Premierul Ion Chicu a adresat un mesaj cu ocazia marcării celor 10 ani de guvernare electronică în R. Moldova
Chişinău, 18 dec. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Ion Chicu a adresat astăzi un mesaj cu ocazia marcării celor 10 ani de guvernare electronică în Republica Moldova, a relatat pentru MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Executivului.
În mesaj se menționează:
„Stimați membri ai Consiliului,
Îmi face o deosebită plăcere să Vă felicit cordial cu ocazia marcării celor 10 ani de guvernare electronică în Republica Moldova. Țin să menționez că este meritul Dvs., al tuturor celor care ați pus umărul și v-ați implicat cu entuziasm în proiectul de transformare digitală a guvernării și ați făcut ca acest domeniu să prospere și să ne aducă rezultate vizibile: infrastructură digitală, servicii publice electronice de calitate, guvernare transparentă și participativă.
Sunt convins că exprim opinia majorității reprezentanților autorităților publice: transformările digitale a guvernării, care s-au produs pe parcursul celor 10 ani, au creat noi oportunități și au adus schimbări în bine în toate sectoarele: social, economic, financiar, educațional etc.
Aplicarea tehnologiei a simplificat substanțial prestarea serviciilor publice în interesul beneficiarilor, a optimizat munca prestatorilor de servicii publice. Totodată, ne-a determinat să ne perfecționăm cu toții competențele digitale și să ne adaptăm din ce în ce mai mult tendințelor tehnologice actuale, să le utilizăm masiv în actul guvernării, acolo unde ele aduc beneficii oamenilor.
Guvernul Republicii Moldova promovează sistematic digitalizarea serviciilor publice și acordă o atenție sporită creării infrastructurii informaționale pentru a simplifica accesul, a elimina corupția și birocrația, a încuraja democrația participativă și a spori transparența procesului decizional. De asemenea, preocuparea noastră pentru implementarea e-guvernării este strâns legată de beneficiile pe care aceasta le aduce și anume: reducerea costurilor administrației, impulsionarea creșterii economice, creșterea productivității muncii, scăderea evaziunii fiscale etc.
Este cazul să menționez că Agenția de Guvernare Electronică este acea entitate guvernamentală care coordonează toate eforturile de implementare a Strategiei/agendei digitale a Republicii Moldova, având o viziune clară, obiective îndrăznețe și o echipă bine consolidată, alături de care Moldova a reușit să atingă succese în realizarea inițiativelor digitale, inclusiv pe dimensiunea ajustării cadrului normativ care să asigure flexibilitate în aplicarea tehnologiilor în administrația publică.
Este ocazia potrivită astăzi să menționez despre proiectele care au reușit să determine progrese, printre acestea se numără facturarea și evidența fiscală, procesarea operațiunilor medicale, automatizarea serviciilor publice și multe altele care servesc drept exemplu și pentru alte țări din regiune.
În prezent, Republica Moldova înregistrează o creștere dinamică în domeniul Tehnologiilor Informaționale și dezvoltarea softurilor. Avem rețele informaționale avansate, specialiști bine pregătiți și recunoscuți la noi în țară și peste hotare. Avem parcuri IT și creăm condiții avantajoase pentru dezvoltarea afacerilor și a investițiilor și aceasta se datorează eforturilor comune și bunei colaborări între instituțiile guvernamentale, Agenția de Guvernare Electronică, experți în domeniu, parteneri de dezvoltare, organizații neguvernamentale, mediul de afaceri, asociații cetățenești și alte instituții publice și private care promovează tehnologia și inovația.
Vă asigur și în continuare de toată susținerea mea personală, dar și a Guvernului pe care îl reprezint și sunt ferm convins că e-Transformarea rămâne în continuare pe agenda priorităților noastre ca un obiectiv strategic de importanță națională, menit să perfecționeze continuu administrarea publică, până la cele mai înalte standarde și în concordanță cu necesitățile și așteptările cetățeanului.
