Parteneriatul durabil dintre Guvern și ONU va contribui esențial la accelerarea realizării agendei europene a țării
Chişinău, 29 sep. /MOLDPRES/. Secretarul general al Guvernului, Dumitru Udrea a discutat cu directoarea regională a ONU pentru Europa și Asia Centrală, Gwi-Yeop Son despre prioritățile Executivului pentru următoarea perioadă în contextul agendei europene, dar și crizelor care afectează țara noastră, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Dumitru Udrea a mulțumit pentru susținerea necondiționată oferită Republicii Moldova, în special în perioada pandemiei COVID-19 și crizei refugiaților din Ucraina. „În ultimii ani, R. Moldova a răspuns mai multor provocări la nivel mondial și regional, iar asistența și experiența Oficiului Coordonatorului Rezident și agențiilor ONU au contribuit extrem de mult la depășirea acestora, mai ales în acest an”, a subliniat Secretarul general al Guvernului.
La rândul său, Gwi-Yeop Son a apreciat cooperarea excelentă dintre ONU și Guvern și a felicitat Republica Moldova pentru obținerea statutului de țară candidată la UE, menționând că „ONU va susține Moldova pe calea sa de aderare la Uniunea Europeană, mai ales că Obiectivele de Dezvoltare Durabilă 2030 reprezintă fundamentul Strategiei Naționale de Dezvoltare „Moldova Europeană 2030”, astfel realizându-se sinergia dintre acestea și agenda europeană”.
Cei doi oficiali au discutat despre realizarea agendei anti-criză a Executivului, cât și despre prioritățile strategice în cele patru domenii de impact ale cooperării Guvern-ONU și anume: justiție corectă și incluzivă, guvernare participativă și coeziune socială, economie durabilă, dezvoltare ecologică, comunități puternice și rezistență la dezastre și la schimbările climatice.
De asemenea, pe agenda discuțiilor a fost și colaborarea pentru pregătirea următoarei conferințe ministeriale a Platformei de Sprijin pentru Republica Moldova, care va avea loc la Paris, la sfârșitul anului.
Foto: Guvern
Consiliului Național de Securitate: Nu există riscuri privind asigurarea Republicii Moldova cu resurse energetice
Fondurile europene – oportunități concrete pentru afaceri, investiții și dezvoltare
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu ministrul apărării al Slovaciei, Robert Kaliňák
Șefa statului a semnat decretul privind acordarea cetățeniei Republicii Moldova domnului Traian Băsescu
Președinta Maia Sandu convoacă Consiliul Național de Securitate
Președinta Republicii Moldova a semnat decretul de retragere a cetățeniei pentru 5 persoane
„Învață în Moldova” - Premierul Alexandru Munteanu, în fața a 4.000 de absolvenți: „Fiți mândri de țara voastră și construiți-vă viitorul acasă”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a participat la inaugurarea Centrului Național de Tenis
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a mers în localitățile afectate de ploile puternice și viituri din raionul Călărași
Președinta Maia Sandu a purtat convorbiri telefonice cu lideri europeni pentru avansarea negocierilor de aderare la UE
Amalgamarea voluntară a primăriilor: 608 decizii au fost aprobate de consiliile locale
Vicepremierul Valeriu Chiveri în dialog cu unii reprezentanți permanenți și diplomați la OSCE
Președinta Maia Sandu a participat la Forumul GLOBSEC de la Praga
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a participat la evenimentul dedicat Zilei Internaționale a Cămășii Ucrainene „Vyshyvanka”
Volodimir Zelenski pledează pentru încheierea războiului prin negocieri înainte de iarnă
Un tren marfar a lovit un automobil la o trecere de cale ferată
De Ziua Nistrului, șefa statului a participat la Festivalul „Dansul Vetrelor Nistrene” din Ștefan Vodă
BTA: Stiliyana Nikolova a câștigat aurul la măciuci și argintul la panglică la Campionatele Europene de gimnastică ritmică din 2026
FOTO, VIDEO // Festivalul „Dansul Vetrelor Nistrene”, organizat la Ștefan Vodă. Maia Sandu: „Este important să păstrăm vii obiceiurile și valorile care ne aduc împreună”
Nicușor Dan: Drona care a lovit blocul din Galați este „fără dubiu” de proveniență rusească
Alegeri locale noi. Peste 27% din alegători s-au prezentat la urnele de vot către ora 18:00
Alegeri locale. Peste 21% din alegători au votat până la 15.00
Premierul Alexandru Munteanu: „Nistrul ne leagă mai mult decât ne desparte”
Incendiul de pe strada Lunca Bîcului din Chișinău a fost localizat. Aproape 90 de salvatori intervin la fața locului
Alegeri locale noi. Peste 11% dintre votanți s-au prezentat la urne până la ora 12:00
Ambasadorul Moldovei în Kazahstan a participat la ceremonia dedicată victimelor represiunilor politice sovietice
Donald Trump afirmă că a primit din partea Iranului angajamentul de a nu dezvolta arme nucleare
FOTO // Pompierii continuă intervenția pentru lichidarea incendiului la un depozit din capitală
Maia Sandu: „Nistrul este esențial pentru sănătatea oamenilor și siguranța comunităților noastre”
Creştinii ortodocşi sărbătoresc Duminica Mare