ONU și OMS vor continua să sprijine eforturile R. Moldova în combaterea situației pandemice
Chişinău, 25 nov. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Ion Chicu a avut astăzi o întrevedere cu Simon Springett, Coordonator Rezident ONU în țara noastră și Igor Pokanevych, șeful oficiului Organizației Mondiale a Sănătăţii în Moldova, pentru a face un schimb de opinii privind acțiunile recomandate cu scopul de a diminua evoluția numărului de cazuri de infecție cu COVID-19. La întrunire a fost prezentă și Viorica Dumbrăveanu, Ministrul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, relatează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Ion Chicu a făcut o analiză a situației pandemice din țară și a remarcat că Republica Moldova ajunge la bilanțul de peste 100 mii de persoane infectate cu noul virus. „Vrem să vedem ce măsuri mai putem întreprinde pentru a stabiliza situația pandemică. Lucrăm acum asupra elaborării unei liste cu acțiuni privind gestionarea situației epidemiologice. Vineri, 27 noiembrie, o vom aproba în cadrul Ședinței Naționale Extraordinare în Sănătate Publică și vom lua deciziile respective", a spus Ion Chicu.
Premierul a precizat că autoritățile întreprind toate măsurile pentru sporirea capacităților sistemului medical, însă este îngrijorat de tendința alarmantă de infectare.
Igor Pokanevych a asigurat că Republica Moldova urmează să primească un lot de tehnică și echipamente medicale din partea Uniunii Europene, inclusiv 40 de aparate de ventilare necesare în lupta cu COVID-19.
De asemenea, discuțiile au vizat și achiziționarea vaccinului anti-Covid-19. Prim-ministrul s-a informat despre perioada când acesta ar putea ajunge în țara noastră, în ce cantități și care sunt etapele necesare de parcurs pentru achiziționarea vaccinului.
Șeful oficiului Organizației Mondiale a Sănătăţii în Moldova a declarat că în câteva săptămâni va dispune de informații concrete la acest capitol, iar la moment se examinează lista producătorilor de vaccinuri. Primele loturi de vaccinuri ar ajunge pentru cca 30% din populația Republicii Moldova.
„Avem nevoie de un plan de comunicare și informare a societății privind aspectele importante pe care trebuie să le cunoască privind vaccinarea anti-Covid. Vom avea nevoie de suportul OMS la acest capitol", a spus Ion Chicu.
Simon Springett și Igor Pokanevych au asigurat că ONU și OMS vor continua să sprijine eforturile Republicii Moldova în combaterea situației pandemice.
foto: Guvern
Procesul de amalgamare voluntară, simplificat de Guvern
Indemnizații zilnice mai mari pentru copiii rămași fără ocrotire părintească, din 1 aprilie 2026
Pensiile și prestațiile sociale vor fi indexate cu 6,84% de la 1 aprilie 2026
O nouă rundă a dialogului național despre siguranța copiilor în mediul online a avut loc la Ungheni
Starea de urgență în sectorul energetic, instituită pentru 60 de zile. Premierul Alexandru Munteanu: „Este o măsură necesară care ne permite să acționăm rapid, să evităm blocajele şi cel mai important - să protejăm oamenii”
Discursul Premierului Alexandru Munteanu, în plenul Parlamentului, în legătură cu instituirea stării de urgență
Guvernul a aprobat propunerea de instituire a stării de urgență în sectorul energetic pentru 60 de zile, după atacurile Federației Ruse asupra infrastructurii energetice din Ucraina
Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu vicepreședintele Adunării Parlamentare a OSCE Kyriakos Hadjiyianni
Planul de Creștere al Republicii Moldova – oportunități de dezvoltare și investiții, discutate la EBA Business Outlook 2026
Combaterea criminalității transfrontaliere – în atenția Consiliului Național de Securitate
Președinta Maia Sandu, la conferința „EBA Business Outlook 2026”: „Cuvântul-cheie în lumea nouă este adaptare”
Igor Grosu participă la Summitul parlamentar al Inițiativei celor Trei Mări de la Zagreb
Generația Pădurii: Cancelaria de Stat a participat la campania de împădurire în satul Dereneu, Călărași
Președinta Maia Sandu: „Viitorul democrației depinde de modul în care protejăm capacitatea fiecăruia de a gândi de sine stătător”
Peste 30 000 de euro, depistați la Aeroportul Chișinău în bagajul unei pasagere
INTERVIU MOLDPRES // Directorul Serviciului Vamal, Radu Vrabie: „R. Moldova deține experiența necesară pentru a contribui la dezvoltarea sistemului vamal european”
Spania închide spațiul aerian pentru aeronavele SUA implicate în războiul cu Iran
Politico: UE analizează măsuri împotriva Ungariei, inclusiv suspendarea drepturilor, în cazul unei noi victorii a lui Viktor Orbán
Prima ieftinire a motorinei de la declanșarea conflictului din Orientul Mijlociu. Prețurile stabilite de ANRE pentru marți
Guvernul va menţine starea de urgență doar atât timp cât situația o va impune, anunță purtătoarea de cuvânt a Executivului
Prețul petrolului se apropie de 117 dolari pe baril
Grade didactice pe viață și mai puțină birocrație în școli. MEC anunță schimbări de la 1 septembrie 2026
FOTO // Teatrul ieșean, în fața publicului din Chișinău de Ziua Mondială a Teatrului
Ofițerii CNA au descins într-un dosar de corupție: o persoană ar fi pretins 400 mii de dolari pentru o decizie favorabilă într-o cauză penală
VIDEO // Doi bărbați, reținuți pentru comiterea furturilor din locuințe. O victimă a fost prejudiciată cu peste 650 000 de lei
Rusia expulzează un diplomat britanic, acuzat de activități de spionaj
Declarațiile de avere și interese personale, obligatorii până la 31 martie, anunță ANI
O nouă rundă a programului EcoVoucher: circa 3000 de familii vor putea înlocui electrocasnicele vechi cu echipamente noi, eficiente energetic
Președinta Maia Sandu va efectua vizite în Finlanda și Letonia
Copiii din Hâncești vor beneficia de servicii stomatologice gratuite