ro

 

Oficial
14 Iunie, 2026 / 06:46
/ 05 Mai, 2016

Oameni de afaceri din orașul ceh Plzeň vor efectua o vizită de lucru în R. Moldova

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 5 mai. /MOLDPRES/. În contextul vizitei efectuate în Republica Cehă, viceprim-ministrul Andrei Galbur, ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene, a avut o întrevedere cu conducerea regiunii şi oraşului Plzeň, important centru industrial, tehnologic şi comercial, precum şi cu reprezentanţi ai business-ului interesaţi în cooperarea cu Republica Moldova, a relatat pentru MOLDPRES Serviciul de informare și comunicare cu mass-media al MAEIE.

În cadrul întrevederii cu Guvernatorul regiunii Václav Šlajs, a fost pus în evidenţă cadrul politico-juridic bilateral propice care există, precum şi rolul autorităţilor şi business-ului la nivel regional pentru extinderea relaţiilor comercial-economice moldo-cehe.

Antreprenorii cehi au prezentat propuneri de realizare în Republica Moldova a unor proiecte de modernizare în domeniul infrastructurii oraşelor, inclusiv cu sprijinul fondurilor Uniunii Europene. În vederea documentării asupra oportunităţilor de afaceri şi stabilirii contactelor directe de colaborare, ministrul Andrei Galbur a invitat autorităţile şi reprezentanţii business-ului din regiune să efectueze o vizită de lucru în ţara noastră, eventual în contextul vizitei pe care o va efectua în Republica Moldova în luna iunie curent prim-ministrul ceh Bohuslav Sobotka.

Oraşul Plzeň din Cehia este cunoscut mai ales pentru tradiţia industrială, reprezentată de Concernul Škoda, tehnologii de iluminare industrială şi publică, dar şi pentru marca de bere Pilsner Urquell.

(Editor A. Răileanu)


 
Ultimele Știri
/ 05 Iunie, 2026

Maia Sandu, la 24 de ani de la înființarea CNA: „Republica Moldova este astăzi mai puternică, mai rezilientă, mai determinată să își apere democrația și să își urmeze drumul european.”

/ 05 Iunie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, la Moldova Digital Summit 2026: „Ambiția noastră nu este doar să aderăm la UE, ci să contribuim la construirea viitorului digital al Europei”

/ 04 Iunie, 2026

Peste 1 miliard de euro în noi parteneriate investiționale și finanțări anunțate pentru Republica Moldova

/ 04 Iunie, 2026

Probleme de actualitate abordate în cadrul Comisiei Unificate de Control

/ 04 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu și Comisara Marta Kos au discutat despre reforme și pașii următori în procesul de aderare

/ 04 Iunie, 2026

Republica Moldova își consolidează capacitățile instituționale de combatere a amenințărilor hibride, cu sprijinul Misiunii de Parteneriat a Uniunii Europene în Republica Moldova

/ 04 Iunie, 2026

Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Comisara Europeană pentru extindere, Marta Kos.

/ 04 Iunie, 2026

Maia Sandu, mesaj pentru investitorii europeni: „Când investiți în Moldova, investiți într-o țară al cărei viitor este ancorat în Europa"

/ 04 Iunie, 2026

Investiții de peste 1 miliard de euro, anunțate la Conferința investițională Republica Moldova – Uniunea Europeană. Premierul Alexandru Munteanu: „Moldova nu se mai pregătește pentru economia europeană. Moldova devine parte a economiei europene”

/ 04 Iunie, 2026

Mesaje de susținere de la Bruxelles. Delegația Parlamentului Republicii Moldova a discutat cu reprezentanții instituțiilor europene despre procesul de integrare europeană

/ 03 Iunie, 2026

Marta Kos, Comisara Europeană pentru extindere, în vizită oficială la Chișinău

/ 03 Iunie, 2026

Republica Moldova a finalizat etapa de eliberare a terenului fostului Stadion Republican și trece la transmiterea acestuia către Guvernul SUA

/ 03 Iunie, 2026

Subvenționarea agriculturii în următorii 5 ani: Mai multă competitivitate, reziliență climatică, valoare adăugată și dezvoltare rurală

/ 03 Iunie, 2026

Electrocasnice care consumă mai puțină energie, chiar și atunci când sunt oprite – Guvernul aliniază cerințele naționale la cele europene

 


 
/ Acum 21 ore

REPORTAJ MOLDPRES // De la fermă la masă: cum poate moderniza Moldova sectorul agrar, inspirându-se din tehnologiile gigantului chinez Famsun

/ Acum 22 ore

Turcia deschide noaptea porțile patrimoniului: 20 de muzee și situri istorice pot fi vizitate după apus

/ Acum 1 zi

Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi de scurtă durată cu descărcări electrice

/ Acum 1 zi

UE deschide primul cluster de negocieri cu R. Moldova și Ucraina. António Costa: „Decizia reprezintă o recunoaștere a determinării în promovarea reformelor, chiar și în fața unor provocări enorme”

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să se informeze despre reforma APL: „Vezi cum poate beneficia localitatea ta”

/ Acum 1 zi

BTA: Forțele Armate bulgare organizează exerciții menite să îmbunătățească interoperabilitatea

/ Acum 1 zi

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola: „Extinderea este cel mai puternic instrument geopolitic al nostru, iar Ucraina și R. Moldova își au locul în UE”

/ Acum 1 zi

Țările UE au agreat deschiderea primului cluster de negocieri. Ursula von der Leyen: „Extinderea rămâne una dintre cele mai mari povești de succes ale UE”

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa

/ Acum 1 zi

Statele UE au aprobat deschiderea primului cluster de negocieri. Cristina Gherasimov: „Această decizie confirmă recunoașterea progreselor înregistrate de țara noastră”

Vezi mai multe