ro

 

Oficial
01 August, 2026 / 03:26
/ 03 Decembrie, 2020

Premierul Ion Chicu a avut o discuție cu ambasadorul Federației Ruse la Chișinău

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 3 dec. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Ion Chicu s-a întâlnit astăzi cu Ambasadorul Federației Ruse la Chișinău, Oleg Vasnețov. În cadrul discuției, oficialii au abordat un șir de subiecte prioritare care vor permite extinderea relațiilor bilaterale în toate domeniile de interes comun, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.

Șeful Executivului a mulțumit pentru ajutorul financiar oferit de Guvernul Federației Ruse în diverse domenii, inclusiv pentru sprijinul oferit recent agricultorilor din țara noastră care au suferit de pe urma calamităților naturale.

Oficialii au discutat despre prelungirea mai multor contracte comercial-economice încheiate între cele două țări, inclusiv cel care vizează livrarea gazelor naturale pentru următorul an.

A fost abordat și subiectul expirării de la 1 ianuarie 2021 a regimului preferențial pentru mărfurile moldovenești, vândute pe piața rusă. Totodată, a fost făcut un schimb de informații referitoare la evoluția situației epidemiologice în Republica Moldova și Federația Rusă. 

La rândul său, Oleg Vasnețov a asigurat că Federația Rusă este interesată pentru consolidarea relațiilor comercial-economice cu Republica Moldova. 

În cadrul întrevederii s-a discutat și despre importanța și impactul pe care îl va avea reuniunea Consiliului interguvernamental eurasiatic care va avea loc în format online mâine, 4 decembrie.

Ion Chicu a menționat că Federația Rusă continuă să rămână un partener important al țării noastre, oferind sprijin și asistență în mai multe domenii.

foto: Guvern


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu Ambasadorii acreditați în Republica Moldova: „Vrem să transformăm sprijinul extern în investiții și oportunități pentru cetățeni”

/ Acum 2 zile

Circa 130 de milioane de euro vor fi investite în modernizarea infrastructurii de irigare

/ Acum 2 zile

„Independența care ne unește”: Programul de evenimente dedicate celor 35 de ani de independență, aprobat de Guvern

/ Acum 2 zile

Reguli noi pentru autorizarea proiectelor strategice de infrastructură de transport

/ Acum 2 zile

Mai multe oportunități de investiții și modernizare a agriculturii, prin proiectul „Livada Moldovei II”

/ Acum 2 zile

Noi măsuri pentru renovarea energetică a blocurilor de locuit

/ Acum 2 zile

Statul va acoperi jumătate din cheltuielile companiilor care pregătesc elevi prin învățământul dual

/ Acum 2 zile

Stocurile de medicamente vor fi monitorizate zilnic, la nivel național

/ Acum 3 zile

Premierul Vasile Tofan, în discuții cu Ambasadorul Ucrainei în Republica Moldova, Paun Rohovei

/ Acum 3 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan a avut o întrevedere cu Ambasadoarea Uniunii Europene în Republica Moldova, Iwona Piórko

/ Acum 3 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan va efectua o vizită oficială la București

/ Acum 3 zile

Parteneriatul moldo-român și parcursul european al Republicii Moldova, discutate de Premierul Vasile Tofan și ambasadorul României, Cristian-Leon Țurcanu

/ Acum 3 zile

Premierul Vasile Tofan, după ședința CNMC: „Vom interveni înainte ca problemele să se transforme în crize mai mari, vom proteja oamenii și vom asigura continuitatea serviciilor”

/ Acum 3 zile

Prim-ministrul Vasile Tofan a discutat cu participanții la piața de carburanți despre măsurile de asigurare a pieței interne