Planul Național de Dezvoltare pentru 2023-2025 și cel de acțiuni al Guvernului pentru anul curent vor fi propuse spre consultări publice
Chişinău, 13 ian. /MOLDPRES/. În perioada 16-24 ianuarie, Cancelaria de Stat va desfășura consultări publice asupra proiectelor Planului Național de Dezvoltare pentru perioada 2023-2025 și Planului de acțiuni al Guvernului pentru anul curent, informează MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Executivului.
În cadrul evenimentelor de consultare publică, va fi asigurată participarea reprezentanților societății civile, a mediului de afaceri, celui academic, a centrelor de consultanță active în domeniu și a partenerilor de dezvoltare. De asemenea, în procesul consultativ vor fi implicați reprezentanții ministerelor și instituțiilor subordonate, ai autorităților administrative autonome nesubordonate Guvernului, conform domeniilor de competență.
Planul Național de Dezvoltare pentru anii 2023-2025 este documentul care planifică activitatea Guvernului pe termen mediu și a fost elaborat în vederea operaționalizării prevederilor Strategiei naționale de dezvoltare „Moldova Europeană 2030”, Programului de activitate a Executivului „Moldova vremurilor bune” și a angajamentelor internaționale, inclusiv Acordul de Asociere Republica Moldova – Uniunea Europeană, Agenda de Asociere RM-UE 2021-2027, angajamentele care derivă din statutul de țară candidat pentru aderare la UE și Agenda de Dezvoltare Durabilă 2030.
Planul de acțiuni al Guvernului (PAG) constituie agenda de activitate a Executivului pentru anul 2023. Proiectul PAG a fost elaborat în baza acțiunilor din Planul național de dezvoltare 2023-2025, Programului de activitate a Guvernului „Moldova vremurilor bune”, angajamentelor de transpunere a legislației UE asumate de R. Moldova în cadrul Acordului de Asociere RM-UE.
Proiectele Planului Național de Dezvoltare pentru perioada 2023-2025 și Planului de acțiuni al Guvernului pentru anul 2023 pot fi accesate la următorul link: https://cancelaria.gov.md/ro/apc/proiecte-supuse-consultarilor-publice .
Găsiți atașat calendarul consultărilor publice privind proiectele Planului Național de Dezvoltare pentru anii 2023-2025 și Planului de acțiuni al Guvernului pentru anul 2023.
Pentru informații suplimentare puteți apela la numerele de telefon 022-250-490, 022-250-334 sau scrie la adresa dcpp@gov.md.
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a discutat cu ambasadorul Republicii Federale Germania în Republica Moldova
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu senatorul american Jack Reed
Propuneri pentru eficientizarea activității ministerelor, discutate în cadrul unei mese rotunde
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat o afacere agricolă din satul Unguri, raionul Ocnița
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat unitatea de salvatori și pompieri din Ocnița
Ședința săptămânală a Comisiei Unificate de Control din 2 aprilie 2026
Întrevedere vicepremierului pentru reintegrare cu Ambasadorul României în Republica Moldova
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu primarii din raionul Ocnița despre dezvoltarea localităților și regiunii de nord a țării
Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Dîngeni, raionul Ocnița, unde 260 de gospodării beneficiază de acces la apă, cu sprijinul Guvernului
Premierul Alexandru Munteanu efectuează o vizită de lucru în raionul Ocnița
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Reforma administrației publice locale este una dintre cele mai importante pentru Republica Moldova”
Președinta Maia Sandu, la Riga: „Letonia știe ce înseamnă să îți recâștigi libertatea. De aceea vocea ei contează”
Discursul Președintei Maia Sandu în Parlamentul Letoniei
Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadoarea Suediei în Republica Moldova
Impozite de peste 3,5 milioane de lei, calculate pentru antreprenorii independenți într-o singură lună
CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii și celor pentru incapacitate temporară de muncă
Intervențiile ambulanței de Paști. Aproximativ 6 200 de cetățeni au solicitat echipele medicale de urgență
Exporturile de mărfuri, în creștere cu 11 la sută în primele două luni din anul curent
Circa 1,2 miliarde de lei, acumulate de Fisc la buget timp de o săptămână
Vicepreședintele Parlamentului European solicită deschiderea negocierilor pe clustere pentru aderarea R. Moldova la UE: „Alegerile din Ungaria oferă o nouă oportunitate pentru această decizie”
Interes sporit pentru studierea limbii române: peste 6800 de persoane s-au înscris la Programul lansat de MEC
Finanțare de până la 300 de mii de lei pentru proiecte locale de dezvoltare culturală. Concursul, lansat de autorități
FOTO // Călătorii pot ajunge de la Gara Chișinău la Aeroport în doar 15 minute. Noul transfer feroviar testat cu succes
VIDEO // AIPA intră într-un proces de reorganizare, pentru gestionarea fondurilor europene destinate agriculturii
Restricții de circulație în contextul desfășurării funeraliilor maestrului Gheorghe Urschi
Volumul de gaze naturale consumate în luna martie, în scădere
Atenție, călători! Trafic intens în postul Leușeni, pe sensul de ieșire din țară
VIDEO // Ministerul Agriculturii simplifică procedurile de plată pentru a sprijini fermierii în campania agricolă de primăvară
Gara Auto Nord revine în proporție de 85% în proprietatea statului: decizia Consiliului pentru examinarea investițiilor de importanță strategică
Ziua de 15 aprilie – declarată zi de doliu național, în legătură cu funeraliile maestrului Gheorghe Urschi