ro

 

Oficial
23 Iunie, 2026 / 09:17
/ 11 Februarie, 2025

Planul de sporire a securității energetice și proiectele prioritare de modernizare a Republicii Moldova, discutate la o reuniune cu partenerii de dezvoltare

Guvernul Republicii Moldova
gov.md

11 februarie 2025, Chișinău – Planul de sporire a rezilienței energetice a Republicii Moldova și nevoile de sprijin în acest scop au fost discutate, astăzi, la o ședință cu partenerii de dezvoltare ai țării noastre, prezidată de prim-ministrul Dorin Recean. 

 

„Trebuie să accelerăm realizarea proiectelor care vor asigura independența energetică a Republicii Moldova, integrarea pe deplin în piața energetică europeană și creșterea rezervelor strategice de gaze naturale. Mizăm în continuare pe ajutorul partenerilor de dezvoltare pentru a reduce dependența de Federația Rusă”, a accentuat prim-ministrul Dorin Recean. 

 

Directorul General pentru Extindere și Vecinătate estică (DG ENEST), Gert Jan Koopman, care a co-prezidat ședința cu donatorii, a accentuat că sprijinul oferit de Uniunea Europeană urmărește stabilizarea situației pe termen scurt, iar pe termen lung - integrarea Republicii Moldova în piața energetică europeană, astfel încât să nu mai existe riscuri legate de aprovizionarea cu resurse energetice. La rândul lor, partenerii externi ai Republicii Moldova și-au exprimat disponibilitatea să mobilizeze mijloace pentru a contribui la realizarea măsurilor incluse în pachetul de sprijin energetic oferit recent de Uniunea Europeană. 

 

Principalele elemente ale pachetului energetic, implementat cu sprijinul Uniunii Europene, sunt suportul financiar de 30 de milioane de euro, alocat deja Republicii Moldova pentru a depăși efectele crizei umanitare din stânga Nistrului și oferirea unui sprijin financiar de 250 de milioane de euro pentru anul 2025. Din suma menționată, va fi compensată creșterea prețului la energia electrică pentru primii 110 kwh, pentru toate familiile și consumatorii casnici din Republica Moldova, iar cu 15 milioane de euro va fi suplinit bugetul de compensare pentru companiile din sectorul alimentar. Companiile cele mai afectate vor beneficia de compensarea a 50% din creșterea prețului la energia electrică. 

 

Tot din cele 250 milioane de euro, va fi acoperită integral creșterea facturilor la energia electrică pentru instituțiile de importanță socială - școli, grădinițe, spitale, centre sociale, afectate de scumpiri. Totodată, va fi oferită o finanțare suplimentară, cu o valoare totală de 50 de milioane de euro, pentru proiectele de eficiență energetică, iar pentru a acorda plăți unice persoanelor vulnerabile - va fi creat un fond suplimentar. 

 

De asemenea, pachetul propus prevede un plan complex de acțiuni pentru următorii doi ani, menit să crească reziliența și independența energetică a Republicii Moldova. Planul conține o strategie de finanțare - inclusiv granturi, împrumuturi și asistență tehnică - și va fi conectat la agenda de reforme prevăzută în Planul de creștere pentru Republica Moldova. 

 

În cadrul ședinței, secretarul general al Guvernului, Artur Mija, a prezentat stadiul actual al realizării proiectelor incluse în Planul de creștere pentru Moldova și prioritățile în perioada următoare. Pe lângă fortificarea sectorului energetic, este esențială realizarea proiectelor ce vizează dezvoltarea regională, modernizarea sistemului de sănătate și celui educațional.   

 

Șeful Cancelariei de Stat a subliniat importanța alinierii tuturor proiectelor la prioritățile naționale și necesitățile cetățenilor, sporirea capacității unităților de implementare a proiectelor, precum și existența unui mecanism eficient de monitorizare și evaluare a impactului acestora.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Guvernul alocă compensații de 1,8 milioane de lei pentru victime ale represiunilor politice

/ Acum 6 zile

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu coraportorii comisiei de monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei

/ Acum 7 zile

Republica Moldova deschide negocierile pe Clusterul „Valori fundamentale”. Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Aderarea la Uniunea Europeană rămâne prioritatea noastră absolută”

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu a salutat deschiderea negocierilor de aderare la UE pe grupul de capitole „Valori fundamentale”

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu și Prim-ministrul Luxemburgului, Luc Frieden – dialog despre cooperarea bilaterală și sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană

/ 12 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa

/ 12 Iunie, 2026

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești

/ 12 Iunie, 2026

Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre

/ 12 Iunie, 2026

Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern

/ 12 Iunie, 2026

Satul meu - primăria noastră: Peste 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară

/ 12 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu, la 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste: „Comemorarea deportărilor este despre memoria trecutului și viitorul democratic pe care îl construim împreună”

/ 11 Iunie, 2026

Lucrările de construcție la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate - stația este pregătită pentru energizare

/ 11 Iunie, 2026

Programul „DAR 1+3”: 33 de localități vor primi finanțare pentru dezvoltare și proiecte de infrastructură