ro

 

Oficial
24 Iunie, 2026 / 12:58
/ 14 Ianuarie, 2022

Natalia Gavrilița efectuează o vizită de lucru la Edineț și Soroca

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 14 ian. /MOLDPRES/. Prim-ministra Natalia Gavrilița se va afla astăzi într-o vizită de lucru în raionul Edineț, a relatat agenției MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.

Șefa Cabinetului de miniștri va avea o ședință comună cu autoritățile publice locale din regiune și invitații de onoare – primarii a trei localități din România. În cadrul întrunirii va fi prezentat proiectul „Edineț, oraș cu perspectivă”, implementat de Primăria municipiului Edineț în parteneriat cu cea a municipiului Alba Iulia, România.  

Șefa Executivului se va afla apoi la Centrul de sănătate Edineț, unde va fi deschis un nou laborator de testare COVID-19, dotat cu echipamente performante pentru realizarea testelor PCR. 

Ulterior, prim-ministra se va deplasa în municipiul Soroca unde va discuta împreună cu reprezentanții administrației publice locale soluțiile pentru cele mai stringente probleme cu care se confruntă oamenii din localităţile raionului. 

Un alt punct al vizitei este Instituția Publică „Incubatorul de afaceri” din Soroca, care oferă suport antreprenorilor din regiune pentru ca aceştia să-şi dezvolte afacerile și să creeze noi locuri de muncă. 

La finalul vizitei, Natalia Gavrilița se va deplasa la Cetatea Soroca, unde va participa la evenimentul de închidere a programului cultural dedicat sărbătorilor de iarnă și a concertelor de caritate organizate în acest an de Guvernul Republicii Moldova.

Foto: Guvern 


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Delegația Republicii Moldova a abordat circumstanțele care tensionează activitatea Comisiei Unificate de Control

/ Acum 6 zile

Întrevederea vicepremierului pentru reintegrare cu directoarea Biroului Fundației Konrad Adenauer Stiftung din Republica Moldova

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu delegația Comisiei de Monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu va participa la Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană de la Bruxelles

/ Acum 7 zile

Noi măsuri pentru prevenirea fraudelor telefonice: Cartelele SIM vor putea fi activate doar în baza unui act de identitate

/ Acum 7 zile

Primul inventar forestier din istoria țării - Republica Moldova începe procesul de inventariere națională a pădurilor 

/ Acum 7 zile

Sistem financiar mai sigur: Guvernul consolidează măsurile de prevenire a spălării banilor

/ Acum 7 zile

Guvernul alocă compensații de 1,8 milioane de lei pentru victime ale represiunilor politice

/ Acum 7 zile

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu coraportorii comisiei de monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei

/ 15 Iunie, 2026

Republica Moldova deschide negocierile pe Clusterul „Valori fundamentale”. Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Aderarea la Uniunea Europeană rămâne prioritatea noastră absolută”

/ 15 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu a salutat deschiderea negocierilor de aderare la UE pe grupul de capitole „Valori fundamentale”

/ 15 Iunie, 2026

Prim-ministrul Alexandru Munteanu și Prim-ministrul Luxemburgului, Luc Frieden – dialog despre cooperarea bilaterală și sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova

/ 15 Iunie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană

/ 12 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa