Premierul Ion Chicu a adresat un mesaj cu ocazia marcării celor 10 ani de guvernare electronică în R. Moldova
Chişinău, 18 dec. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Ion Chicu a adresat astăzi un mesaj cu ocazia marcării celor 10 ani de guvernare electronică în Republica Moldova, a relatat pentru MOLDPRES Direcţia comunicare și protocol a Executivului.
În mesaj se menționează:
„Stimați membri ai Consiliului,
Îmi face o deosebită plăcere să Vă felicit cordial cu ocazia marcării celor 10 ani de guvernare electronică în Republica Moldova. Țin să menționez că este meritul Dvs., al tuturor celor care ați pus umărul și v-ați implicat cu entuziasm în proiectul de transformare digitală a guvernării și ați făcut ca acest domeniu să prospere și să ne aducă rezultate vizibile: infrastructură digitală, servicii publice electronice de calitate, guvernare transparentă și participativă.
Sunt convins că exprim opinia majorității reprezentanților autorităților publice: transformările digitale a guvernării, care s-au produs pe parcursul celor 10 ani, au creat noi oportunități și au adus schimbări în bine în toate sectoarele: social, economic, financiar, educațional etc.
Aplicarea tehnologiei a simplificat substanțial prestarea serviciilor publice în interesul beneficiarilor, a optimizat munca prestatorilor de servicii publice. Totodată, ne-a determinat să ne perfecționăm cu toții competențele digitale și să ne adaptăm din ce în ce mai mult tendințelor tehnologice actuale, să le utilizăm masiv în actul guvernării, acolo unde ele aduc beneficii oamenilor.
Guvernul Republicii Moldova promovează sistematic digitalizarea serviciilor publice și acordă o atenție sporită creării infrastructurii informaționale pentru a simplifica accesul, a elimina corupția și birocrația, a încuraja democrația participativă și a spori transparența procesului decizional. De asemenea, preocuparea noastră pentru implementarea e-guvernării este strâns legată de beneficiile pe care aceasta le aduce și anume: reducerea costurilor administrației, impulsionarea creșterii economice, creșterea productivității muncii, scăderea evaziunii fiscale etc.
Este cazul să menționez că Agenția de Guvernare Electronică este acea entitate guvernamentală care coordonează toate eforturile de implementare a Strategiei/agendei digitale a Republicii Moldova, având o viziune clară, obiective îndrăznețe și o echipă bine consolidată, alături de care Moldova a reușit să atingă succese în realizarea inițiativelor digitale, inclusiv pe dimensiunea ajustării cadrului normativ care să asigure flexibilitate în aplicarea tehnologiilor în administrația publică.
Este ocazia potrivită astăzi să menționez despre proiectele care au reușit să determine progrese, printre acestea se numără facturarea și evidența fiscală, procesarea operațiunilor medicale, automatizarea serviciilor publice și multe altele care servesc drept exemplu și pentru alte țări din regiune.
În prezent, Republica Moldova înregistrează o creștere dinamică în domeniul Tehnologiilor Informaționale și dezvoltarea softurilor. Avem rețele informaționale avansate, specialiști bine pregătiți și recunoscuți la noi în țară și peste hotare. Avem parcuri IT și creăm condiții avantajoase pentru dezvoltarea afacerilor și a investițiilor și aceasta se datorează eforturilor comune și bunei colaborări între instituțiile guvernamentale, Agenția de Guvernare Electronică, experți în domeniu, parteneri de dezvoltare, organizații neguvernamentale, mediul de afaceri, asociații cetățenești și alte instituții publice și private care promovează tehnologia și inovația.
Vă asigur și în continuare de toată susținerea mea personală, dar și a Guvernului pe care îl reprezint și sunt ferm convins că e-Transformarea rămâne în continuare pe agenda priorităților noastre ca un obiectiv strategic de importanță națională, menit să perfecționeze continuu administrarea publică, până la cele mai înalte standarde și în concordanță cu necesitățile și așteptările cetățeanului.
Profitând de ocazie, în numele Guvernului și al meu personal, vă felicit cu ocazia aniversării instituției, aduc sincere felicitări și urări de bine conducerii Agenției de Guvernare Electronică și întregii echipe de profesioniști. Vă doresc multă sănătate, bunăstare, proiecte digitale noi pentru țară, succese remarcabile în plan personal și profesional.
La mulți ani!”
foto: egov.md
Sistem financiar mai sigur: Guvernul consolidează măsurile de prevenire a spălării banilor
Guvernul alocă compensații de 1,8 milioane de lei pentru victime ale represiunilor politice
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu coraportorii comisiei de monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei
Republica Moldova deschide negocierile pe Clusterul „Valori fundamentale”. Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Aderarea la Uniunea Europeană rămâne prioritatea noastră absolută”
Președinta Maia Sandu a salutat deschiderea negocierilor de aderare la UE pe grupul de capitole „Valori fundamentale”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu și Prim-ministrul Luxemburgului, Luc Frieden – dialog despre cooperarea bilaterală și sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova
Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană
Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești
Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre
Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern
Satul meu - primăria noastră: Peste 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară
Președinta Maia Sandu, la 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste: „Comemorarea deportărilor este despre memoria trecutului și viitorul democratic pe care îl construim împreună”
Lucrările de construcție la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate - stația este pregătită pentru energizare
INTERVIU MOLDPRES // Constantin Rusnac, prim-prorector al Academiei „Ștefan cel Mare”: „Formăm profesioniști care servesc legea, cetățeanul și țara”
Performanța elevilor olimpici la Limba română și Istoria românilor, premiată la Chișinău
APP a dispus efectuarea unui control la MoldATSA privind respectarea cadrului normativ aplicabil în procesul de salarizare
Președinta Maia Sandu, de Ziua Suveranității: ,,Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”
Rezultatele examenelor de bacalaureat și de absolvire a gimnaziului vor fi anunțate pe 25 iunie
VIDEO // Șase primării din Hâncești au decis să se unească: Guvernul va oferi un stimulent de 41 de milioane de lei pentru dezvoltare
BIRD va finanța studiile pentru o nouă centrală de cogenerare la Chișinău
Cronica ARHIVELOR // Declarația de Suveranitate: documentul care a deschis drumul independenței Republicii Moldova
Cod galben de instabilitate atmosferică: ploi cu grindină și vijelii
Spectacolul documentar „1946”, dedicat memoriei victimelor foametei, prezentat în PMAN
Noi oportunități de finanțare pentru fermieri: a intrat în vigoare Programul Strategic al Politicii Agricole 2026 – 2030
Reguli noi privind taxa pentru salubrizare: explicațiile Serviciului Fiscal
CNAS a finanțat indemnizațiile pentru incapacitatea temporară de muncă și cele adresate familiilor cu copii
Medic anestezist-reanimatolog, trimis în judecată pentru malpraxis comis la Spitalul Raional Comrat
Avere nejustificată de peste 970 000 de lei, descoperită la un funcționar din cadrul Inspectoratului Național de Probațiune
FOTO // Ia românească, valorificată la Dublin într-o seară dedicată tradițiilor și identității culturale