Peste 2000 de cărți au fost donate în cadrul campaniei „Biblioteca de sub brad”, inițiată de Guvern
Chişinău, 6 ian. /MOLDPRES/. Timp de câteva zile, cât a durat campania lansată de Guvern, „Biblioteca de sub brad”, sute de oameni au venit să aducă literatură bună și colecții întregi de cărți de povești, de istorie, beletristică, memorialistică, atlase tematice, sau enciclopedii. Elevii unor licee din capitală și din suburbii, dar și mulți angajați ai ministerelor și agențiilor subordonate Executivului, s-au alăturat campaniei fiind convinși de faptul că lectura are un rol important în educarea tinerilor și îi ajută să-și dezvolte gândirea și imaginația, a relatat agenției MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Însoțită de feciorul său, prim-ministrul Republicii Moldova, Natalia Gavrilița, a adus mai multe titluri de carte pentru copii și adolescenți.
„Am completat numărul cărților adunate în cadrul campaniei cu un set de literatură care a marcat primii ani din viața copilului meu - povești și întâmplări ale celor mai îndrăgiți eroi, dar și cărți pe care le-am considerat utile pentru copii. Mă bucur că un număr mare de copii vor avea acces la cărți care cuprind diverse domenii: povești, aviație, robotică, enciclopedii, romane pentru adolescenți, volume de poezii ale autorilor autohtoni, dar și proză semnată de cei mai cunoscuți autori din literatura universală. Sunt mândră că o astfel de inițiativă a reușit să adune atât de mulți oameni. Pe această cale, aduc sincere mulțumiri tuturor copiilor și adulților care s-au alăturat campaniei”, a spus Natalia Gavrilița.
Lucrările literare colectate în cadrul campaniei vor ajunge pe rafturile câtorva biblioteci școlare din mai multe localități ale țării, dar și la un spital pentru copii.
Foto: Guvern
Libera circulație, starea drumurilor și plățile ilegal aplicate – pe agenda grupurilor de lucru pentru dezvoltarea transportului auto și infrastructurii drumurilor
Finanțare de 60 de milioane de euro pentru modernizarea infrastructurii de irigare din Republica Moldova
Mai multă siguranță rutieră – vehiculele ce nu corespund cerințelor tehnice vor avea înmatricularea suspendată automat
Particip.gov.md – platforma unică pentru consultările publice, modernizată de Guvern, pentru ca cetățenii să vină mai ușor și mai rapid cu propuneri
Taberele de vară pentru copii și adolescenți, în pregătiri pentru sezonul estival 2026
Guvernul alocă 50 de milioane de lei pentru fermierii afectați de seceta din 2025
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a participat la Forumul de securitate din regiunea Mării Negre și a Balcanilor, desfășurat la București
Igor Grosu, la București: „Republica Moldova și România sunt legate printr-o relație specială, dar și printr-un parteneriat puternic”
Președinta Maia Sandu va efectua o vizită de lucru în raionul Nisporeni
Președinta Maia Sandu a prezidat ședința Comisiei Naționale pentru Integrare Europeană
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu șefii misiunilor diplomatice ale statelor membre ale Uniunii Europene
Consultări la Președinție privind organizarea alegerilor în Adunarea Populară a Găgăuziei
Președinta Maia Sandu a primit misiunea Fondului Monetar Internațional, aflată în vizită la Chișinău
Președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, la Chișinău: Președinția Consiliului Uniunii Europene, alături de Moldova de Ziua Europei
Muzeografii, cercetătorii și restauratorii, distinși cu diplome de onoare de Ziua Internațională a Muzeelor
Investiții de 5,4 milioane de lei la Liceul Teoretic „Ivan Vazov” din Taraclia: elevii vor beneficia de o sală de sport modernă
Eleve din Republica Moldova au obținut o medalie de bronz și o mențiune de onoare la Olimpiada Europeană de Informatică pentru Fete
Vicepremierul Eugeniu Osmochescu, despre Conferința investițională „Republica Moldova-UE”: „Vor fi anunțate mai multe acorduri de investiții”
Moldelectrica va fi reorganizată pentru alinierea la standardele europene
ANP instituie regim special la Penitenciarul Leova
Promo-LEX invocă încălcări grave în cazul unui tânăr deținut în stânga Nistrului
ARMENPRESS: Autoritățile armene investighează un presupus complot de asasinare a premierului Nikol Pașinian
Procesarea trimiterilor poștale va fi digitalizată
MDED a lansat programul guvernamental „Reușim”, pentru crearea unui mediu de afaceri mai simplu și mai competitiv
Vlad Țurcanu demisionează de la conducerea Teleradio-Moldova, pe fondul scandalului de la Eurovision 2026: „Votul exprimat este responsabilitatea mea”
Iranul susține că a răspuns la cea mai recentă propunere americană
VIDEO // Lucrări de plombare pe zeci de sectoare de drum din țară. Intervențiile au avut loc și în weekend
Subvenții în valoare de peste 31 de milioane de lei pentru agricultori, autorizate în ultima săptămână de AIPA
Ziua Internațională a Muzeelor, marcată în Republica Moldova prin programe culturale speciale
Circa 100 de medici și specialiști în sănătate au participat la Maratonul AVC 2026