ro

 

Oficial
05 August, 2026 / 09:10
/ 18 Mai, 2016

Pavel Filip: Sistemul judecătoresc trebuie curățat ca să fie asigurate toate condițiile pentru funcționarea unei justiții corecte

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 18 mai. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Pavel Filip a anunțat, la începutul ședinței de astăzi a Cabinetului de Miniștri că, la solicitarea ministrului Justiției, în calitatea sa de membru al Consiliului Superior al Magistraturii, s-a decis înaintarea către președintele Nicolae Timofti a propunerii de eliberare din funcție, pentru abaterile disciplinare comise, a judecătorului care a instrumentat cazul prejudicierii bugetului Biroului Național al Asiguratorilor Auto, transmite MOLDPRES cu referire la Biroul comunicare și relații cu presa al Guvernului. 

Șeful Cabinetului de miniștri a menționat, în context, despre problemele generate de deciziile controversate ale unor judecători și de tranzacțiile suspecte efectuate prin intermediul unor bănci comerciale, care au condus la prejudicierea bugetului Biroului Național al Asiguratorilor Auto cu peste 20 mln. de lei și au provocat riscul excluderii Republicii Moldova din sistemul internațional ”Cartea Verde”.

”Sistemul judecătoresc urmează a fi curățat, astfel încît să fie asigurate toate condițiile necesare pentru funcționarea unei justiții corecte și independente”, a accentuat Premierul.

Totodată, Pavel Filip a afirmat că recent a semnat demersuri în adresa Procuraturii Generale, Procuraturii Anticorupție și Centrului Național Anticorupție pentru intensificarea, reieșind din interesul social sporit, a activităților de investigație în legătură cu prejudicierea Biroului Național al Asiguratorilor Auto.

Totodată, Premierul s-a referit la decizia Curții Europene a Drepturilor Omului din Franța, care ieri a pronunțat hotărîrea de satisfacție echitabilă în cazul „Norma SRL” contra Moldovei.

”În urma acestei hotărîri, statul nostru nu va plăti aproximativ 7,2 milioane de euro solicitați de reclamant în cadrul controversatului dosar Norma SRL. Acest caz demonstrează că interesele Republicii Moldova sînt mai presus de orice interes de rea-voință împotriva statului și cetățenilor țării”, a concluzionat Pavel Filip.

(Editor L. Alcază)


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit, la București, cu membrii Clubului Oamenilor de Afaceri Basarabeni

/ Acum 5 zile

Consolidarea parteneriatului moldo-român, discutată cu liderii Parlamentului României

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere de rămas bun cu Guido Beltrani, directorul Biroului de Cooperare al Elveției în Republica Moldova

/ Acum 5 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan a discutat cu omologul său irlandez, Micheál Martin

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu îl va găzdui pe Prim-ministrul landului Bavaria, Markus Söder

/ Acum 5 zile

Premierul Vasile Tofan, după întrevederea cu omologul său român, Ilie Bolojan: „Ne dorim să transformăm apropierea dintre țările noastre în mai multe investiții și oportunități pentru oameni”

/ Acum 5 zile

Mesaje de apreciere din partea vicepremierului pentru reintegrare la adresa celor responsabili din partea Republicii Moldova de menținerea păcii și ordinii de drept în perimetrul Zonei de Securitate

/ Acum 5 zile

Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Președintele României, Nicușor Dan

/ Acum 6 zile

Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu membrii Consiliului Moldova IT Park: „Guvernul va fi un aliat al industriei IT”

/ Acum 6 zile

Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Ambasadorii acreditați în Republica Moldova: „Vrem să transformăm sprijinul extern în investiții și oportunități pentru cetățeni”

/ Acum 6 zile

Circa 130 de milioane de euro vor fi investite în modernizarea infrastructurii de irigare

/ Acum 6 zile

„Independența care ne unește”: Programul de evenimente dedicate celor 35 de ani de independență, aprobat de Guvern

/ Acum 6 zile

Reguli noi pentru autorizarea proiectelor strategice de infrastructură de transport

/ Acum 6 zile

Mai multe oportunități de investiții și modernizare a agriculturii, prin proiectul „Livada Moldovei II”