Profitând de ocazie, în numele Guvernului și al meu personal, vă felicit cu ocazia aniversării instituției, aduc sincere felicitări și urări de bine conducerii Agenției de Guvernare Electronică și întregii echipe de profesioniști. Vă doresc multă sănătate, bunăstare, proiecte digitale noi pentru țară, succese remarcabile în plan personal și profesional.
La mulți ani!”
foto: egov.md
Guvernul va acorda ajutor financiar familiilor polițiștilor decedați la Sângerei
Angajații din educație, care activează în instituții reorganizate, vor beneficia de transport
Igor Grosu, în discuție cu omologii săi cehi – Președintele Senatului, Miloš Vystrčil, și Președintele Camerei Deputaților, Tomio Okamura
Președinta Maia Sandu, de Ziua Suveranității: ,,Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, și-a început vizita oficială în Republica Cehă cu întrevederi dedicate cooperării și dezvoltării locale
Declarație comună în urma celui de-al doilea Summit Republica Moldova – UE
Maia Sandu la Summitul UE – Moldova: „Moldova își face datoria. Contăm pe sprijinul celor 27 de state membre”
Discursul Președintei Maia Sandu la Summitul UE - Republica Moldova
Premierul Alexandru Munteanu, la Festivalul „DescOperă”: „O țară care investește în cultură, investește, de fapt, în ceea ce va rămâne după noi”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, va efectua o vizită oficială în Republica Cehă
Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu grup de fermieri, la Guvern: „Cele mai bune decizii se iau atunci când stăm la aceeași masă și vorbim deschis”
Peste 60 de milioane de euro pentru școli moderne și spitale eficiente energetic, cu sprijinul BEI și UE. Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare proiect este încă un pas spre o Moldova în care serviciile publice sunt mai bune”
Viceprim-ministrul pentru reintegrare a adus un omagiu participanților la acțiunile de apărare a independenței și integrității teritoriale a Republicii Moldova
Reprezentanții Cancelariei de Stat au participat la reuniunile Comitetelor Programului Interreg Europe
VIDEO // Ministrul Mediului: „Aproape 90% dintre puieții plantați la Mihailovca s-au prins”
Educație digitală, voluntariat și dialog între generații pentru seniorii din Hârjauca
Efectivul-limită al CNA va crește cu 150 de unități
Comisia de evaluare a contestat decizia CSP în cazul lui Vasile Plevan
Parlamentul instituie un mecanism de identificare a utilizatorilor serviciilor mobile preplătite: cartelele SIM vor putea fi activate doar în baza unui act de identitate
Prima reuniune a Subcomitetului Republica Moldova – Uniunea Europeană privind reforma administrației publice a avut loc la Chișinău
Temperaturile caniculare pot fi periculoase. Ce recomandă Ministerul Sănătății
Deținut decedat după o tentativă de evadare la Judecătoria Strășeni
Contractul pentru construcția Liniei Bălți–Suceava, semnat la Chișinău. Ministrul Dorin Junghietu: „Este o investiție care consolidează independența și reziliența sistemului nostru electroenergetic”
Ambasadorul Republicii Moldova la Moscova a fost convocat la MAE a Federației Ruse. Diplomatul a primit o notă de protest
Investiții de 9 milioane de lei într-un nou sistem de irigare la Mărculești, cu sprijinul IFAD
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, explică reforma salarizării: „Se pune capăt disparităților dintre instituții și se stabilește o ierarhie clară a salariilor”
14 proiecte media vor primi finanțare din Fondul de subvenționare a mass-mediei
Europarlamentarul Siegfried Mureșan, propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier: „România are nevoie de un guvern competent și realmente pro-european”
Parlamentul a votat integrarea Republicii Moldova în sistemul european de coordonare a securității sociale
Reguli noi pentru prestatorii de servicii de plată nebancari: Parlamentul consolidează cadrul legal de supraveghere