ro

 

Oficial
08 August, 2026 / 11:21
/ 18 Decembrie, 2020

Premierul Ion Chicu a adresat un mesaj cu ocazia marcării celor 10 ani de guvernare electronică în R. Moldova

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 18 dec. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Ion Chicu a adresat astăzi un mesaj cu ocazia marcării celor 10 ani de guvernare electronică în Republica Moldova, a relatat pentru MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Executivului.

În mesaj se menționează:

„Stimați membri ai Consiliului,

Îmi face o deosebită plăcere să Vă felicit cordial cu ocazia marcării celor 10 ani de guvernare electronică în Republica Moldova. Țin să menționez că este meritul Dvs., al tuturor celor care ați pus umărul și v-ați implicat cu entuziasm în proiectul de transformare digitală a guvernării și ați făcut ca acest domeniu să prospere și să ne aducă rezultate vizibile: infrastructură digitală, servicii publice electronice de calitate, guvernare transparentă și participativă.

Sunt convins că exprim opinia majorității reprezentanților autorităților publice: transformările digitale a guvernării, care s-au produs pe parcursul celor 10 ani, au creat noi oportunități și au adus schimbări în bine în toate sectoarele: social, economic, financiar, educațional etc.

Aplicarea tehnologiei a simplificat substanțial prestarea serviciilor publice în interesul beneficiarilor, a optimizat munca prestatorilor de servicii publice. Totodată, ne-a determinat să ne perfecționăm cu toții competențele digitale și să ne adaptăm din ce în ce mai mult tendințelor tehnologice actuale, să le utilizăm masiv în actul guvernării, acolo unde ele aduc beneficii oamenilor.

Guvernul Republicii Moldova promovează sistematic digitalizarea serviciilor publice și acordă o atenție sporită creării infrastructurii informaționale pentru a simplifica accesul, a elimina corupția și birocrația, a încuraja democrația participativă și a spori transparența procesului decizional. De asemenea, preocuparea noastră pentru implementarea e-guvernării este strâns legată de beneficiile pe care aceasta le aduce și anume: reducerea costurilor administrației, impulsionarea creșterii economice, creșterea productivității muncii, scăderea evaziunii fiscale etc.

Este cazul să menționez că Agenția de Guvernare Electronică este acea entitate guvernamentală care coordonează toate eforturile de implementare a Strategiei/agendei digitale a Republicii Moldova, având o viziune clară, obiective îndrăznețe și o echipă bine consolidată, alături de care Moldova a reușit să atingă succese în realizarea inițiativelor digitale, inclusiv pe dimensiunea ajustării cadrului normativ care să asigure flexibilitate în aplicarea tehnologiilor în administrația publică.

Este ocazia potrivită astăzi să menționez despre proiectele care au reușit să determine progrese, printre acestea se numără facturarea și evidența fiscală, procesarea operațiunilor medicale, automatizarea serviciilor publice și multe altele care servesc drept exemplu și pentru alte țări din regiune.

În prezent, Republica Moldova înregistrează o creștere dinamică în domeniul Tehnologiilor Informaționale și dezvoltarea softurilor. Avem rețele informaționale avansate, specialiști bine pregătiți și recunoscuți la noi în țară și peste hotare. Avem parcuri IT și creăm condiții avantajoase pentru dezvoltarea afacerilor și a investițiilor și aceasta se datorează eforturilor comune și bunei colaborări între instituțiile guvernamentale, Agenția de Guvernare Electronică, experți în domeniu, parteneri de dezvoltare, organizații neguvernamentale, mediul de afaceri, asociații cetățenești și alte instituții publice și private care promovează tehnologia și inovația.

Vă asigur și în continuare de toată susținerea mea personală, dar și a Guvernului pe care îl reprezint și sunt ferm convins că e-Transformarea rămâne în continuare pe agenda priorităților noastre ca un obiectiv strategic de importanță națională, menit să perfecționeze continuu administrarea publică, până la cele mai înalte standarde și în concordanță cu necesitățile și așteptările cetățeanului. 

