Nicu Popescu s-a întâlnit cu șefii misiunilor diplomatice ale țărilor UE, statelor G7 și ai organizațiilor internaționale acreditate la Chișinău
Chişinău, 13 sep. /MOLDPRES/. Vicepremierul Nicu Popescu, ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene s-a întâlnit cu șefii misiunilor diplomatice ale țărilor membre ale Uniunii Europene, statelor G7 și ai organizațiilor internaționale acreditate la Chișinău pentru a discuta despre pașii următori în procesul de implementare a reformelor pe calea aderării Republicii Moldova la UE, informează MOLDPRES.
Serviciul diplomație publică, comunicare strategică și interacțiune cu presa al MAEIE a relatat că în dialogul cu ambasadorii, oficialul moldovean a relatat despre procesul de consultări, elaborarea Planului de acțiuni, aprobarea lui în Comisia Națională pentru Integrare Europeană și despre determinarea fermă de implementare a acestuia de către instituțiile naționale responsabile.
„Am evidențiat importanța sprijinului partenerilor noștri pentru a ne ajuta să facem față situației dramatice create de războiul Rusiei împotriva Ucrainei și impactul socio-economic al acestuia asupra țării noastre.
De asemenea, în cadrul reuniunii, împreună cu Ecaterina Casinge - șefa Cabinetului președintelui Maia Sandu - am vorbit despre Platforma de sprijin a Republicii Moldova, a cărei a treia ediție se va desfășura la Paris. Vom coordona eforturile autorităților pentru a asigura o realizare cât mai punctuală a inițiativelor care ne vor ajuta să depășim provocările curente și viitoare”, a subliniat ministrul Nicu Popescu.
Foto: MAEIE
Proceduri simplificate pentru dezvoltarea rețelelor de comunicații electronice în Republica Moldova
Instituții mai puternice în domeniul mediului, pentru o gestionare mai bună, control mai eficient și prevenirea încălcărilor
Grupurile de lucru pentru economie s-au întrunit la Chișinău
La Copenhaga, Președintele Parlamentului a avut întrevederi cu omologi din mai multe state europene
Maia Sandu a participat la reuniunea Coaliției Europene împotriva Drogurilor în cadrul Comunității Politice Europene de la Erevan
Viitorul european al Republicii Moldova în centrul atenției unei reuniuni la nivel înalt la Erevan
Amalgamare voluntară la Rezina: nouă primării se unesc și vor primi stimulente în valoare de 85 milioane de lei
Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Reziliența națională se construiește prin responsabilitate comună, coordonare și pregătire”
Președinta Maia Sandu a primit delegația japoneză condusă de Ministrul Afacerilor Interne și Comunicațiilor, Hayashi Yoshimasa
Igor Grosu va participa la Conferința președinților Parlamentelor din Uniunea Europeană
Președinta Maia Sandu va participa la Summitul Comunității Politice Europene de la Erevan
Șefa statului a continuat, la Bălți, dialogul despre siguranța copiilor în mediul online
Stagiile plătite în serviciul public: Tinerii sunt invitați să aplice pentru ediția 6.1 a programului
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul Național al Pieței Muncii și Dialogului Social: „Tehnologia nu ne înlocuiește, dar ne obligă să fim mai buni, mai adaptați și mai pregătiți”
Discursul Președintei Maia Sandu la la Conferința științifică națională „9 MAI: Comemorare, Reconciliere și Unitate Europeană
O femeie din Strășeni a adus pe lume o fetiță cu o greutate impresionantă de aproape 5 kg
Conducerea țării a depus flori la Complexul memorial „Eternitate”
Peste 190 de elevi din întreaga țară participă la Olimpiada Republicană la Istoria românilor și universală
Trafic sporit de călători la postul vamal Sculeni, pe sensul de ieșire din țară
VIDEO // Președintele Consiliului European, António Costa, mesaj de Ziua Europei: „Viitorul Moldovei este în UE. Se depun multe eforturi pentru ca acest lucru să devină realitate”
Chișinăuienii pot beneficia de consultații gratuite de Ziua Europei
VIDEO // Ambasadoarea UE la Chișinău, Iwona Piórko: „De Ziua Europei, spunem cu mândrie: Europa ești tu – Republica Moldova”
Pompieri, medici și polițiști mobilizați la Șoldănești în cadrul unor aplicații complexe
Igor Grosu: „Pacea a devenit mai fragilă ca niciodată după 2022”
FOTO // Premierul Alexandru Munteanu, la comemorarea victimelor celui de-al Doilea Război Mondial: „Rusia nu și-a învățat lecția. Țara noastră merge în UE, care aduce prosperitate și pace”
9 mai la Chișinău // Președinta Maia Sandu: „Moldova comemorează oamenii care și-au pierdut viața pentru a readuce pacea pe continent. Iar Uniunea Europeană reprezintă cel mai puternic proiect de pace”
Ziua Victoriei și Ziua Europei, marcate la Chișinău printr-o serie de evenimente
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 9 mai
FOTO // Primele două curți modernizate în cadrul Programului guvernamental „Curtea Europeană” au fost inaugurate la Chișinău
FOTO // Republica Moldova găzduiește, în premieră, Caravana „José Antonio Viñas”