ro

 

Oficial
10 Aprilie, 2026 / 13:13
/ 13 Iulie, 2022

Pentru modernizarea sectorului spitalicesc vor fi făcute Investiții de peste șapte mln de euro

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 13 iul. /MOLDPRES/. Cinci instituții medico-sanitare publice din țară vor fi dotate cu dispozitive medicale de ultimă generație, achiziționate cu suportul financiar nerambursabil oferit de Guvernul Japoniei. Cabinetul de miniștri a aprobat, în acest sens, semnarea Acordului privind implementarea Programului de Consolidare a Sistemului Medical, a relatat agenției MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Executivului.

Acest program va contribui la sporirea capacităților de diagnosticare și tratament prin utilizarea dispozitivelor medicale moderne, precum aparate de radiologie digitală, ecografe, aparate de dializă, ventilatoare, aparate de anestezie, mese de operație, etc. 

Prin semnarea Acordului, încheiat prin schimb de note între Guvernul Republicii Moldova și Guvernul Japoniei, va fi posibilă valorificarea asistenței financiare sub formă de grant, care constituie un miliard de yeni japonezi, echivalentul a peste șapte milioane de euro.

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu a vizitat o afacere agricolă din satul Unguri, raionul Ocnița

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu a vizitat unitatea de salvatori și pompieri din Ocnița

/ Acum 7 zile

Ședința săptămânală a Comisiei Unificate de Control din 2 aprilie 2026

/ Acum 7 zile

Întrevedere vicepremierului pentru reintegrare cu Ambasadorul României în Republica Moldova

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu primarii din raionul Ocnița despre dezvoltarea localităților și regiunii de nord a țării

/ 02 Aprilie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Dîngeni, raionul Ocnița, unde 260 de gospodării beneficiază de acces la apă, cu sprijinul Guvernului 

/ 02 Aprilie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu efectuează o vizită de lucru în raionul Ocnița

/ 01 Aprilie, 2026

Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Reforma administrației publice locale este una dintre cele mai importante pentru Republica Moldova”

/ 01 Aprilie, 2026

Președinta Maia Sandu, la Riga: „Letonia știe ce înseamnă să îți recâștigi libertatea. De aceea vocea ei contează”

/ 01 Aprilie, 2026

Discursul Președintei Maia Sandu în Parlamentul Letoniei

/ 01 Aprilie, 2026

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadoarea Suediei în Republica Moldova

/ 01 Aprilie, 2026

Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Președintele Republicii Letonia, Edgars Rinkēvičs

/ 01 Aprilie, 2026

Noi reguli pentru protejarea sănătății lucrătorilor expuși riscurilor profesionale

/ 01 Aprilie, 2026

Cazurile de violență vor fi monitorizate unitar la nivel național, pentru prevenție timpurie și intervenție mai eficientă