Profitând de ocazie, în numele Guvernului și al meu personal, vă felicit cu ocazia aniversării instituției, aduc sincere felicitări și urări de bine conducerii Agenției de Guvernare Electronică și întregii echipe de profesioniști. Vă doresc multă sănătate, bunăstare, proiecte digitale noi pentru țară, succese remarcabile în plan personal și profesional.

La mulți ani!”

foto: egov.md


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ministra afacerilor externe a Letoniei, Baiba Braže

/ Acum 4 zile

Premierul Vasile Tofan a discutat cu membrii Consiliului Moldova IT Park: „Guvernul va fi un aliat al industriei IT”

/ Acum 4 zile

Noi măsuri pentru asigurarea securității energetice și protejarea resurselor de apă, aprobate de CNMC

/ Acum 4 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan, în dialog cu reprezentanții organizațiilor și agențiilor internaționale din Republica Moldova

/ Acum 7 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan a avut o convorbire telefonică cu Premierul Ucrainei, Sergii Korețkii

/ Acum 7 zile

Consolidarea parteneriatului moldo-american, discutată de Prim-ministrul Vasile Tofan și însărcinatul cu afaceri al SUA, Nick Pietrowicz

/ Acum 7 zile

Peste 400 de primării au adoptat decizii finale de amalgamare voluntară. Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „85,5% dintre primării au inițiat procesul. Le mulțumim aleșilor locali pentru că au pus pe primul loc interesul oamenilor și dezvoltar

/ Acum 7 zile

Moldova și Bavaria își consolidează cooperarea economică

/ Acum 7 zile

Guvernul propune măsuri țintite pentru a opri practicile de remunerare exagerată

/ 31 Iulie, 2026

Aproximativ 4 mii de elevi și studenți din regiunea transnistreană sunt integrați în sistemul educațional național

/ 30 Iulie, 2026

Antrenorii din Republica Moldova vor avea o zi profesională, marcată anual pe 25 septembrie

/ 30 Iulie, 2026

Prelucrarea datelor cu caracter personal în scopul combaterii infracțiunilor, reglementată de o nouă lege

/ 30 Iulie, 2026

Legislația privind supravegherea firmelor de investiții a fost armonizată cu normele UE

/ 30 Iulie, 2026

Legislația privind administrarea și utilizarea drumurilor publice, aliniată la standardele UE

 


 
/ Acum 18 ore

Copiii din diaspora vor beneficia de noi facilități pentru integrarea în sistemul educațional din Republica Moldova

/ Acum 18 ore

CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii și a celor pentru incapacitate temporară de muncă

/ Acum 18 ore

BTA // Copiii bulgari din diaspora, premiați în cadrul concursurilor de literatură, artă și muzică organizate de Agenția Executivă pentru Bulgarii din Străinătate

/ Acum 18 ore

VIDEO // Șoferii sunt avertizați să respecte restricțiile de circulație pe drumul R3, unde se desfășoară lucrări de reparație

/ Acum 19 ore

Premierul Vasile Tofan, la Forumul Diasporei: „Trebuie să readucem optimismul oamenilor și încrederea că Republica Moldova merge în direcția corectă”

/ Acum 19 ore

ARMENPRESS // Pashinyan: Referendumul privind aderarea Armeniei la UE nu este posibil în această etapă

/ Acum 19 ore

VIDEO // Peste 450 de primării au decis amalgamarea voluntară și vor beneficia de fonduri pentru investiții. Igor Grosu: „Este important să depășim blocajele și să dăm o șansă localităților să se dezvolte”

/ Acum 19 ore

Elevii moldoveni au cucerit trei medalii la Olimpiada Internațională de Inteligență Artificială

/ Acum 20 ore

Un specialist din diaspora își propune să revină în Republica Moldova pentru a contribui la dezvoltarea registrului naval național

/ Acum 20 ore

Vicepremierul Mihai Popșoi, la Forumul Diasporei: „Fiecare dintre voi este un ambasador al țării noastre și contribuie la promovarea imaginii Republicii Moldova”

Vezi mai multe