până la 375 de mii de lei

/ Acum 7 zile

Ambalajele din plastic, sticlă și metal vor putea fi returnate: A fost desemnat administratorul Sistemului de depozit pentru ambalaje

/ Acum 7 zile

Cetățenii Republicii Moldova care muncesc în Slovacia vor putea beneficia de pensii

/ Acum 7 zile

Noi măsuri de sprijinire a dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii în perioada 2026-2027 

/ Acum 7 zile

Republica Moldova va avea, pentru prima dată, un sistem național de stocuri de urgență pentru produse petroliere

/ 19 Mai, 2026

Reforma justiției și lupta anticorupție, discutate de șefa statului și președintele Grupului Statelor împotriva Corupției la Strasbourg