Pavel Filip, consultat de copiii olimpici, de ziua lor
Chişinău, 1 iun. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Pavel Filip a discutat cu un grup de elevi, premianţi ai olimpiadelor internaţionale şi naţionale pe disciplinele şcolare şi a concursurilor din domeniul sportului şi artelor, care au venit astăzi, 1 iunie, în vizită la Guvern, transmite MOLDPRES citînd Biroul comunicare şi relaţii cu presa al Executivului.
În debutul întrevederii, Premierul i-a felicitat pe olimpici cu ocazia Zilei internaţionale a copilului. „Vă urez ca toate visele să vi se împlinească, iar proiectele gîndite să devină realitate. Totodată, vreau să mulţumesc profesorilor pentru faptul că vă ajută să vă dezvoltaţi talentele, părinţilor care investesc în educaţia voastră şi autorităţilor, care dezvoltă cadrul de politici necesar pentru a avea un sistem educaţional de calitate”, a menţionat Pavel Filip.
În timpul discuţiei, elevii s-au interesat despre structura Guvernului, modalitatea de funcţionare şi organizare a acestuia, procesul de elaborare şi promovare a actelor normative, dar şi de dezvoltarea sectoarelor importante pentru tineri.
Şeful Executivului a subliniat, în context, că Republica Moldova este un stat mic, atît ca teritoriu, cît şi ca populaţie, iar principala bogăţie sînt cetăţenii. Prin urmare, politicile promovate de Guvern sînt orientate pentru a dezvolta capacitatea umană, pentru a promova creativitatea şi spiritul inovativ. „Dacă reuşim să identificăm toate talentele pe care le avem, să utilizăm tehnologii moderne în activitatea zilnică şi să creăm un mediu tolerant, cu siguranţă că vom avea o ţară modernă şi prosperă, în rînd cu statele Uniunii Europene”, a conchis Premierul.
Dialogul a fost unul foarte interactiv, elevii intrînd uşor în rolul de miniştri. Aceştia au scos în evidenţă un şir de probleme, pe care le consideră importante pentru întreaga societate, inclusiv: asigurarea şcolilor cu tehnologii moderne, modernizarea sistemului educaţional şi promovarea tinerelor talente. La sfîrşitul întrevederii, copii i-au mulţumit Prim-ministrului pentru deschidere, oferindu-i în dar o piesă interpretată la vioară.
(Editor A. Răileanu)
Un nou tip de permis de conducere va fi eliberat cetățenilor Republicii Moldova
Datele spațiale vor fi centralizate și digitalizate. Guvernul a aprobat Regulamentul sistemului informațional „Registrul denumirilor geografice”
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Ministra Afacerilor Externe a României, Oana Țoiu
Igor Grosu, la reuniunea șefilor misiunilor diplomatice și oficiilor consulare ale Republicii Moldova din străinătate: „Voi sunteți promotorii țării și ai dezideratului nostru de integrare europeană”
Președinta Maia Sandu a discutat cu reprezentanții diasporei despre întoarcerea și reintegrarea cetățenilor acasă
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ministra Afacerilor Externe a României, Oana-Silvia Țoiu
Prima reuniune din acest an a experților din domeniul ocrotirii sănătății a avut loc la Bender
Sprijinul Poloniei pentru dezvoltarea Republicii Moldova și parcursul european, discutate de Premierul Alexandru Munteanu și Ambasadorul Poloniei, Tomasz Kobzdej
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu Ambasadoarea Chinei, Zhihua Dong, despre beneficiile concrete pentru cetățeni aduse de colaborarea dintre cele două state
Președinta Maia Sandu a trasat prioritățile politicii externe pentru anul 2026 la reuniunea ambasadorilor Republicii Moldova
Pomul de Crăciun, inaugurat la Președinție: vizitatorii sunt bineveniți
Premierul Alexandru Munteanu, despre realizările din sectorul financiar-bancar: „Prin aderarea la SEPA și MIA, Europa a devenit „Acasă” și pentru plățile moldovenești”
Oportunitățile de colaborare dintre Republica Moldova și BERD, discutate de Premierul Alexandru Munteanu și Președinta BERD, Odile Renaud-Basso
Șefa statului și Președinta BERD au discutat despre proiecte de dezvoltare și atragerea investițiilor în economia moldovenească
Președinta Maia Sandu a participat la inaugurarea oficială a Președinției cipriote a Consiliului Uniunii Europene
Șefa statului, Maia Sandu, în discuții cu președintele Volodimir Zelenski: „Republica Moldova este alături de Ucraina și vom continua să colaborăm îndeaproape”
VIDEO // Drumarii rămân la datorie în seara de Crăciun şi atenţionează şoferii să circule cu prudenţă
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen: „Progresul Moldovei pe calea sa către UE este remarcabil”
Garanții sociale pentru familiile cu copii. Părinții pot beneficia de cinci tipuri de indemnizații, majoritatea fiind stabilite în mod automat
Statele Unite au capturat petrolierul rusesc „Marinera” în Atlantic
De Crăciun pe stil vechi, echipajele de poliție vor intensifica patrularea în zonele aglomerate și pe drumurile publice
CNAS a finanțat pensiile și indemnizațiile pentru familiile cu copii
Mai multe categorii de persoane pot beneficia de facilități la achitarea primei de asigurare medicală până pe 31 martie
Donald Trump: SUA vor primi până la 50 de milioane de barili de petrol venezuelean „sancționat”
Locuitorii a 16 blocuri din zona Telecentru, deconectați de la agentul termic și apa caldă
FOTO // Pompierii au localizat incendiul izbucnit la un depozit din capitală, după cinci ore de luptă cu flăcările
Premierul Alexandru Munteanu felicită cetățenii cu prilejul Nașterii Domnului: „Crăciun fericit!”
Circulația rutieră pe drumurile naționale se desfășoară în condiții de ceață densă
Președinta Maia Sandu, mesaj de felicitare cu ocazia sărbătorii Nașterea Domnului: „Să avem pace în suflet și oameni dragi aproape”
Transportul public din capitală va circula, pe 7 și 8 ianuarie, conform unui orar ajustat