ro

 

Oficial
26 Martie, 2026 / 08:39
/ 27 Noiembrie, 2025

Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu primarii din Ungheni: „Să construim din raionul Ungheni un pol regional de creștere, care să ofere oportunități și să conecteze afaceri”

Guvernul Republicii Moldova
gov.md

Modernizarea Republicii Moldova, schimbările făcute cu sprijin european care au crescut standardele de viață în localitățile Ungheniului, precum și acțiunile necesare în următoarea perioadă pentru a avansa pe calea aderării la UE și a aduce îmbunătățiri în viața de zi cu zi a cetățenilor au fost discutate la întâlnirea de astăzi a Prim-ministrului Alexandru Munteanu cu primarii și reprezentanții serviciilor publice desconcentrate din raion. 

În discuții, prim-ministrul a vorbit despre agenda complexă de reforme necesare pentru dezvoltare și a accentuat că doar printr-o conlucrare strânsă putem să mișcăm Moldova înainte, să îmbunătățim serviciile publice locale și să fim cât mai repede pregătiți de aderare.

„Ungheni este un raion în plină dezvoltare, cu numeroase proiecte de infrastructură aflate în desfășurare - de la drumuri și iluminat stradal, la servicii de sănătate și educație, dar și proiecte economice de succes. Contăm pe colaborarea cu administrația locală pentru implementarea acestor proiecte, dar și pentru creșterea capacității de absorbție a fondurilor și de execuție a proiectelor”, a spus Premierul Alexandru Munteanu.

În ultimii ani, prin Programul „Satul European” și „Satul European Expres”, în Ungheni au fost implementate 41 de proiecte. Au fost construiți deja 40 km de apeduct, 8 castele de apă, 1 rezervor de apă, 5,7 km de canalizare, 1 stație de pompare a apelor uzate, 1 stație de epurare. Alte 26 de proiecte, în valoare de 119 milioane de lei, vor fi realizate prin programul „Satul European 2”. De asemenea, au fost construite și reparate drumuri, poduri, dotate spitale și centre de sănătate, modernizate grădinițe și școli.

În dialogul cu Prim-ministrul, primarii au evidențiat câteva proiecte prioritare de viitor, printre care necesitatea reconstrucției stației de epurare din municipiul Ungheni, inclusiv pentru a evita poluarea râului Prut. Totodată, au fost discutate modalitățile de diversificare a surselor de aprovizionare cu apă, în acest sens fiind analizate și eventualele proiecte transfrontaliere. De asemenea, există mai multe drumuri locale care necesită reparate, în context fiind menționat volumul fără precedent al Fondului Rutier: pentru anul 2025 bugetul alocat a fost inițial de 1,7 miliarde lei, la care Guvernul a adăugat încă 1 miliard de lei.

Șeful Executivului, Alexandru Munteanu, a asigurat că Guvernul va continua investițiile în infrastructură și în modernizarea serviciilor publice. „Vă îndemn să veniți cu idei, cu propuneri, cu proiecte inovatoare. Vom susține proiectele serioase, bine pregătite, în special pentru că în perioada de pre-aderare vom primi fonduri pe care trebuie să le cheltuim conștiincios”, a punctat Premierul.

Raionul Ungheni cuprinde 33 de primării cu 12 sate, 19 comune și 2 orașe - Ungheni și Cornești. Populația totală depășește 75 de mii de locuitori, dintre care peste 26 de mii trăiesc în orașul Ungheni.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Amiralul Giuseppe Cavo Dragone, Președintele Comitetului Militar al NATO

/ Acum 5 zile

Consultări pentru reforma APL, organizate în toate raioanele țării și UTA Găgăuzia: Au participat peste 4500 de primari și cetățeni

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu a discutat cu ministra Muncii a Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Diana Johnson

/ Acum 6 zile

Alimentarea cu apă în Bălți, Soroca, Sîngerei și Florești – reluată. Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la nordul țării: „Sănătatea oamenilor a fost și rămâne prioritatea noastră”

/ Acum 6 zile

Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, la Conferința „Carta Socială Europeană”: „Nu există competitivitate fără protecție socială reală și nici economie funcțională fără încrederea oamenilor”

/ Acum 6 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut o întrevedere de lucru cu însărcinatul cu afaceri Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova, Nick Pietrowicz

/ Acum 6 zile

Delegația Republicii Moldova a participat la ședința Comisiei Unificate de Control la Bender

/ Acum 6 zile

Consolidarea cooperării în domeniul social – pe agenda întrevederii Președintei Maia Sandu cu ministra Muncii și Politicilor Sociale a Italiei, Marina Calderone

/ Acum 6 zile

Șefa statului, Maia Sandu, la Conferința la nivel înalt privind drepturile sociale – Carta Socială Europeană: „Drepturile sociale sunt esențiale pentru supraviețuirea democrației”

/ Acum 6 zile

Rezultatele vizitei președintelui Parlamentului, Igor Grosu, la Bruxelles: Republica Moldova avansează pe calea europeană

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu: „Incluziunea romilor nu trebuie privită ca o problemă de rezolvat, ci ca o obligație ce ține de respectarea demnității umane”

/ Acum 7 zile

Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, în discuții cu Ministra Muncii și Protecției Sociale a Italiei, Elvira Calderone

/ Acum 7 zile

VIDEO // Parlamentul Republicii Moldova și Parlamentul European au semnat Memorandumul de Înțelegere reînnoit

/ Acum 7 zile

Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Frantisek Ruzicka, Secretarul general adjunct al Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică