ro

 

Oficial
01 Iulie, 2026 / 05:55
/ 03 Martie, 2023

Premierul Dorin Recean a discutat cu șefa Misiunii OSCE la Chișinău, Kelly Keiderling

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 3 mar. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Dorin Recean a avut un dialog cu șefa Misiunii OSCE în țara noastră, ambasadoarea Kelly Keiderling, cu care a vorbit despre obiectivele imediat următoare, accentuându-se rolul important al OSCE, în calitate de mediator, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.

Interlocutorii au făcut un schimb de opinii privind prioritățile misiunii în anul curent și dinamica în procesul de reglementare a diferendului transnistrean.

Premierul Dorin Recean a subliniat că mizăm pe sprijinul organizației la identificarea unei soluții pașnice și diplomatice a problematicii transnistrene.

Foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la întrevedere cu Premierul Poloniei, Donald Tusk: „Polonia este partenerul nostru de încredere pe calea aderării la Uniunea Europeană”

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu participă la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei de la Gdańsk, Polonia

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu membrii Consiliului de Administrație al BERD

/ Acum 6 zile

Guvernul a aprobat Programul Național de Dezvoltare a Turismului „Turism 2029”

/ Acum 6 zile

Planul de digitalizare a serviciilor esențiale pentru antreprenori pentru 2026 - aprobat de Guvern

/ Acum 6 zile

Mașinile dotate cu sistemul eCall vor apela automat 112 în cazul accidentelor rutiere grave

/ Acum 6 zile

Zgomotul produs de trafic, aeroporturi și industrie va fi monitorizat și redus

/ Acum 6 zile

Proiectul „Livada Moldovei II”: 150 de milioane de euro pentru modernizarea sectorului agroalimentar

/ Acum 6 zile

Control mai strict al calității în construcții: noi măsuri pentru clădiri mai sigure 

/ Acum 6 zile

Guvernul va acorda ajutor financiar familiilor polițiștilor decedați la Sângerei

/ Acum 6 zile

Angajații din educație, care activează în instituții reorganizate, vor beneficia de transport

/ Acum 6 zile

Igor Grosu, în discuție cu omologii săi cehi – Președintele Senatului, Miloš Vystrčil, și Președintele Camerei Deputaților, Tomio Okamura

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu, de Ziua Suveranității: ,,Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”

/ Acum 7 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, și-a început vizita oficială în Republica Cehă cu întrevederi dedicate cooperării și dezvoltării locale